sole

bolekman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 mar 2007, o 03:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wlkp

sole

Post autor: bolekman »

witam
mam problem z nazwaniem soli np
mam podany wzor Fe2S3 i mam napisac nazwe siarczek żelaza(III)
albo mam nazwe węglan potasu i musze napisac wzor K2CO3

w przypadku kwasow i wodorotlenkow jest ich kilka ktore wystarczy sie nauczyc i to wystarczy a czy w przypadku soli tez tak jest?
czy jest jakis spis soli ktory trzeba znac?
pozdro
dzieki
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

sole

Post autor: *Kasia »

Aby napisać nazwę soli, musisz wiedzieć od jakiego kwasu i od jakiego wodorotlenku pochodzi.
Np. \(\displaystyle{ K_2CO_3}\): masz resztę kwasową z kwasu węglowego, więc ta sól to węglan. Masz potas (z wodorotlenku potasu), więc jest to węglan potasu.
Podobnie z solami kwasów beztlenowych, np. \(\displaystyle{ CaCl_2}\). Chlor to reszta kwasowa z kwasu chlorowodorowego, więc jest to chlorek. Masz wapń, więc jest to chlorek wapnia.
Rozumiesz?
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

sole

Post autor: Sokół »

od siebie dodam, ze nazwy soli beztlenowych koncza sie na -ek, np. chlorek, siarczek, jodek etc., a tlenowych -an (kiedys w uzyciu byly rowniez inne koncowki np. -yn, ale wtedy sygnalizowano odrazu wartosciowosc reszty kwasowej) - siarczan, chloran, azotan.

Zawsze, kiedy mozliwe sa do utworzenia dwie sole, tzn. gdy jeden pierwiastek tworzy dwa kwasy o roznej wartosciowosci reszty kwasowej, podajemy jej wartosciowosc, np.

azotan (V) sodu - NaNO3
azotan (III) sodu - NaNO2

oczywiscie, jesli metal moze wystepowac na wiecej niz jednym stopniu utlenienia, to rowniez podajemy jego wartosciowosc

siarczan (VI) żelaza (III) \(\displaystyle{ Fe_2(SO_4)_3}\)
siarczan (VI) żelaza (II) \(\displaystyle{ FeSO_4}\)
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

sole

Post autor: bolo »

Czasami warto też znać strukturę niektórych związków, np. \(\displaystyle{ \mbox{CaC_{2}}}\) nie jest węglikiem, tylko acetylenkiem wapnia.
ODPOWIEDZ