Reakcje analityczne kationów

slawcioo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 7 paź 2007, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy

Reakcje analityczne kationów

Post autor: slawcioo »

Witam! Mam problem z reakcjami. Na zajęciach trzeba było przelewać próbki i patrzec co się otrzymało i jaką barwę itd.. czy osad itp..

Otrzymałem \(\displaystyle{ Ca^{2+}}\) kation wapnia i kation zelaza III - \(\displaystyle{ Fe^{3+}}\)

już nie pamiętam jakim cudem ale tak ma wyjśc z tych probówek co dostalem..

a gdy dodaje \(\displaystyle{ Al^{3+} + NaOH}\)-> trzeba otrzymać biały osad, jaką reakcję właściwie tutaj ułożyc?

lub \(\displaystyle{ Fe^{2+} +NH_{4}OH}\) --> biały.

Bo trzeba jakoś reakcje zapisać a ja nie wiem co i jak. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Reakcje analityczne kationów

Post autor: Inkwizytor »

A skryptu do ćwiczen nie masz z reakcjami charakterystycznymi dla poszczególnych kationów??? Polecam poza tym jakikolwiek podrecznik do "analizy jakościowej"
slawcioo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 7 paź 2007, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy

Reakcje analityczne kationów

Post autor: slawcioo »

mam, ale nie wiem jak to znaleźć tzn bo tam mnóstwo tych reakcji.

jest np tak: Kationy I grupy analitycznej ( Ag+, Pb2+, Hg2 2+) , AgNO3 + HCl-> AgCl +HNO3
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Reakcje analityczne kationów

Post autor: Inkwizytor »

Skoro pytasz o żelazo to należy otworzyć na trzeciej grupie analitycznej z kationami żelaza. A tam znajdujesz fragment dotyczący jonów żelaza. Nie wiem gdzie tu jakaś trudność tkwi?
slawcioo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 7 paź 2007, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy

Reakcje analityczne kationów

Post autor: slawcioo »

Tak to jest ten skrypt Analiza jakościowa pod red. Piotra Goliń. taki zielony, mam go.

III grupa mówisz, no to ok widzę, kation żelaza (II) \(\displaystyle{ Fe^{2+}}\),

ale teraz gdzie patrzeć, skoro np. po przelewaniu tych probówek otrzymałem kation żelaza III, \(\displaystyle{ Fe^{3+}}\) ,bo ta Profesorka powiedziała ,ze dobrze ,ale teraz która to reakcja ,jak ją napisać by się zgadzało: bo ja już nie pamiętam to było 2 tygodnie temu...

wystarczy po prostu znaleźć w tych ćwiczeniach odpowiednią i przepisać tylko? np pisze tam w ćwiczeniach :

wodorotlenek amonu \(\displaystyle{ (NH_{4}OH)}\) wytrąca z soli żelaza (III) osad wodorotlenku \(\displaystyle{ Fe(OH)_{3}}\) nierozpuszczalny w nadmiarze odczynnika:

\(\displaystyle{ FeCl_{3}+ 3NH_{4}OH ->\downarrow Fe(OH)_{3} +3NH_{4}Cl}\)

lub: węglan sodu strąca czerwonobrunatny osad FE(OH)3 gdyz weglan zelaza III jako sol slabego kwasu i slabej zasady , ulega całkowitej hydrolizie...

2FeCl3 +3Na2CO3 --> ...... itd..

itp...-- 16 listopada 2010, 22:00 --???
ODPOWIEDZ