Poprawa sprawdzianu z chemii analitycznej

ugasienica
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 8 lis 2006, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 17 razy

Poprawa sprawdzianu z chemii analitycznej

Post autor: ugasienica »

Witam serdecznie drodzy koledzy i drogie olezanki. borykam się z 2zadaniami i nie mam juz pomysłu... moze wy cos poradzicie?

1.Oznaczanie zawartości HCl
równanie HCl +NaOH= NaCl + H2O mam uzasadnic wybór wskaznika, ale nauczyciela ne zadawala to, ze uzylam blekitu bromotymolowego poniewaz reakcji ulegly 2 mocne substancje...

2. Mianowanie roztworu NaOH tu znacznie gorzej, bo prof nic nie pasuje
mam rownanie 2NaOH +H2C2O4= Na2C2O4 + 2H2O.
rozchodzi sie tylko o dobór wskaznika. nie zadawala ich to, ze fenoloftaleina poniewaz reakcji ulegl moca zasada i slaby kwas. tu im chodzi o jakas hydrolize a ja nie mam pojecia jak to zapisac....


z gory dziekuję.... jakas wskazowka, podpowiedz, odpowiedz mile widziane

_____
Nie pisz tematów dużymi literami
bolo
Ostatnio zmieniony 11 mar 2007, o 15:04 przez ugasienica, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

Poprawa sprawdzianu z chemii analitycznej

Post autor: bolo »

Hmm te zadania nie powinny być czasem odwrotnie? Bo rozumiem, że chyba chodzi o nastawienie miana \(\displaystyle{ \mbox{NaOH}}\) na kwas szczawiowy, a następnie miareczkowanie \(\displaystyle{ \mbox{HCl}}\) poprzez ten zmiareczkowany \(\displaystyle{ \mbox{NaOH}}\). Z tym, że do zmiareczkowania kwasu szczawiowego powinna być właśnie fenoloftaleina w małych ilościach, do momentu trwałego różowego zabarwienia, w czasie miareczkowania należy oczywiście ciągle mieszać. Następnie miareczkowanie \(\displaystyle{ \mbox{HCl}}\) już poprzez nasze \(\displaystyle{ \mbox{NaOH}}\) w obecności oranżu metylowego.
ugasienica
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 8 lis 2006, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 17 razy

Poprawa sprawdzianu z chemii analitycznej

Post autor: ugasienica »

to sa 2 rózne sprawozdania i chodzi i w jednym i w drugim o wyjasnienie dlaczego akurat taki wskaznik...

[ Dodano: 11 Marzec 2007, 18:19 ]
OPIS JEDYNKI:

do kolby stozkowej o pojemnosci 250cm3 wlalam 10cm3 HCl. dodalam do tego blekitu bromotymolowego i otrymalam roztwor o zoltym kolorze i teraz po wyzerowaniu biurety kropla po kropli dodawalam tam wodorotlenek sodu. zeszlo mi go z biurety 7,3cm3. Poleceniem jest wyjasnic dlaczego uzyylam blekitu a nie np. oranzu czy fenoloftaleiny

[ Dodano: 11 Marzec 2007, 18:24 ]
OPIS DWOJKI:

do kolby stozkowej o pojemnosci 25-cm3 wlewam 10cm3 kwasu szczawiowego i troche fenoloftaleiny. po wyzerowaniu biurety miareczkuje to NaOH az do zmiany barwy, zeszlo 9cm3. mam uzasadnic wybor wskaznika. podpowiedzieli mi tylko, ze w uzasadnieniu musze napisac r.hydrolizy....
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

Poprawa sprawdzianu z chemii analitycznej

Post autor: bolo »

A jakie było stężenie \(\displaystyle{ \mbox{NaOH}}\)? Z tą hydrolizą to chodzi o to, że dodatkowe jony \(\displaystyle{ \mbox{OH}^{-}}\) się wytwarzają, co zwiększa pH roztworu.
ugasienica
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 8 lis 2006, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 17 razy

Poprawa sprawdzianu z chemii analitycznej

Post autor: ugasienica »

stezenie NaOH wynosilo 0,1 mol/dm3

Nie rozumiem jak zapisac te reakcje hydrolizy... wiem za ciemna jestem ;(
Neecze
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 28 paź 2006, o 11:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń, UMK
Pomógł: 1 raz

Poprawa sprawdzianu z chemii analitycznej

Post autor: Neecze »

Jon szczawianowy ulega protolize wg. równania:
\(\displaystyle{ C_{2}O_{4}^{2-} + H_{2}O \Longleftrightarrow HC_{2}O_{4}^{-} + OH^{-}}\)
ugasienica
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 8 lis 2006, o 19:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 17 razy

Poprawa sprawdzianu z chemii analitycznej

Post autor: ugasienica »

ok dziekuje musze sobie to przeanalizować jeszcze
ODPOWIEDZ