kiedy jest wiazanie jonowe, spolaryzowane, koordynacyjne.

adi1337
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 13 lut 2011, o 11:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Konin
Podziękował: 6 razy

kiedy jest wiazanie jonowe, spolaryzowane, koordynacyjne.

Post autor: adi1337 »

witam
jak w mteacie kiedy jest wiazanie jonowe, kiedy spolaryzowane a kidy koordynacyjne.

Pozdrwiam
Awatar użytkownika
schloss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 12:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 19 razy

kiedy jest wiazanie jonowe, spolaryzowane, koordynacyjne.

Post autor: schloss »

Jonowe jest dla pierwiastków skrajnie różniących się elektroujemnością (różnica elektroujemności >1,7)
Przykład najprostszy: NaCl
różnorakie sole, w każdej soli, np: CuSO _{4} jest wiązanie jonowe między jonem Cu ^{2+} a jonem siarczanowym SO _{4} ^{2-}
Wiązanie jonowe jest wtedy, gdy: jeden pierwiastek przyjmuje elektrony, a drugi je oddaje: tak jak w NaCl (sód "chce oddać" jeden elektron, bo dąży do konfiguracji gazu szlachetnego, a chlor ten elektron przyjmie i też stanie się gazem szlachetnym)

wiązanie kowalencyjne jest najczęściej wtedy, gdy jest bardzo mała różnica elektroujemności.,
najczęściej w cząsteczkach wodoru, tlenu, chloru, azotu spotykamy te wiązania: różnica elektroujemności wynosi zero, więc wiązanie pomiędzy wodorem a drugim wodorem itd.. jest kowalencyjne, co znaczy, że oba pierwiastki UWSPÓLNIAJĄ elektrony, które zaczynają krążyć (w przybliżeniu mówiąc) wokół obu pierwiastków. Wtedy np. każdy z wodorów ma dwa elektrony czyli jest w konfiguracji gazu szlachetnego, tlen uwspólni po dwa elektrony.

kowalencyjne spolaryzowane jest podobne do kowalencyjnego, z tym że różnica elektroujemności większa niż przy wiązaniu kowalencyjnym powoduje, że wspólna para elektronowa jest przesunięta w stronę atomu bardziej elektroujemnego.

wiązanie koordynacyjne jest wtedy, gdy jeden atom odsuwa zupełnie swoje elektrony dla drugiego atomu, który je przyjmuje, nie dając nic w zamian (czyli nie tworzy się wiązanie wspólne)
spójrz na konfigurację grupy SO _{4} ^{2-} i porównaj ją z grupą SO _{3} ^{2-}. W tym pierwszym przypadku konfiguracja w stosunku do drugiego przypadku jest podobna, z tym że dodatkowy tlen jest przyłączony wiązaniem koordynacyjnym (siarka wysuwa do niego swoje elektrony)

dodam, że granica między wiązaniem jonowym a kowalencyjnym jest umowna, zdarzają się przypadki, że niby tam powinno być wiązanie np. jonowe a jest kowalencyjne. taka chemia po prostu:)

a: substancje z wiązaniem jonowym tworzą sieci krystaliczne.
ODPOWIEDZ