gęstośc i objętosc w eudiometrze

arcyciekawy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 wrz 2011, o 08:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 3 razy

gęstośc i objętosc w eudiometrze

Post autor: arcyciekawy »

W eudiometrze nastąpił wybuch H i O,zmieszanych w stosunku objętościowym 2 do 1.Po wybuchu eudiometr zawierał tylko parę wodną o masie 0,036 g.Ile gramów wodoru i ile gramów tlenu znajdowało się przed wybuchem,jezeli gęstosc wodoru to 0,089 g/dm3,a tlenu 1,43 g/dm3.
joe74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 17:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 112 razy

gęstośc i objętosc w eudiometrze

Post autor: joe74 »

\(\displaystyle{ m _{w} = m _{H _{2} } + m _{O _{2} }}\)

\(\displaystyle{ m _{w} = n _{H _{2} } \cdot M_{H _{2} } + n _{O _{2} } \cdot M_{O _{2} }}\)

\(\displaystyle{ m _{w} = 2 \cdot n _{O _{2} } \cdot M_{H _{2} } + n _{O _{2} } \cdot M_{O _{2} }}\)

\(\displaystyle{ m _{w} = \left( 2 \cdot M _{H _{2}} + M _{O _{2}}\right) \cdot n_{O _{2}}\)

\(\displaystyle{ n_{O _{2}} = \frac{m _{w}}{2 \cdot M _{H _{2}} + M _{O _{2}}}}\)

\(\displaystyle{ \frac{m_{O _{2}} }{M _{O _{2}}} = \frac{m _{w}}{2 \cdot M _{H _{2}} + M _{O _{2}}}}\)

\(\displaystyle{ m_{O _{2}} = m _{w} \ \cdot \ \frac{M _{O _{2}} }{2 \cdot M _{H _{2}} + M _{O _{2}}}}\)

\(\displaystyle{ m_{H _{2}} = 2 \cdot \frac{m _{w}}{2 \cdot M _{H _{2}} + M _{O _{2}}} \cdot M _{H _{2}} = 2 \ \cdot \ m _{w} \ \cdot \ \frac{M _{H _{2}} }{2 \cdot M _{H _{2}} + M _{O _{2}}}}\)-- 28 wrz 2011, o 02:06 --Uwaga: wykorzystaliśmy tu zależność, że ułamek objętościowy równoważny jest ułamkowi molowemu (wtedy gęstości są zbędne, a można ich użyć, żeby pokazać, że skoro objetości mają się w stosunku 2:1, to i liczności pozostają w takim stosunku).
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

gęstośc i objętosc w eudiometrze

Post autor: pesel »

Albo tak:

W 1molu wody (a więc i pary wodnej, czyli w 18g) jest 2g wodoru i 16g tlenu. Z proporcji liczymy masę wodoru:

16g wody ---- 2g wodoru
0,036g wody ---- x=0.0045g

a masę tlenu analogicznie albo po prostu z różnicy 0.036g - 0.0045g = 0.0315g

więc troszkę dziwne to poprzednie rozwiązanie jak i nadmiarowe dane w zadaniu.
joe74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 17:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 112 razy

gęstośc i objętosc w eudiometrze

Post autor: joe74 »

Odpowiadam: proporcje sa mało profesjonalnym sposobem rozwiązywania zadań. Spróbuj napisać program komputerowy do takiego zadania, ale w oparciu o proporcje, bez wykorzystywania żadnych równań, dla ogólnie podanych wejściowych danych (czyli na literkach, żeby użytkownik zadawał sam liczbowe wartości danych). W bardziej złożonych zadaniach proporcje zaczynają przeszkadzać, zamiast pomagać, a np. studenci, nauczeni w Lo tylko proporcji, siedzą na ćwiczeniach spoceni z poirytowania, bo nic nie rozumieją na zajęciach. Dlatego tak.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

gęstośc i objętosc w eudiometrze

Post autor: pesel »

joe74 pisze:Odpowiadam: proporcje sa mało profesjonalnym sposobem rozwiązywania zadań. Spróbuj napisać program komputerowy do takiego zadania, ale w oparciu o proporcje, bez wykorzystywania żadnych równań, dla ogólnie podanych wejściowych danych (czyli na literkach, żeby użytkownik zadawał sam liczbowe wartości danych). W bardziej złożonych zadaniach proporcje zaczynają przeszkadzać, zamiast pomagać, a np. studenci, nauczeni w Lo tylko proporcji, siedzą na ćwiczeniach spoceni z poirytowania, bo nic nie rozumieją na zajęciach. Dlatego tak.
Witaj!
Proporcje jak najbardziej są profesjonalne chociaż przy takim poziomie zadań trudno mówić o podejściu bardziej lub mniej profesjonalnym. Proporcje to po prostu elementarne wzory ale podane w innej (imo prostszej) formie. Fajnie, że bronisz swojego sposobu ale w powyższym zadaniu przekombinowałeś - wystarczy porównać oba rozwiązania no i chyba nie masz wątpliwości, że wytoczyłeś działa przeciwko mrówkom i poszedłeś drogą, delikatnie mówiąc, nie najkrótszą z możliwych. Ale miłe, że staramy się pomagać.... pzdr pesel
joe74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 17:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 112 razy

gęstośc i objętosc w eudiometrze

Post autor: joe74 »

