bufory-dodanie wody

Vesita
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 12 gru 2012, o 22:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy

bufory-dodanie wody

Post autor: Vesita »

Jeżeli do 1 l buforu octanowego o pH 4,8 i o stężeniach kwasu 1 mol/l i sprzężonej zasady 1 mol/l dolejemy 1 l wody dejonizowanej uzyskamy roztwór o pH...


Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu..
Guzzi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 194
Rejestracja: 10 gru 2012, o 12:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 52 razy

bufory-dodanie wody

Post autor: Guzzi »

Rozpisując stałą dysocjacji słabego kwasu w buforze mamy:

\(\displaystyle{ K_{a}= \frac{[H ^{+} ][R ^{-} ]}{HR}}\)

Słaby kwas w buforze dysocjuje w stosunkowo niewielkich ilościach ze względu na obecność wspólnego jonu. Zatem możemy założyć, że stężenie anionu jest równe stężeniu soli tego kwasu w roztworze, natomiast stężenie cząstek niezdysocjowanych jest równe stężeniu kwasu.

\(\displaystyle{ K_{a}= \frac{[H ^{+} ]C _{s} }{C _{a} }}\)

Co daje: \(\displaystyle{ [H ^{+} ]=K_{a} \frac{[H ^{+} ]C _{s} }{C _{a} }}\)

Logarytmując to wyrażenie otrzymujesz zależność na \(\displaystyle{ pH}\) buforu:

\(\displaystyle{ pH= p{K _{a}} +\log \frac{C _{a} }{C _{s}}}\)

Wiesz, że w roztworze masz równe stężenia soli i kwasu. Czyli logarytm z ilorazu stężeń wynosi zero. Nawet jak rozcieńczysz, to logarytm nadal będzie równy zeru i \(\displaystyle{ pH}\) nie ulegnie zmianie. Jednak działa to tylko do pewnego rozcieńczenia. W miarę rozcieńczania stężenie kwasu niezdysocjowanego będzie spadać ze względu na przesunięcie równowagi dysocjacji w kierunku tworzenia jonów wodorowych co powoduje zmianę \(\displaystyle{ pH}\) roztworu buforowego. Wtedy we wzorze na stałą dysocjacji uwzględniasz te parametry:

\(\displaystyle{ K_{a}= \frac{[H ^{+} ]([H ^{+}]+C _{s} )}{C _{s} - [H ^{+}] }}\)

Możesz łatwo sprawdzić, że przy tysiąckrotnym rozcieńczeniu roztworu następuje zmiana \(\displaystyle{ pH}\) o zaledwie \(\displaystyle{ 0,01}\). Żeby zmienić \(\displaystyle{ pH}\) o \(\displaystyle{ 0,1}\) należy roztwór wyjściowy rozcieńczyć \(\displaystyle{ 10000}\) razy.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

bufory-dodanie wody

Post autor: pesel »

Generalnie mówi się, że rozcieńczanie buforu nie zmienia jego pH. Ale oczywiście nie jest tak, że jak do litra buforu wlejesz cysternę wody to nic się nie zmieni. Przedmówca w pierwszym wzorze cicho założył, że jony wodorowe pochodzą tylko z kwasu. I rzeczywiście przy dużych stężeniach tego kwasu (i w miarę dużych stałych dysocjacji) można zaniedbać jony wodorowe pochodzące z autodysocjacji wody. Jednak w miarę rozcieńczania kwasu takie zaniedbanie prowadzi do głupich wniosków (np. takich, że drastyczne rozcieńczenie kwasu doprowadzi do pH większego od 7 co nie jest fizyczne) bo po prostu więcej jonów wodorowych pochodzi z wody niż z dysocjacji słabego (i bardzo rozcieńczonego) kwasu. Podsumowując: przy "rozsądnym rozcieńczaniu pH "zmienia się w stopniu, który można zaniedbać", jednak przy ekstremalnie dużych rozcieńczeniach pH dąży wraz ze wzrostem rozcieńczenia do 7 (w tym wypadku od dołu) czyli do pH wody.
ODPOWIEDZ