Zadania dotyczące ułożenia pierwiastków.

Sament
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 gru 2011, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Zadania dotyczące ułożenia pierwiastków.

Post autor: Sament »

1. Jaki powinien być wzór najwyższego tlenku: chloru, bizmutu, selenu, boru, cezu i cyny?
2.Ułożyć wzory sumaryczne: tellurowodoru, antymonowodoru, wodorku berylu, astatowodoru, wodorku germanu, wodorku sodu, wodorku talu, fosforku wapnia, azotku magnezu, selenku glinu, tellurku sodu.
3. Ułożyć równania reakcji kwasu siarkowego z galem.
4.Który z pierwiastków jest bardziej reaktywny: siarka czy chlor, magnez czy glin, arsen czy selen, wapń czy potas, brom czy arsen, gal czy wapń ?
5. Uszeregować od najbardziej do najmniej reaktywnego, następujące metale: Mg, Sr, Na, Ga, Cs, Al.
6. W których grupach układu okresowego może znajdować się pierwiastek \(\displaystyle{ EO_{2} ?}\)
7. W których grupach ukłądu okresowego moze znajdować się pierwiastek, któego wodorek zawiera w cząsteczce 2 atomy wodoru ?
8. W której grupie ukłądu okresowego znajduje siępierwiastek tworzący tlenek typu \(\displaystyle{ E_{2} O_{5} i wodorek EH_{3} ?}\)

Moje odpowiedzi:

1.\(\displaystyle{ Cl_{2} O_{7} , Bi_{2} O_{5}, SeO_{3}, B_{2} O_{3} , Cs_{2}O, SnO_{2}}\)
2.\(\displaystyle{ TeH_{2}, SbH, Be H_{2}, AtH, Ge H_{2},NaH , Tl H_{3}}\)
3.\(\displaystyle{ 2 Ga + 3 H_{2} SO_{4} \rightarrow Ga_{2} (SO _{4}) _{3} + 3 H_{2}}\)
4. chlor, magnez, selen, potas,brom,wapń
5.Cs,Sr,Ca,Ga,Na,Mg,Al
6. 14,15,16,17
7. 2,14,15,16
8.15,17

Jeśli gdzieś mam błąd to wytłumaczcie dlaczego.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Zadania dotyczące ułożenia pierwiastków.

Post autor: Inkwizytor »

A możesz uzasadnić czym się kierowałeś przy doborze odpowiedzi w kazdym z punktów?
Choćby w ostatnim 8. dlaczego uważasz że w 17 też?

4. dobrze
3. dobrze

Niektóre pytania są nieprecyzyjne bo przykładowo nie wiem czy pytanie obejmuje nadtlenki i ponadtlenki.
Sament
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 gru 2011, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Zadania dotyczące ułożenia pierwiastków.

Post autor: Sament »

W zadaniu 8 takie tlenki tworzą pierwiastki trójwartościowe i pięciowartościowe, czyli też 17 bo w tej grupie są takie pierwiastki.
ODPOWIEDZ