Kationy i aniony

urbanArt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2010, o 17:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: szczecin

Kationy i aniony

Post autor: urbanArt »

Mam pewien problem. Polecenie wydaje się banalne ale odpowiedz nie już wcale taka łatwa.

1. Jak można odróżnić od siebie kationy z I i II grupy
2. Jak można odróżnić kationy z gr I i np. V?

np. jak wykryć OBOK siebie kationy Ag i Na
aniony- J i SO4>

nie mam zielonego pojęcia jak odpowiedzieć na te pytania.
leonek74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 193
Rejestracja: 2 sty 2011, o 18:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 16 razy

Kationy i aniony

Post autor: leonek74 »

Kationy w 1 grupie są na +1 stopniu utlenienia, w 2 na + 2

Sód w związkach jest zawsze na +1 st. utlenienia a srebro nie. Srebro nie reaguje ot tak sobe z czym popadnie i znając podstawowe utlenienia pierwiastków, łatwo jest policzyć na którym st. jest dany metal w danym związku.
Feluri
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 19 sty 2011, o 22:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 2 razy

Kationy i aniony

Post autor: Feluri »

No ale to dalej nie pomaga..... bo jak bedziesz mial dwie probowki to jak odroznisz w ktorej sa jakie kationy???

-- 26 sty 2011, o 23:16 --

tutaj trzeba chyba zrobic takie zalozenie ze sie zna objetosc i steżenie molowe tego co mamy w porobowce....-- 26 sty 2011, o 23:18 --i potem np najpierw sprawdzić czy w danej probowce sa kationy z 1 wyliczajac stechometrycznie ile kwasu dodac... takiego z ktorym sie osad tworzy.... i jak sie osad nie wytraci to wyklucza ze w danej probowce jest z I rzedu... i potem itd itd
leonek74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 193
Rejestracja: 2 sty 2011, o 18:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 16 razy

Kationy i aniony

Post autor: leonek74 »

To zadajesz 2 różne pytania. Powiedz dokładnie o co chodzi. Mając 2 probówki w ręce to nie wiem czy w danej jest sól czy cukier i odwrotnie.
Feluri
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 19 sty 2011, o 22:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 2 razy

Kationy i aniony

Post autor: Feluri »

dwie probowki w senssie ze nie wiem w ktorej jakie sa kationy....i juz mam chyba pomysl jak to zrobic.... daje sie kwas nie w pelni zdysocjowany taki zeby dawal wyraźna reakcje po doczepieniu.... np dla sprawdzenia czy w probowce sa I rzędu dajemy \(\displaystyle{ HSO _{4} ^{-}}\)wiem glupi przyklad bo to cos chyba wogole nie tworzy osadow ale chodzi o schemat ze to cos moze dolaczyc tylko cos z \(\displaystyle{ X ^{+}}\)
urbanArt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2010, o 17:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: szczecin

Kationy i aniony

Post autor: urbanArt »

powiem wam szczerze ze nadal tego nie rozumiem,. w poleceniu mam jak wykryć obok siebie te kationy i aniony które podałam wyżej. one bodajże są w jednej probówce z tego co mi się zdaje
Feluri
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 19 sty 2011, o 22:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 2 razy

Kationy i aniony

Post autor: Feluri »

to masz tylko dla tych jonow czy dla obojetnie jakiego?? jak tylko dla tych to pikus....

-- 27 sty 2011, o 00:09 --

dobierasz odpowiednie cos co wytraci jedno w innym kolorze a drugie w innym..... \(\displaystyle{ MnO _{4} ^{-}}\) jest do tego świetny.... tylko trzeba poczekac az sie zrobia "dwie" warstwy
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Kationy i aniony

Post autor: Inkwizytor »

Feluri, proszę nie pisz na temat o którym nie masz pojęcia gdyż tylko szkodzisz.... :-/
urbanArt pisze: 1. Jak można odróżnić od siebie kationy z I i II grupy
2. Jak można odróżnić kationy z gr I i np. V?

np. jak wykryć OBOK siebie kationy Ag i Na
aniony- J i SO4>
Czynnikiem strącającym w pierwszej grupie kationów jest jon chlorkowy \(\displaystyle{ Cl^-}\) i tylko kationy z tej grupy się wytrącają. Więc jeśli obok siebie w roztworze znajdują się \(\displaystyle{ Ag^+}\) oraz \(\displaystyle{ Na^+}\) to wytrąci się chlorek srebra (biały osad fioletowiejący na świetle. Chlorek sodu nie.
Sód wykrywasz próbą płomieniową - charakterystyczny pomarańczowy płomień którego nie można pomylić z czymkolwiek innym

Kationy pierwszej i drugiej grupy: pierwsza wytrąca się chlorkami, druga siarczkami (w środowisku kwaśnym) - siarczek zwykle dostarczany do roztworu pod postacią AKT (hydroliza)

Jod - skrobią. siarczany VI np.: kationem baru
ODPOWIEDZ