Próba Tollensa-lustra srebrnego

Sherrax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 16 wrz 2009, o 21:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zywiecczyzna
Pomógł: 2 razy

Próba Tollensa-lustra srebrnego

Post autor: Sherrax »

Mam taki problem. Mam za zadanie uzgodnić reakcje lustra srebrnego za pomocą bilansu elektronowego i za abrdzo nie wiem jak to zapisać
\(\displaystyle{ 2\left[ Ag(NH3 _{3}) _{2} \right]OH +HCHO+NaOH=2Ag _{spektakularna srebna probowka} +HCOONa+4NH _{3}+2H _{2}O}\)

No to srebro bez problemu
\(\displaystyle{ 2Ag ^{1+} +2e \rightarrow 2Ag ^{0}}\)
No i teraz nie wiem jak zapisac ten bilans dla aldehydu mrówkowego :C Pomocy! :C
Awatar użytkownika
schloss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 12:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 19 razy

Próba Tollensa-lustra srebrnego

Post autor: schloss »

dlaczego taki dziwny związek stosujesz (ten na początku, wyjaśnij mi w ogóle, co to takiego i jakim sposobem srebro łączy się z amoniakiem?

w próbie lustra srebrnego wykorzystuje się tlenek srebra I
powstaje czyste srebro i kwas mrówkowy w tym przykładzie, a Ty pododawałeś zasady sodowej, stworzyłeś jakąś sól, coś.. nie czaję bazy.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Próba Tollensa-lustra srebrnego

Post autor: Inkwizytor »

schloss najwidoczniej nie przerabiałeś jeszcze związków kompleksowych. Jest to amoniakalny roztwór wodorotlenku srebra. A łączy się poprzez wiązanie koordynacyjne (wolna para elektronowa w azocie tworzy wiązanie z podpowłoką d jonu sebra)

Wzór z tlenkiem srebra jest baaaardzo uproszczoną wersją dla szkoły średniej by nauczyciele chemii nie musieli katować biednych owieczek "kosmicznymi" reakcjami

Sherrax w związkach organicznych uczestniczących w w reakcjach redoks każdy "moduł węglowy" musi wychodzic "na zero"
Skoro wodory maja po +1 każdy a tlen jest na -2 stopniu utlenienia to węgiel w aldehydzie mrówkowym jest na...... ZEROWYM stopniu utlenienia (sic!) Policzenia stopnia utlenia w kwasie octowym (lub octanie - bez róznicy) pozostawiam zatem Tobie.

Popraw tylko zapis (usuń tą jedną trójkę w zapisie oraz wstaw strzałkę)
ODPOWIEDZ