prop-1-en i n alkeny

NamelessOne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2012, o 09:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sigil

prop-1-en i n alkeny

Post autor: NamelessOne »

Witam,
Mam dwa pytania z zakresu chemii organicznej:

1. Czy popełnię błąd nazywając związek 2-metylopropen 2-metyloprop-1-en? Wiem, że zazwyczaj opuszcza się cyfrę (jest zbędna, prop-2-en nie istnieje), ale jestem ciekaw czy jest to traktowane jako błąd w nazewnictwie. Nazwa prop-1-en przewinęła się nawet w kluczu odpowiedzi do matury z chemii:

2. Czy w przypadku alkenów (tak jak przy alkanach) dopuszczalne jest postawienie litery "n" przed nazwą związku bez rozgałęzień, np. n but-1-en?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
volca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 lut 2012, o 15:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża

prop-1-en i n alkeny

Post autor: volca »

1. Nie, nie popełnisz błędu. Można pisać i z 1 i bez niej, ale przyjmuje się raczej, że jeśli jest na pierwszym miejscu wiązanie podwójne lub potrójne to nie piszemy.
2. Literka -n oznacza, że węglowodór jest prostołańcuchowy, czyli normalny, więc myślę że to dozwolone.
g00si4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 6 sty 2012, o 10:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 11 razy

prop-1-en i n alkeny

Post autor: g00si4 »

Zazwyczaj przyjmuje się, że 1 przy takim nazewnictwie się nie piszę, bo jest to zbędne. Natomiast jako błąd nie jest to traktowane.
Gdy piszemy "n" mamy na myśli łańcuch prosty bez żadnych rozgałęzień, zazwyczaj stosowane przy wypisywaniu izomerów.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

prop-1-en i n alkeny

Post autor: Inkwizytor »

1. Powiem więcej: możesz napisać po prostu metylopropen

2. Muszę przyznać że nie spotkałem się z przedrostkami n- , izo- , sec- , tert- nie spotkałem przy nienasyconych poza izobutenem (czyli de facto metylopropenem). Raczej dotyczy nasyconych węglowodorów i ich pochodnych. Czyli albo podkreślamy rozgałęzienie, albo też położenie jakiejś grupy funkcyjnej. Aczkolwiek użycie n- dla podkreślenia łańcucha nierozgałęzionego nie byłoby błędem.
ODPOWIEDZ