Jak wyznaczyć stosunek molowy

piiinkpoint
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 sty 2010, o 16:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Jak wyznaczyć stosunek molowy

Post autor: piiinkpoint »

Cześć, mam problem z rozwiązaniem tego zadania .

Zmieszano siarczan (VI) wapnia z siarczkiem miedzi (II) w stosunku masowym 4:7. Wyznacz stosunek molowy zmieszanych soli. (odpowiedź to 48:119 - ale jak do tego dojść?)

W internecie znalazłam takie rozwiązanie:
Obliczamy z podanego stosunku masowego 4:7 wagę siarczku miedzi (II) biorąc do obliczeń masę 1 mola siarczanu VI wapnia:
\(\displaystyle{ x= \frac{7}{4} \cdot 136,14 = 238}\)
Liczę ile moli siarczku miedzi (II) stanowi 238g:
\(\displaystyle{ \frac{238g}{96}= \frac{119}{48}}\)
Odp. Stosunek molowy mieszaniny to 48:119
Nie rozumiem tego rozwiązania - próbuję zrobić je innym sposobem, na logikę ;p
liczę masę 1 mola obu związków:
M CaSO4 = 136g/mol
M CuS = 96g/mol
Z obliczeń w pierwszym rozwiązaniu wynika, że na 136g CaSO4 przypada 238g CuS. Wiemy, że 1 mol CuS to 96g.
Dlaczego w takim razie jako odpowiedż zadania została podana masa całego CuS i masa 1 mola CuS (skrócona dzieleniem przez 2)? Czy nie powinno to wyglądać tak, że podzielona jest masa jednego związku przez drugi?
\(\displaystyle{ \frac{4}{7} = \frac{136}{238}= \frac{68}{119}}\)
Albo po prostu jeśli sole są w stosunku masowym 4:7, napisać że 1 mol CaSO4 : x moli CuS?

Proszę nie irytujcie się moją propozycją rozwiązania (dopiero zaczynam moją przygodę z chemią) - napisałam jak ja to widzę i bardzo proszę o sprowadzenie mnie na właściwą drogę, jeśli robię coś źle

Bardzo proszę o pomoc, zdaję sobie sprawę że zadanie pewnie będzie dla was banalne ale ja naprawdę tego nie ogarniam . Szukałam w repetytorium i internecie i nie znalazłam żadnego sensownego tłumaczenia tego typu zadań.
Pozdrawiam, piiinkpoint
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Jak wyznaczyć stosunek molowy

Post autor: loitzl9006 »

Czy nie powinno to wyglądać tak, że podzielona jest masa jednego związku przez drugi?
\(\displaystyle{ \frac{4}{7} = \frac{136}{238}= \frac{68}{119}}\)
Nie, w ten sposób masz cały czas stosunek masowy. A potrzebujesz stosunku molowego, czyli masz podzielić ilość moli pierwszego związku przez ilość moli drugiego związku.
Albo po prostu jeśli sole są w stosunku masowym 4:7, napisać że 1 mol CaSO4 : x moli CuS?
Właśnie, o to chodzi w takich zadaniach. Jako poziom odniesienia zakładasz, że masz jeden mol jednego ze związków, liczysz masę tego jednego mola, potem z danego w zadaniu stosunku masowego wyliczasz jaka musi być masa drugiego związku, aby stosunek masowy się zgadzał (ta masa wyjdzie \(\displaystyle{ 238g}\)). Następnie z wyliczonej masy drugiego związku \(\displaystyle{ \left( 238g\right)}\) , i z informacji jaka jest masa jednego mola drugiego związku \(\displaystyle{ \left( 96g\right)}\), wyliczasz ilość moli drugiego związku.

Skoro 1 mol \(\displaystyle{ CaSO_4}\) waży \(\displaystyle{ 136g}\), to \(\displaystyle{ 238g}\) (bo stosunek masowy \(\displaystyle{ 4:7}\)) siarczku miedzi (II) to \(\displaystyle{ x}\) moli. Przy założeniu że jeden mol siarczku miedzi (II) waży \(\displaystyle{ 96g}\), to powinno być naturalne, że w \(\displaystyle{ 238g}\) siarczku miedzi (II) znajduje się \(\displaystyle{ \frac{238}{96}}\) mola tego siarczku. Czyli inaczej \(\displaystyle{ \frac{119}{48}}\) mola.

Ponieważ \(\displaystyle{ \frac{119}{48}}\) mola siarczku odpowiada jednemu molowi siarczanu (VI) wapnia, to ich stosunek molowy jest równy \(\displaystyle{ \frac{119}{48}:1}\) czyli stosunek molowy siarczku i siarczanu (inaczej ilość moli siarczku przez ilość moli siarczanu) jest równy \(\displaystyle{ 119:48}\).
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Jak wyznaczyć stosunek molowy

Post autor: pesel »

Wtrącę swoje 3 grosze.

Załóżmy, że każdy kot waży 2 kg, a każdy pies 3 kg. W ogromnym pudle znajduje się ileś psów i ileś kotów. Stosunek masowy kotów do psów (czyli stosunek sumy mas kotów do sumy mas psów) wynosi, powiedzmy 5:3. Ile wynosi stosunek liczby kotów do liczby psów?

Stosunek masowy 5:3 czyli np. 5 kg kotów i 3 kg psów. A ile kotów to 5 kg kotów? Ano 5kg/2kg=2.5 kota. A ile psów to 3kg psów? Ano 3kg/3kg=1pies. Czyli stosunek liczby kotów do liczby psów w pudle wynosi 2.5:1 czyli 5:2 (coby całkowite liczby były aby kota nie bolało).
Nefryt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Jak wyznaczyć stosunek molowy

Post autor: Nefryt »

Najprościej jak umiem.

substancja 1 --- siarczan wapnia
substancja 2 --- siarczek miedzi

wiemy, że stosunek masowy m1 do m2 to 4:7

n = m/M , więc

\(\displaystyle{ \frac{n1}{n2} = \frac{m1/M1}{m2/M2}}\)

czyli

\(\displaystyle{ \frac{m1}{m2} \frac{M2}{M1}}\)

Stosunek mas molowych M2/M1 to \(\displaystyle{ \frac{96}{136}}\)

Po wymnożeniu ułamka otrzymujemy \(\displaystyle{ \frac{384}{952}}\) równe w przybliżeniu 0,403, tyle samo co stosunek podany w rozwiązaniu (48:119)
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Jak wyznaczyć stosunek molowy

Post autor: pesel »

pesel pisze:Po wymnożeniu ułamka otrzymujemy \(\displaystyle{ \frac{384}{952}}\) równe w przybliżeniu 0,403, tyle samo co stosunek podany w rozwiązaniu (48:119)
\(\displaystyle{ \frac{384}{952}= \frac{8 \cdot 48}{8 \cdot 119}= \frac{48}{119}}\)
ODPOWIEDZ