Bromowanie i uwodornienia kwasów nienasyconych- referat

brayan1212
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 lut 2012, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Bromowanie i uwodornienia kwasów nienasyconych- referat

Post autor: brayan1212 »

Witam, mam napisać referat na jutro generalnie bym to olał ale niestety sytuacja wymaga tego że muszę zrobić i potrzebuję waszej pomocy.

1. Reakcja bromowania kwasów nienasyconych (wiem że bardzo ogólnikowo, ale tak podała)
2. Uwodornienia kwasów nienasyconych
Odp do sprawdzenia (z neta) czy dobrze:
Tłuszcze nienasycone można poddać reakcji uwodornienia, w czasie której obecne w cząsteczce tłuszczu nienasycone kwasy tłuszczowe ulegają wysyceniu. Wiązanie wielokrotne ulega rozpadowi i w jego miejsce podstawiają się atomy wodoru. Efektem uwodornienia tłuszczu jest zmian jego stanu skupienia z ciekłego na stały. Reakcja ta ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, przy produkcji margaryn.
Przykładowa reakcja:
CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOH + H2 —> CH3(CH2)16COOH

3. Otrzymywanie mydła Na przykładzie mydła sodowego (palmitynianu sodu)
Równanie: C17H35COOH +NaOH -> C17H35COONa + H2O
Potrzebuję rysunek jak to przeprowadzić taką reakcję (probówka, itp.)


***Resztę mam, z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 2 lut 2012, o 23:43 przez miki999, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
g00si4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 6 sty 2012, o 10:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 11 razy

Bromowanie i uwodornienia kwasów nienasyconych- referat

Post autor: g00si4 »

1. Reakcja przebiega tak jak w pkt drugim, czyli dochodzi do rozerwania wiązań wielokrotnych, i w ich miejsce wchodzą atomy bromu. Bromowanie wodą bromową prowadzi do jej dobarwienia.
2. Krótko i na temat - dobrze.
3. Zapewne wiesz jak wygląda probówka itp, więc nic trudnego tutaj nie widzę, w wykonaniu tego rysunku. A jeśli jest coś trudnego, to skoro do pkt 2 znalazłeś odp to do 3 też ją znajdziesz.
ODPOWIEDZ