Liczby kwantowe,Liczby kwantowe właściwe,konfiguracja elekt.

oczkopl7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 17 mar 2010, o 20:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

Liczby kwantowe,Liczby kwantowe właściwe,konfiguracja elekt.

Post autor: oczkopl7 »

Witam was, Potrzebuję pomocy i mam nadzieje ze ją uzyskam. Mam kilka zadań do zrozumienia ( nie zrobienia, bo i tak będę musiał je zrobić na zaliczeniu ).

Zad. 1

Podać wszystkie możliwe liczby kwantowe dla głównej liczby kwantowej n = 3. Ile maksymalnie elektronów może znajdować się na 3-ciej powłoce elektronowej.

Jeśli dobrze rozumiem to będzie to coś takiego ?? Proszę o skorygowanie błędów.

n=1 -> l=0 m=0 s=-1/2,1/2
n=2 -> l=0,1 m=-1,0,1 s=-1/2,1,2
n=3 -> l=0,1,2 m=-2,-1,0,1,2 s=-1/2,1/2

Zad 2.

Podać zespół liczb kwantowych właściwych dla następujących orbitali: 5s,4p,7d,5f

No i tutaj nie wiem w ogóle co zrobić, dla mnie to, to samo zadanie co wyżej. Proszę o radę.

Zad 3.

Napisać strukturę elektronową atomów pierwiastków o następujących liczbach atomowych. Z = 9, Z = 24 i Z =36 oraz na ich podstawie określić położenie pierwiastków w układzie okresowym (grupa, podgrupa, okres). Podać również strukturę elektronową jonów tych pierwiastków.

Wiem jak się to rozpisuje np. Z=9 1s2,2s2,2p5 No dobra ale jak określć grupę oraz okres ? tylko na podstawie tych danych. Oraz najważniejsze o co chodzi z tymi jonami ? Jak to się rozpisuje dla jonów ?

Zad 4.

Podać konfigurację elektronową atomów (5B) w stanie podstawowym oraz w stanie wzbudzonym (5B*). Jakie cząsteczki związków chemicznych może utworzyć bor w tych stanach - podać przykłady i uzasadnić. Do jakiego typu hybrydyzacji zalicza się się ten proces oraz podać jego mechanizm. ( wiem ze zadania jeszcze miały zamiast Boru np. węgiel albo Brom nie wiem czy to jakieś znaczenie ma bo kompletnie nie rozumiem o co chodzi w tym zadaniu. )

Proszę was raz jeszcze o pomoc. Jestem na Akademii Morskiej na mechanice i szczerze mówiąc nie wiem po co mi jest to potrzebne...
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Liczby kwantowe,Liczby kwantowe właściwe,konfiguracja elekt.

Post autor: Inkwizytor »

1) Maksymalna liczba elektronów na n-tej powłoce to \(\displaystyle{ 2n^2}\)
2) 5s oznacza piąta powłoka (więc \(\displaystyle{ n=5}\)), podpowłoka typu s czyli \(\displaystyle{ l=0}\) dla \(\displaystyle{ l=0}\) mamy \(\displaystyle{ m=0}\) i \(\displaystyle{ s= \pm \frac{1}{2}}\)
Spróbuj teraz dla pozostałych

Wazne by pamiętać że liczby kwantowe służą do opisu stanów energetycznych elektronów w danym atomie. Wartości \(\displaystyle{ s= \pm \frac{1}{2}}\) są przypisane każdemu orbitalowi czyli każdej wartości m

-- 19 cze 2010, o 12:58 --

3) okres to wartość najwyższej głownej liczby kwantowej występującej w konfiguracji elektronowej
Co do grupy to myślę że powinno byc pomocne. Jeśli będą jeszcze jakieś wątpliwości to sie odezwij.
Co do jonów to musisz zlokalizować pierwiastek i wiedzieć jakie jony występują. Tzn. czy kationy czy aniony i jaka wartość ładunku wtedy w konfiguracji elektronowej dokładasz lub odejmujesz odpowiednią liczbę elektronów.
ODPOWIEDZ