Stała i stopień dysocjacji i OH^{-} w roztworach

Klakson2010
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 gru 2010, o 19:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: CK

Stała i stopień dysocjacji i OH^{-} w roztworach

Post autor: Klakson2010 »

Witajcie,
potrzebna jest mi pomoc w zadanku z Chemii.

Otóż mam uzupełnić tabelkę w, której mam podane stężenie kwasu octowego \(\displaystyle{ CH_{3}COOH}\) i zasady amonowej \(\displaystyle{ NH_{4}OH}\).

Stężenia wynoszą odpowiednio \(\displaystyle{ 1mol/dm^{3}}\) , \(\displaystyle{ 0,5mol/dm^{3}}\) i \(\displaystyle{ 0,1mol/dm^{3}}\)

Stężenie \(\displaystyle{ CH_{3}COOH}\)...pH ....\(\displaystyle{ [CH_{3}COOH]}\)
\(\displaystyle{ 1mol/dm^{3}}\) 3,61 \(\displaystyle{ 1mol/dm^{3}}\)
\(\displaystyle{ 0,5mol/dm^{3}}\) 3,62 \(\displaystyle{ 0,5mol/dm^{3}}\)
\(\displaystyle{ 0,1mol/dm^{3}}\) 3,85 \(\displaystyle{ 0,1mol/dm^{3}}\)

Stężenie
\(\displaystyle{ NH_{4}OH}\) ....pH ....\(\displaystyle{ [NH_{4}OH]}\)
\(\displaystyle{ 1mol/dm^{3}}\) 12,43 \(\displaystyle{ 1mol/dm^{3}}\)
\(\displaystyle{ 0,5mol/dm^{3}}\) 12,31 \(\displaystyle{ 0,5mol/dm^{3}}\)
\(\displaystyle{ 0,1mol/dm^{3}}\) 11,68 \(\displaystyle{ 0,1mol/dm^{3}}\)

Tak wyglądają wiadome w tej tabelce.

Mam obliczyć stałą i stopień dysocjacji oraz \(\displaystyle{ [H^{+}]}\) i \(\displaystyle{ [CH3COO]}\) pierwszym przykładzie oraz stałą i stopień dysocjacji oraz \(\displaystyle{ [H^{+}]}\) i \(\displaystyle{ [NH _{4}OH]}\) w drugim przykładzie.

Mniej mi nie chodzi o podanie rozwiązania a po prostu o łopatologiczne wytłumaczenie jak mam znaleźć n i N przy stopniu dysocjacji \(\displaystyle{ \alpha =n/N}\) , jak mam obliczyć stałą dysocjacji ( co podstawiam pod co ) we wzorze oraz \(\displaystyle{ [CH_{3}COO]}\) w pierwszym i \(\displaystyle{ [OH^{-}]}\) w drugim przykładzie ?

Jak sądzę, \(\displaystyle{ [H^{+}]}\) wyliczam ze wzoru \(\displaystyle{ pH=-log[H^{+}]}\) czyli \(\displaystyle{ 10^{-pH}}\) , prawda?
Ostatnio zmieniony 18 sty 2011, o 16:56 przez Klakson2010, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Stała i stopień dysocjacji i OH^{-} w roztworach

Post autor: Inkwizytor »

1. Stała dysocjacji kwasu i wody amoniakalnej jest w tablicach i jak sama nazwa wskazuje jest stała (w bardzo szerokim zakresie) - zwykle pod postacia \(\displaystyle{ pK_a , pK_b}\)

2. Stopień dysocjacji nie musi byc liczony na molach. Może być na stężeniach molowych (podziel licznik i mianownik przez objętość roztworu)

3. Stała możesz wyliczyć podstawiając dane do wzoru na stałą. zapewne chodzi o wyliczenie trzech wartości dla trzech pomiarów i zobaczenie że wychodzi to samo

4. Twe podejrzenia na temat stężenia jonów sa słuszne
Klakson2010
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 gru 2010, o 19:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: CK

Stała i stopień dysocjacji i OH^{-} w roztworach

Post autor: Klakson2010 »

Inkwizytor pisze:1. Stała dysocjacji kwasu i wody amoniakalnej jest w tablicach i jak sama nazwa wskazuje jest stała (w bardzo szerokim zakresie) - zwykle pod postacia \(\displaystyle{ pK_a , pK_b}\)

2. Stopień dysocjacji nie musi byc liczony na molach. Może być na stężeniach molowych (podziel licznik i mianownik przez objętość roztworu)

3. Stała możesz wyliczyć podstawiając dane do wzoru na stałą. zapewne chodzi o wyliczenie trzech wartości dla trzech pomiarów i zobaczenie że wychodzi to samo

4. Twe podejrzenia na temat stężenia jonów sa słuszne

1.Już znalazłem te tablice, fakt, ciekawe, zawsze to coś mi pomoże.




Tylko dlaczego dane dotyczące pH różnią się od tych, które mam w tabeli.


4.To w takim wypadku się cieszę, że choć to mam dobrze
Jony [H^{+}] już wyliczyłem wyliczyłem.

Przepraszam; w zdaniu
Mam obliczyć stałą i stopień dysocjacji oraz [H^{+}] i [CH3COO] pierwszym przykładzie oraz stałą i stopień dysocjacji oraz [H^{+}] i [NH _{4}OH] w drugim przykładzie.
popełniłem błąd i chodziło mi o [H^{+}] i [OH^{-}]

3. Tylko, chodzi o to, że ja zupełnie nie wiem skąd to \(\displaystyle{ n}\) i \(\displaystyle{ N}\) do podstawienia we wzorze mam wziąć.
Skąd te liczby mam wziąć, tzn. gdzie one są? Znaczy się nie rozumiem z czego podstawić te liczby.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Stała i stopień dysocjacji i OH^{-} w roztworach

Post autor: Inkwizytor »

Tylko dlaczego dane dotyczące pH różnią się od tych, które mam w tabeli.
Nie wiem...fantazja autora??
3. Tylko, chodzi o to, że ja zupełnie nie wiem skąd to i do podstawienia we wzorze mam wziąć.
Skąd te liczby mam wziąć, tzn. gdzie one są? Znaczy się nie rozumiem z czego podstawić te liczby.
Jedna z definicji stopnia dysocjacji głosi iż jest to stosunek liczby zdysocjowanych cząsteczek substancji rozpuszczonej do wszystkich cząsteczek substancji wprowadzonych do roztworu. Ale jak podzielimy przez liczbę Avogadra licznik i mianownik to pojawią nam się liczby moli (n,N). a jak podzilimy przez objetość to pojawią się stężenia molowe. A te właśnie masz dane

\(\displaystyle{ \alpha = \frac{[H^+]}{c} \cdot 100%}\)
oczywiście jak chcemy postac ułamkową to nie mnożymy przez 100%
Przepraszam; w zdaniu [...] popełniłem błąd i chodziło mi o [H^{+}] i [OH^{-}]
Domyśliłem się
ODPOWIEDZ