Wydajnosć reakcji i obliczenie procentowej zawartości.

uszaty91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 30 paź 2010, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Podziękował: 5 razy

Wydajnosć reakcji i obliczenie procentowej zawartości.

Post autor: uszaty91 »

Mam dwa ćwiczenia i potrzebuję obliczyć:

Zad 1.
Wydajność reakcji:
\(\displaystyle{ 3Cu + 2HNO_{3} + 3H_{2}SO_{4} \to 3CuSO_{4} + 2NO↑ + 4H_{2}O}\)
W reakcji użyłem \(\displaystyle{ 0,874}\) gram miedzi \(\displaystyle{ 4dm^{3}}\) kwasu siarkowego i \(\displaystyle{ 6dm^{3}}\)kwasu azotowego. Po wszystkich procesach krystalizacji, sączenia i osuszania zważone kryształki miały wagę \(\displaystyle{ 2,270}\) gram

I wychodzi mi że jeśli w reakcji weźmiemy 0,874 gram miedzi to powinniśmy otrzymać ok \(\displaystyle{ 3,43}\)grama soli. Czyli wydajność reakcji to:
\(\displaystyle{ \frac{2,270}{3,43} * 100\% = 66,2 \%}\)

Czy to wszystko jest ok. Głównie chodzi czy obliczenie ile powinno być soli mam dobre.

Zad2.
Obliczenie procentowej zawartości \(\displaystyle{ CuSO_{4} * 5H_{2}O}\) w preparacie

Kolejne zadanie polegało na rozpuszczeniu \(\displaystyle{ CuSO_{4}}\) w \(\displaystyle{ 10 cm^{3}}\)wody a następnie w \(\displaystyle{ 2}\) gramach \(\displaystyle{ KI}\) i w \(\displaystyle{ 5 cm^{3} H_{2}SO_{4}}\). Cały roztwór miareczkowaliśmy tiosiarczanem sodu. Wynik miareczkowania to \(\displaystyle{ 18,8 cm^{3}}\)
I \(\displaystyle{ 1cm^{3} 0.1-molowego Na_{2}S_{2}O_{3}}\) odpowiada \(\displaystyle{ 24,971 mg CuSO_{4} * 5H_{2}O}\)

I mam obliczyć tą procentową zawartość ze wzoru:
\(\displaystyle{ Z = \frac{m_{0}}{m_{n}} * 100\%}\)
gdzie:
Z - Zawartość głównego składnika [%]
m0 - ilość siarczanu (VI) miedzi (II) oznaczona jodometrycznie [g]
mn - masa naważki [g]

I tu mam problem bo nie wiem jak obliczyć to m0 i co to jest ta naważka ?


Jest ktoś wstanie pomoc mi i wyjaśnić o co chodzi?
Z góry wielkie dzięki
ODPOWIEDZ