dysocjacja jonowa analizacja zadania

chemiamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 19 lut 2012, o 12:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

dysocjacja jonowa analizacja zadania

Post autor: chemiamol »

Witam, kompletnie nie rozumiem o co chodzi w dysocjacji jonowej mam kilka przykładów ale nie mogę ogarnąć jak oni to rozwiązują i skąd sie biorą te cyfry u góry plusy,minusy mógłby ktoś przeanalizować i napisać jak rozwiązuje np te dwa przykłady.


1.Zapisz reakcje dysocjacji

\(\displaystyle{ H_2S ,\ \ MgOHCl}\)
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2012, o 22:20 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

dysocjacja jonowa analizacja zadania

Post autor: pesel »

Chcesz "analizację zadania" to napisz je tak aby było wiadome o co chodzi.

Jeżeli tam jest \(\displaystyle{ H_{2}S}\) to dysocjuje dwuetapowo odsczepiając jeden a potem drugi proton:

\(\displaystyle{ H_{2}S+H_{2}O=HS^{-}+H_3O^{+}}\)

\(\displaystyle{ HS^{-}+H_{2}O=S^{2-}+H_3O^{+}}\)

Suma ładunków wszystkich jonów po prawej i lewej stronie równania reakcji ma być taka sama.

Jeżeli tam jest \(\displaystyle{ MgO}\) to z wodą po prostu przereaguje dając \(\displaystyle{ Mg(OH)_{2}}\) no i ten wodorotlenek dalej będzie dysocjował ale po kolei:

\(\displaystyle{ MgO+H_{2}0=Mg(OH)_{2}}\)

A teraz dysocjacja:

\(\displaystyle{ Mg(OH)_{2}=Mg^{2+}+2OH^{-}}\)

Z kolei to ostatnie (już trzecie a piszesz o dwóch) to raczej HCl:

\(\displaystyle{ HCl+H_{2}0=H_{3}O^{+}+Cl^{-}}\)


A może też chodziło Ci o reakcję:

\(\displaystyle{ MgO+2HCl=MgCl_{2}+H_{2}O}\)

Ta reakcja jonowo:

\(\displaystyle{ MgO+2H^{+}+2Cl^{-}=Mg^{2+}+2Cl^{-}+H_{2}O}\)-- 19 kwi 2012, o 23:23 --\(\displaystyle{ Mg(OH)Cl=Mg^{2+}+OH^{-}+Cl^{-}}\)
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2012, o 22:23 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
chemiamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 19 lut 2012, o 12:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

dysocjacja jonowa analizacja zadania

Post autor: chemiamol »

Dzięki wielkie za odpowiedź ale niestety nadal nie rozumiem głównie problem w tym ,że skąd np TY wiesz skąd się bierze ta "suma ładunków" skąd wiesz czy tam postawic 3+ lub moze 2- ? I jest mały problem w zeszycie na lekcji nie dodawaliśmy + \(\displaystyle{ H_{2}O}\) tylko była obustronna strzałka w lewo i prawo a nad nią dopiero \(\displaystyle{ H_{2}O}\) I patrząc na zadania wtedy nie "przybywało " pierwiastków typu wodór w reakcji.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

dysocjacja jonowa analizacja zadania

Post autor: pesel »

1.
U nie też ta woda powinna być nad strzałką (ale LAteX sam(a) wiesz...) ... Zapis nad strzałką oznacza, że woda nie bierze udziału w reakcji chociaż jest niebędna do jej przebiegu. Ale jak rozmawaimy o dysocjacji to jest jasne, że z wodą w zapisie reakcji tak ma być.

2.
Tam gdzie pisałem wodę jako substrat reakcji robiłem to po to aby w dysocjacji kwasu otrzymać \(\displaystyle{ H_{3}O^{+}}\). Mogłem nie pisać tej wody i otrzymać \(\displaystyle{ H^{+}}\). Jeden karabin. Przy zasadach i solach (w kontekście dysocjacji bo hydrolizy już nie) woda tylko nad strzałką.

3.
Strzałka w dwie strony oznacza, że dysocjacja nie zachdzi w 100% ale ustala się pewna równowaga między tym co zdysocjowane a tym co niezdysocjowane. Strzałka w jedną stronę (w prawo rzecz jasna) oznacza, że to coś jest mocnym elektrolitem i dysocjuje całkowicie (jak 99.9999% wszystkich soli jonowych, mocne kwasy i zasady).

4.
Kwasy dysocjują na protony \(\displaystyle{ H^{+}}\) i anion reszty kwasowej. Ponieważ proton \(\displaystyle{ H^{+}}\) jest +1 to anion ma taki znak ujemny aby suma ładunków po prawej była równa zero. (jak \(\displaystyle{ H_{2}S}\) w Twoim przykładzie). Jest też po prostu równy liczbie protonów odszczepionych w w wyniku dysocjacji (ze znakiem ujemnym sie wie).

Zasady dysocjują na anion(y) wodorotlenowy \(\displaystyle{ OH^{-}}\) i kation metalu, który ma ładunek dodatni zgodny z powyższą reguła lub po prostu jest równy liczbie grup wodorotlenowych w cząsteczce wodorotlenku.

Sole dysocjują na kation(y) metali i anion(y) reszt kwasowych. Ich ładunki możesz łatwo obliczyć z odpowiednich kwasów i zasad (wyobraź sobie, że ta sól powstała w reakcji zobojętniania kwasu i zasady (wodorotlenku)) a powyżej w tym punkcie opisałem jak to zrobić dla kwasu i zasady. A ładunek metalu czy resztu kwasowej jest taki sam w soli jak i kwasie czy zasadzie, z której powstała.

np. mamy \(\displaystyle{ K_{2}SO_{4}}\) Ta sól mogła powstać w reakcji:

\(\displaystyle{ 2KOH + H_{2}SO_{4}= K_{2}SO_{4}+2H_{2}O}\)

W \(\displaystyle{ KOH}\) jest jedna grupa wodorotlenowa więc jon potasowy jest +1. W \(\displaystyle{ H_{2}SO_{4}}\) są dwa protony a więc reszta kwasowa musi być 2-.

Takie twory jak Twój drugi przykłąd dysocjują na kation magnezu, grupę wodorotlenową i jon chlorkowy. Jak wspomniałem przy zasadach grupa wodorotlenowa ma ładunek -1. Jon chlorkowy pochodzi od \(\displaystyle{ HCl}\) a więc ma ładunek -1. Czyli one oba mają w sumie ładunek -2 a więc kation magnezu musi mieć ładunek +2 aby suma łdunków była zero.

Jak masz jakieś skomplkowane przykłady do pokaż swoje rozwiązanie a ja je skomentuję i ewentualnie skoryguję.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

dysocjacja jonowa analizacja zadania

Post autor: scyth »

pesel - LaTeX się nie nadaje? To pacz:
\(\displaystyle{ \xleftarrow{123_{abc}} \\
\xrightarrow{abc_{123}}}\)

Kod: Zaznacz cały

xleftarrow{123_{abc}}
xrightarrow{abc_{123}}
latex.htm punkt 2.8.1
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

dysocjacja jonowa analizacja zadania

Post autor: pesel »

scyth pisze:LaTeX się nie nadaje?
Skąd takie przypuszczenia? Czyżbym to gdzieś napisał?
ODPOWIEDZ