Wodorotlenek tetraaminamiedzi (II)

Barcym
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 15 gru 2010, o 17:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorskie
Podziękował: 2 razy

Wodorotlenek tetraaminamiedzi (II)

Post autor: Barcym »

Wiązania koordynacyjne występują w tzw. związkach kompleksowych. Jednym z takim związków jest wodorotlenek tetraaminamiedzi (II), w którym jonem kompleksowym jest kation tetraaminamiedzi (II). Narysuj wzór tego jonu oraz określ wartość jego liczby koordynacyjnej.


Nic w tym zadaniu nie rozumiem począwszy od wzoru sumarycznego tego wodorotlenku (który już znalazłem w internecie), po jego narysowaniu (nie wiem co zrobić z miedzią, która ma 11 elektronów walencyjnych) i określeniu liczby koordynacyjnej.

Help please!
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Wodorotlenek tetraaminamiedzi (II)

Post autor: pesel »

W cząsteczce amoniaku atom azotu ma wolną parę elektronową. Cztery cząsteczki amoniaku tworzą z jonem Cu(II) wiązania koordynacyjne (czyli takie, że para elektronów wiążących pochodzi tylko od jednego z wiążących się atomów, ta para elektronów wiążących to właśnie ta wolna para elektronów na atomie azotu). Ponieważ amoniak jako ligand jest jednofunkcyjny (ma jeden atom ligandowy, właśnie ten azot) a jon Cu(II) (jon centralny) łączy się z czterema takimi ligandami to znaczy, że jego liczba koordynacyjna w tym związku kompleksowym wynosi 4.

\(\displaystyle{ Cu^{2+} +4 NH_{3} \to Cu(NH_{3})_{4}^{2+}}\)

Wiązania między \(\displaystyle{ Cu}\) a \(\displaystyle{ NH_{3}}\) zapisujemy (a masz ich cztery):

\(\displaystyle{ Cu \gets NH_{3}}\)

gdzie ta strzałka symbolizuje fakt, że elektrony wiążące pochodzą od atomu azotu w przeciwieństwie do zwykłej kreski, która oznacza, że w tworzeniu wiązania jeden atom dał jeden elektron i drugi wiążący się atom dał drugi elektron.
ODPOWIEDZ