hybrydyzacja atomów

konstancja1330
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 22 gru 2012, o 19:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Żnin

hybrydyzacja atomów

Post autor: konstancja1330 »

1.określ hybrydyzację atomów azotu w pirydynie i w tlenku pirydyniowym
2.podaj rodzaje hybrydyzacji obserwowane w zwiazkach organicznych, podaj po 2 przyklady
i1arturp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 gru 2012, o 15:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Pomógł: 1 raz

hybrydyzacja atomów

Post autor: i1arturp »

Azot w pirydynie (sp2) jest związany w związku aromatycznym (zamiast węgla, gdzie dzięki sp2 benzen jest płaski), także intuicyjnie daję hybrydyzację sp2 (sp2 to trzy elektrony, dwa σ-wiążące sąsiadujące węglę w pierścieniu aromatycznym oraz trzeci niezwiązany elektron sp2 - będący na zewnątrz wysunięty w płaszczyźnie pierścienia, pozostaje jeden niezhybrydyzowany orbital p prostopadły do płaszczyzny pierścienia aromatycznego z jednym elektronem - tworzącym "zdelokalizowane aromatyczne" wiązania π, natomiast drugi elektron z niezhybrydyzowanego orbitalu p przechodzi do wystającego zhybrydyzowanego orbitalu sp2). Także ze względu na aromatyczny charakter, nie można porównywać takiej budowy do wolnej pary elektronów w amoniaku (przestrzenna hybrydyzacja sp3).
Tlenek pirydyny (skąd tlenek pirydyniowy - brzmi to jak jakiś kwas, np: siarkowy), przypuszczalnie tworzy wiązanie koordynacyjne poprzez swoją wolną parę elektronów z mocno elektroujemnym tlenem. Nie dam sobie głowy obciąć, ale azot z pirydyny nie może zmienić hybrydyzacji, bo przejście przez "aktywny atom" byłby związany z rozkładem pirydyny, także hybrydyzację według mnie powinien mieć wciąż sp2 (dalej mamy do czynienia ze związkiem aromatycznym).
Przykłady hybrydyzacji:
sp1 to acetylen, propyn.
sp2 to benzen, toluen.
sp3 to metan, propyn, toluen.
(tylko trzeba wskazać gdzie są wybrane hybrydyzacje)
Jak źle odpowiedziałem, to nie szukaj mnie by dokonać wendetty...
konstancja1330
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 22 gru 2012, o 19:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Żnin

hybrydyzacja atomów

Post autor: konstancja1330 »

dziekuję
ODPOWIEDZ