obliczenie stezenia po zmieszniu 2 roztworow

tedd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: torun

obliczenie stezenia po zmieszniu 2 roztworow

Post autor: tedd »

Mam za zadanie obliczyc stezenie kwasu jesli do 15 ml buforu octanowego 0,5molowego o pH=5,6 dodano:
a 100µl kwasu foliowego o stezeniu 0,00001\(\displaystyle{ \frac{mol}{dm^3}}\)
b 300µl kwasu foliowego o stezeniu 0,00001\(\displaystyle{ \frac{mol}{dm^3}}\)
c 500µl kwasu foliowego o stezeniu 0,00001\(\displaystyle{ \frac{mol}{dm^3}}\)
nie jestem pewnien jakim sposobem to liczyc ;/ wystarczy normalnie krzyzowo? czy nalezy uzyc jakies wzory powiazane z pH?
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

obliczenie stezenia po zmieszniu 2 roztworow

Post autor: pesel »

tedd pisze:Mam za zadanie obliczyc stezenie kwasu jesli do 15 ml buforu octanowego 0,5molowego o pH=5,6 dodano:
a 100µl kwasu foliowego o stezeniu 0,00001\(\displaystyle{ \frac{mol}{dm^3}}\)
b 300µl kwasu foliowego o stezeniu 0,00001\(\displaystyle{ \frac{mol}{dm^3}}\)
c 500µl kwasu foliowego o stezeniu 0,00001\(\displaystyle{ \frac{mol}{dm^3}}\)
nie jestem pewnien jakim sposobem to liczyc ;/ wystarczy normalnie krzyzowo? czy nalezy uzyc jakies wzory powiazane z pH?
hej!
Ani pH, ani stężenie buforu nie ma tu nic do rzeczy, ma Cię po prostu wpędzić w takie dylematy jakie masz! Liczysz normalnie, pamiętając o tym, że końcowa objętość roztworu (po zmieszaniu) wynosi:
a)15ml+0.1ml=15.1ml (końcowe stęż = 0.0000000662 M)
b)15.3ml (końcowe stęż = 0.000000196 M)
c)15.5ml (końcowe stęż = 0.0000003226 M)

Poza tym, ponieważ w buforze octanowym jest KWAS octowy należy w zadaniu sprecyzować, że chcesz policzyć stężenie kwasu foliowego
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

obliczenie stezenia po zmieszniu 2 roztworow

Post autor: Inkwizytor »

pesel pisze: Poza tym, ponieważ w buforze octanowym jest KWAS octowy należy w zadaniu sprecyzować, że chcesz policzyć stężenie kwasu foliowego
Ani tego, ani tego. Jeśli dolejemy kwasu foliowego do roztworu buforu octanowego to po prostu liczymy pH ROZTWORU tejże mieszaniny. Tak więc nie liczymy pH żadnego z tych kwasów.

Poza tym na mój gust przy takich ilościach tak słabego kwasu jakim jest kwas foliowy, pH buforu nie zmieni się. Albo inaczej: zmieni w tak znikomym stopniu że i tak nasze zaokrąglenie tego nie uwzględni. Wszak taka rola buforu by trzymac pH.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

obliczenie stezenia po zmieszniu 2 roztworow

Post autor: pesel »

Inkwizytor pisze:
pesel pisze: Poza tym, ponieważ w buforze octanowym jest KWAS octowy należy w zadaniu sprecyzować, że chcesz policzyć stężenie kwasu foliowego
Ani tego, ani tego. Jeśli dolejemy kwasu foliowego do roztworu buforu octanowego to po prostu liczymy pH ROZTWORU tejże mieszaniny. Tak więc nie liczymy pH żadnego z tych kwasów.

Poza tym na mój gust przy takich ilościach tak słabego kwasu jakim jest kwas foliowy, pH buforu nie zmieni się. Albo inaczej: zmieni w tak znikomym stopniu że i tak nasze zaokrąglenie tego nie uwzględni. Wszak taka rola buforu by trzymac pH.
hej!
What are you talking about? Kto prosił o policzenie pH przed lub po zmieszaniu?? Kto napisał, że bufor pH nie utrzyma? Doczytałeś się czegoś czego nikt nigdzie nie napisał i sam udzieliłeś sobie odpowiedzi na problem, którego nikt nie poruszył.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

obliczenie stezenia po zmieszniu 2 roztworow

Post autor: Inkwizytor »

1. I po co te nerwy?
2. Jeśli nie liczymy pH, ani w żaden sposób nie uwzględniamy obecności bufora, to całe zadanie jest pozbawione sensu. Równie dobrze można po prostu dolać 15ml wody.
3. Staraj się bardzo niskie stężenia roztworów podawać w notacji wykładniczej. Zapis z taką ilością zer po przecinku jest nieczytelny, utrudnia interpretację wyników oraz niesie ze sobą ryzyka popełnienia błędu w przepisywaniu.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

obliczenie stezenia po zmieszniu 2 roztworow

Post autor: pesel »

Inkwizytor pisze:1. I po co te nerwy?
2. Jeśli nie liczymy pH, ani w żaden sposób nie uwzględniamy obecności bufora, to całe zadanie jest pozbawione sensu. Równie dobrze można po prostu dolać 15ml wody.
3. Staraj się bardzo niskie stężenia roztworów podawać w notacji wykładniczej. Zapis z taką ilością zer po przecinku jest nieczytelny, utrudnia interpretację wyników oraz niesie ze sobą ryzyka popełnienia błędu w przepisywaniu.
hej!
Ad1. No comments!
Ad2. Zadanie absolutnie nie jest pozbawione sensu - przecież udało się poprawnie rozwiązać, czyż nie. Ten sam wynik będzie oczywiście jak dodamy 15ml wody (czy czegokolwiek co z foliowym nie przereaguje) tyle tylko, że jak widać z pierwszego postu tego topiku podano nadmiar danych (brakuje tylko temperatury buforu ciśnienia zewnętrznego i obecności wskaźnika ) żeby ucznia/studenta zamotać, aby nie wiedział czy te dane trzeba gdzieś wykorzystać ("jejku w jakim wzorze to było") i w jaki sposób.
Ad3. I tu się z Tobą zgodzę. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że autor topiku w zadaniu stosował taką właśnie formę

A odpowiedziałem na Twój post bo był po prostu off topic (vide pierwszy post tego tematu).
ODPOWIEDZ