Skład chemiczny pewnych żeliw

sYa_TPS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 355
Rejestracja: 14 sty 2010, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska ;)
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 13 razy

Skład chemiczny pewnych żeliw

Post autor: sYa_TPS »

Witam, nigdzie nie mogę znaleźć składu chemicznego żeliw:
- EN-GJL 250
- EN-GJS-400-12
- EN-GJMB-400-05

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Skład chemiczny pewnych żeliw

Post autor: pesel »

sYa_TPS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 355
Rejestracja: 14 sty 2010, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska ;)
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 13 razy

Skład chemiczny pewnych żeliw

Post autor: sYa_TPS »

pesel pisze:
Sporo informacji, ale niestety nie mogę dostrzec tam konkretów. Są składy chemiczne, ale żeliw stopowych konstrukcyjnych, z których sporządza się m.in żeliwa sferoidalne i szare. Ale to przecież nie będzie ten sam skład?

Mam jeszcze jedno pytanie, czy skład chemiczny EN-GJS-500-7 będzie taki sam jak EN-GJS-400-12?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Skład chemiczny pewnych żeliw

Post autor: pesel »

Analizując link, który podałem:

EN-GJS-500-7 i EN-GJS-400-12 imo mają ten sam skład ale w wyniku różnych procesów ich otrzymywania uzyskuje się żeliwa o różnych właściwościach: wytrzymałość na rozciąganie \(\displaystyle{ R_{m}}\) odpowiednio powyżej 500 MPa i 400 MPa oraz wytrzymałość na wydłużenie \(\displaystyle{ A}\) odpowiednio 7% i 12%.

Dokładne informacje możesz znaleźć w Polskiej Normie (niestety nie mam dostępu do niej). Wygugluj "System oznaczenia żeliwa -- Symbole i numery materiału". Są one płatne ale czasem w bibliotekach uniwersyteckich/politechnicznych można znaleźć (myślę, że AGH to najlepszy z możliwych adresów).
Może też guglować po angielsku "Designation system for cast iron" chociaż mi nie udało się za frico znaleźć.

Pod adresem (można czytać dokument bez ściągania):
http://chomikuj.pl/blazej_i/Dokumenty/E ... 662334.doc


w połowie dokumentu masz info przydatne dla Ciebie (pozycja, poszczególne znaki i ich znaczenie).
ODPOWIEDZ