Pare trudnych zadań z chemii

astrodon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2011, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Słupsk
Podziękował: 1 raz

Pare trudnych zadań z chemii

Post autor: astrodon »

Witam mam pare zadań z chemi których nie potrafię zrobić byłbym bardzo wdzieczny za pomoc.

1. Zapisz reakcję nitrowania toulenu
2. Na czym polega kierunkowa rola podstawnika
3. Zapisz reakcję chlorowania benzenu dwiema cząsteczkami chloru. Podaj nazwę produktu.
4. Zapisz reakcję bromowania toulenu podczas naświetlania. Podaj nazwę produktu.
5. Zapisz reakcję chlorowania toulenu w obecności katalizatora. Podaj nazwę produktu.
6. Zapisz wzory trzech homologów benzenu. Podaj ich nazwy.
7.Wyjaśnij co to jest sekstet elektronowy i jaką pełni rolę w cząsteczce benzemu.
8. Zapisz reakcję chlorowania benzemu jednąc cząsteczką chloru podczas naświetlania. Podaj nazwę produktu
9.Zapisz reakcję chlorowania toulenu w podwyższonej temperaturze.
10. Zapisz reakcję nitowania benzemu.
11. Zapisz reakcję bromowania toulenu w obezności katalizatora . Podaj nazwę produktu
12. Zapisz wzory trzech izomerów etylobenzemu i podaj ich nazwę
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Pare trudnych zadań z chemii

Post autor: Inkwizytor »

Naprawdę rozumiem sytuację w której pojawia się zadanie problematyczne z chemii organicznej lub ciąg syntez. Ale Twoje pytania wymagają jedynie otwarcia dowolnego podręcznika do chemii organicznej i odszukania rozdziału o benzenie i innych związkach aromatycznych oraz ich pochodnych. Najpopularniejsze podręczniki to oczywiście Mcmurry albo Boyd,Morrison - te pytania są równie podstawowymi jak dajmy na to w matematyce wzory na pochodne funkcji podstawowych.
astrodon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2011, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Słupsk
Podziękował: 1 raz

Pare trudnych zadań z chemii

Post autor: astrodon »

no niestety zadania mam na jutro a ksiażki nie posiadam dlatego zadania wydają mi sie dość trudne
ODPOWIEDZ