Pisałem każdą czynność w osobnym wierszu. całe zadanie zajmuje 3 linijki.
Proporcje są dobre do zadań, które można obliczyć w pamięci, między jednym kęsem bułki a drugim, i to tylko wtedy, gdy dwie wielkości zależą od siebie liniowo. Nigdy rozwiązanie zadania nie na proporcjach nie zajmuje więcej miejsca niż przy uzyciu proporcji. Uzywalem LaTeXa, zgodnie z regulaminem tej strony, i dlatego tyle miejsca zajęło moje rozwiązanie. Gdybym robił odstępy dwuwierszowe, zajęłoby jeszcze "więcej" miejsca i było jeszcze "dłuższe".

Liczenie proporcjami i tylko tak jest zmorą, której efektem jest to, że są kłopoty z takimi zadaniami jak 267715.htm, oraz gdy chemik musi napisać najprostszy program komputerowy, a chemicy nie radzą sobie z najprostszymi zadaniami z fizyki na studiach. Na pierwszych zajęciach z obliczeń w chemii nieorganicznej usłyszałem z ust autora skryptu z zadaniami, że korzystanie z proporcji oduczają myślenia, i umie się robić proste zadania, a trudnych nie.

Skoro proporcje sa takie wspaniałe, to dlaczego nie wykorzystuje sie ich w zadaniach z fizyki, mechaniki, informatyki, elektroniki, elektrotechniki, budownictwa w sytuacjach gdy można je wykorzystać ? Przecież powinno być odwrotnie. Dlatego, że napisanie równania z jedną niewiadomą i wyznaczenia tej niewiadomej jest tą umiejętnością, która jest wpajana człowiekowi od początków nauki, a zaletą jest coraz lepsza umiejętnośc logicznego myślenia.
Spróbuj to zadanie zrobić proporcjami, i nie używając żadnych konkretnych wartości liczbowych. zadania sa zadawane przeciez po to, żeby rozwiązujący nauczył się czegoś, a nie tylko uzyskał wynik.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

gęstośc i objętosc w eudiometrze

Post autor: pesel »

Witaj! Zaraz nam się oberwie za off-topic.... a i tak każdy pozostanie przy swoim zdaniu. pzdr.
joe74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 17:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 112 razy

gęstośc i objętosc w eudiometrze

Post autor: joe74 »

pesel pisze: więc troszkę dziwne to poprzednie rozwiązanie jak i nadmiarowe dane w zadaniu.
Nam się oberwie czy Tobie ? Ostatnia uwaga (zamieszczona teraz w cytacie) nic nie wnosi do zadania, a Ty ją poczyniłeś, inicjując jakąś dyskusję nad dziwnością rozwiązań innych niż przy użyciu proporcji (moje rozwiązanie ma dwie linijki tak naprawdę, bo wiersze 1 - 4 można zapisać w jednej linijce ciągiem, wiersze 5 - 8 stanowią drugą, ostatnią linię rozwiązania, czego nie raczyłeś zauważyć, nim zaczałeś oceniać moje rozwiązanie w porównaniu z Twoim). W dodatku nie jest tak naprawdę merytorycznie uzasadniona, a jeśli nie widzisz związku między tym, że ułamek objętościowy gazów jest równy ułamkowi molowemu (i dlatego można się obejść bez gęstości) - co wyraźnie napisałem w rozwiązaniu - to moja to wina ? Te uwagi trzeba było skierować na PW. Ja naprawdę nie mam czasu na takie przekomarzanki, poświęcam go tylko na rozwiązywanie zadań.
Twój układ równań w temacie 267715.htm wniósł coś nowego do rozwiązania, będąc wierną kopią wiersza drugiego i szóstego mojego rozwiązania ? Jeszcze się z czymś takim tu nie spotkałem. Naprawdę nikt tu nie robi takich uwag, z tego co zdążyłem zauważyć, a przeglądam dość sporo postów.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

gęstośc i objętosc w eudiometrze

Post autor: pesel »

joe74 pisze: Ja naprawdę nie mam czasu na takie przekomarzanki....
Witaj!
Niestety mam wrażenie, że masz

Przy okazji warto skorygować moje rozwiązanie:

18g wody ---- 2g wodoru
0,036g wody ---- x=0.004g

a masę tlenu analogicznie albo po prostu z różnicy 0.036g - 0.004g = 0.032g

I jeszcze jedno:
joe74 pisze: ....a jeśli nie widzisz związku między tym, że ułamek objętościowy gazów jest równy ułamkowi molowemu (i dlatego można się obejść bez gęstości)....
Zmartwię Cię ale widzę. Tyle, że bez tej wiedzy można to zadanie rozwiązać.
ODPOWIEDZ