Doświadczenie z piaskiem kwarcowym

ugasienica
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 8 lis 2006, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 17 razy

Doświadczenie z piaskiem kwarcowym

Post autor: ugasienica »

Robilismy doswiadczenie:

Na dno kolby okrągłodennej wsypalismy piask kwarcowy, dodalismy 20 cm3 H2SO4 i 10 cm3 bezwodnego alkoholu etylowego. Ogrzewalismy to w takiej aparaturze do destylacji, puscilismy wode w chlodnicy. wzielismy 2 probowki do jednej dalismy wode bromowa, a do drugiem KMnO4, i jak wzielismy wezyk od tej aparatury i wsadzili go do probowek to ten gaz co sie wydzielał odbarwiał zarowno mamganian jak i wode bromową. wiem, zze wydzielal sie eten, ale facet azał napisać schemat i mechaniz tej reakcji a ja nie mam pojecia o co w ogole chodzi a co dopiero napisac schemat i mechanizm... coś ze tam byl heterolityczny rozpad.. UMIE KTOS MI POMOC??????

Temat poprawiłam.
Zapoznaj się z regulaminem.
ariadna
Ostatnio zmieniony 23 mar 2007, o 11:50 przez ugasienica, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

Doświadczenie z piaskiem kwarcowym

Post autor: bolo »

Wygląda to na zwykłą dehydratację etanolu do etenu. Kwas siarkowy i tlenek krzemu byłyby tu katalizatorami tej reakcji.
ugasienica
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 8 lis 2006, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 17 razy

Doświadczenie z piaskiem kwarcowym

Post autor: ugasienica »

W porządku tylko nie wiem jak zapisac ten mechanizm i shemat... no i alkohol jest bezwodny
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

Doświadczenie z piaskiem kwarcowym

Post autor: bolo »

Książki żadnej nie masz? Na pewno w McMurrym jest gdzieś mechanizm. Ja przy sobie nie mam w tym momencie żadnej organicznej. Mogę nieco z pamięci, ale nie gwarantuje poprawności:

\(\displaystyle{ \mbox{CH}_{3}-\mbox{CH}_{2}-\mbox{OH}+\mbox{H}^{+}\,\overset{\mbox{H}_{2}\mbox{SO}_{4}}{\longrightarrow}\, \mbox{CH}_{3}-\mbox{CH}_2-(\mbox{OH}_{2})^{+}\,\underset{\mbox{H}_{2}\mbox{O}}{\longrightarrow}\,\mbox{CH}_{3}-(\mbox{CH}_{2})^{+}+\mbox{H}_{2}\mbox{O}\,\underset{\mbox{H}^{+}}{\longrightarrow}\,\mbox{CH}_{2}=\mbox{CH}_{2}+\mbox{H}_{2}\mbox{O}+\mbox{H}^{+}}\)

Moim zdaniem brom został odbarwiony przez eten, natomiast manganian raczej przez mieszaninę etanolu i kwasu siarkowego (dehydratacja nie przebiegała przecież w 100%).
ugasienica
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 8 lis 2006, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 17 razy

Doświadczenie z piaskiem kwarcowym

Post autor: ugasienica »

No właśnie nie mamksiazki ale wypozycze tego autora co podałeś... dziękuję
ODPOWIEDZ