reakcja redoks

kainta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 17 paź 2012, o 20:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

reakcja redoks

Post autor: kainta »

Redoks: \(\displaystyle{ 3Ag + 4HNO _{3} \cdot H _{2} O \rightarrow NO + 6H _{2} O + 3AgNO _{3}}\) reakcje rozpisać w postaci drobiowo-jonowej, skróconej, równania połówkowe reagentów, podpisać co jest kwasem, zasadą, utleniaczem, reduktorem, zwrócić uwagę na sprzężenie.

Proszę o pomoc! Nie mam pojęcia jak zrobić to zadanie, nie wiem jak na jony rozpisać ten hydrat i w ogóle, nie bardzo rozumiem polecenia, gdyby ktoś mógł mi to wytłumaczyć, to byłabym wdzięczna -- 10 lis 2012, o 19:04 --Może trochę podpowiem o co mi chodzi, bo my na ćwiczeniach rozpisywaliśmy redoksy na jakby

[Ag+] + [H3O+, NO3-] itd, tylko nie wiem jak zrobić w przypadku hydratu
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

reakcja redoks

Post autor: pesel »

kainta pisze:drobiowo-jonowej

Jesteśmy w tym samym klubie, też nie wszystko rozumiem....

Co jest kwasem a co zasadą oraz zwrócić uwagę na sprzężenia (domyślam się, że na sprzężone pary kwas-zasada) będzie dosyć trudne bo to nie jest reakcja kwas-zasada (przynajmniej w teorii Bronsteda).

\(\displaystyle{ 3Ag+ 4H^{+}+4NO_{3}^{-}+4H_{2}O \to NO + 6H_{2}O+3Ag^{+}+3NO_{3}^{-}}\)

skrócona (tak mniemam):

\(\displaystyle{ 3Ag+ 4H^{+}+NO_{3}^{-} \to NO + 2H_{2}O+3Ag^{+}}\)

połówkowe:

\(\displaystyle{ Ag-e \to Ag^{+}}\)

\(\displaystyle{ N^{+5}+3e \to N^{+2}}\)

lub:

\(\displaystyle{ Ag-e \to Ag^{+}}\)

\(\displaystyle{ NO_{3}^{-} +4H^{+}+3e \to NO+2H_{2}O}\)

Utleniaczem jest jon azotanowy(V), \(\displaystyle{ NO_{3}^{-}}\), a reduktorem srebro, \(\displaystyle{ Ag}\). Można też powiedzie, że utleniaczem jest kwas azotowy(V) bo to z niego ten jon pochodzi.

Hydrat rozpuszczony w wodzie już nie jest hydratem. Woda z cząsteczki to taka sama woda jak ta, w której hydrat został rozpuszczony.
kainta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 17 paź 2012, o 20:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

reakcja redoks

Post autor: kainta »

a to 4H2O z hydratu normalnie się dodaje?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

reakcja redoks

Post autor: pesel »

Napisałem po lewej 4 wody (żeby było widać, że to z hydratu) ale spokojnie można ich nie pisać bo to po prostu środowisko reakcji. W zapisie skróconym odjąłem stronami 4 wody i tak imo jest lepiej (po lewej zostały 2 wody ale to te co powstały w wyniku reakcji).
ODPOWIEDZ