Jony pierwiastków o konfiguracji gazu szlachetnego.

Dominik_19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 4 paź 2011, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rędziny
Podziękował: 5 razy

Jony pierwiastków o konfiguracji gazu szlachetnego.

Post autor: Dominik_19 »

Cześć, uczę się na kartkówkę do chemii dotyczącą budowy atomów(powłoki, podpowłoki) i pojawiła się pewna niejasność. Na przykład chcę wypisać wszystkie możliwe jony jakichś pierwiastków dążących do uzyskania konfiguracji elektronowej \(\displaystyle{ _{10}}\)Ne. Na moją logikę powinno to być: \(\displaystyle{ C^{4-}, N^{3-}, O^{2-}, F ^{-}, Na^{+}, Mg^{2+}, Al ^{3+}}\). Natomiast w zeszycie nie mam Mg, Na, C. Nie jestem także pewien co do Si o liczbie atomowej 14. Czy też można zapisać go do jonów uzyskujących konfigurację elektronową Ne? Ma on taką samą "drogę" do Ne i do Ar.

Nie rozumiem jeszcze pewnej rzeczy. Kiedy piszemy magnetyczną liczbę kwantową jako 0, a kiedy jako -1, 0, 1 dla danej podpowłoki. W zeszycie mam, że jeśli jest podpowłoka p(poboczna liczba kwantowa = 1) to możliwe magnetyczne liczby kwantowe to -1, 0, 1. A jak jest s(poboczna liczba kwantowa = 0) to magnetyczna liczba kwantowa może wynosić tylko 0. Jak jest dla podpowłok o pobocznych liczbach kwantowych większych od 1?

Magnetyczna spinowa zawsze wynosi +/- 1/2? Niezależnie od podpowłoki?

Jeszcze jedno pytanie(chcę się upewnić). Czy promocja elektronów z podpowłoki s do podpowłoki d zachodzi tylko dla pierwiastków Cr(liczba atomowa: 24) i Cu(liczba atomowa: 29)? Czy może powinienem liczyć jeszcze na jakieś inne promocje w wypełnianiu podpowłok elektronowych? Nie chciałbym potem zostać zaskoczony na kartkówce.

Trochę się rozpisałem, ale kto pyta nie błądzi

Czytałem dużo w internecie i w książce, ale mimo to kilka wątpliwości istnieje nadal. Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam szanowne grono forumowiczów.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

Jony pierwiastków o konfiguracji gazu szlachetnego.

Post autor: major37 »

Konfiguracje elektronową zaczynasz od wodoru i helu czyli od pierwszego okresu itd. Najlepiej pisać to blokami. Blok s, p, d i f:) Zaczynasz \(\displaystyle{ 1s ^{2} 2s ^{2} 2p ^{6}}\). To jest konfiguracja neonu czyli 10 elektronów:) Wodór i hel mają po jednym elektronie.-- 9 paź 2011, o 19:54 --I teraz jak chcesz uzyskać te jony to musisz mieć jakąś reakcje. Nie które atomy oddają elektrony i stają się kationami a te które przyjmują stają się anionami. Zawsze inne pierwiastki będą dążyć do konfiguracji gazów szlachetnych. Si ma bliżej do neonu.
Dominik_19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 4 paź 2011, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rędziny
Podziękował: 5 razy

Jony pierwiastków o konfiguracji gazu szlachetnego.

Post autor: Dominik_19 »

Si ma tyle samo "kroków" do Ne i Ar, także nie powiedziałbym, że bliżej mu do Ar. Tak, wiem, że należy to rozpisywać w postaci podpowłok, znam kolejność zapełniania. Nadal sprawa nie jest do końca jasna, ale dzięki za odpowiedź.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

Jony pierwiastków o konfiguracji gazu szlachetnego.

Post autor: major37 »

Sory, źle spojrzałem w tablice no krzem ma tyle samo kroków ale to zależy czy będzie przyjmował czy oddawał elektrony. Wiesz który pierwiastek przyciąga bardziej ?
joe74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 17:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 112 razy

Jony pierwiastków o konfiguracji gazu szlachetnego.

Post autor: joe74 »

Poszczególnym podpowłokom odpowiadają klatki o numerach:

s (0), 0

p (1), -1, 0, 1

d (2), -2, -1, 0, 1, 2

f (3), -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3

Znak minus odpowiada elektronom, które krążą w prawo, widziane z góry, a znak plus odpowiada elektronom obiegającym orbitę w lewo.

Magnetyczna spinowa liczba kwantowa wynosi -1/2, gdy elektron wiruje wokół własnej osi w prawo (obserwację prowadzimy z góry), zaś +1/2 wtedy, gdy wiruje w lewo (jak Ziemia w dobowym ruchu wirowym wokół własnej osi).
Dominik_19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 4 paź 2011, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rędziny
Podziękował: 5 razy

Jony pierwiastków o konfiguracji gazu szlachetnego.

Post autor: Dominik_19 »

Dzięki za odpowiedź. Czyli magnetyczna liczba kwantowa jest już dla mnie jasna, a jeszcze nie wiem jak to jest z tymi jonami, o którym napisałem w pierwszym poście. Byłbym wdzięczny za dalszą pomoc.
Dzięki!
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

Jony pierwiastków o konfiguracji gazu szlachetnego.

Post autor: major37 »

Przykład. \(\displaystyle{ 2Mg+O _{2} \rightarrow 2MgO}\) Po reakcji Magnez staje się kationem bo oddał dwa elektrony a tlen je przyjął i stał się anionem. Obaj osiągneli konfiguracje neonu. Rozumiesz ? Spróbuj zapisać jonowo. Sprawdzimy.
ODPOWIEDZ