wiązanie sigma i pi

iwa2210
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2010, o 15:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: mazowieckie

wiązanie sigma i pi

Post autor: iwa2210 »

podpowłoka p składa się z trzech orbitali px py i pz,wiem jak są rozmieszczone przestrzennie ale w jakiej kolejnościa są zapełniane?
kiedy rozpisywaliśmy wiązanie w cząsteczce chloru (rysowaliśmy te orbitale na osiach) to najpierw były zapełnione orbitale py i pz a na px był tylko jeden elektron.Później zaznaczaliśmy tam wiązanie sigma
A w przypadku wiązań podwójnych kiedy powstają wiązania sigma i pi jak są rozmieczszone elekrony??
Mam jeszcze jedno pytanie kiedy jest wiązanie sigma w cząsteczce wodoru to jakie są spiny elektronów w podpowłokach s W tę samą stronę czy nie??
Jeżeli popełniłam jakiś błąd w rozumowaniu to proszę poprawcie
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

wiązanie sigma i pi

Post autor: Inkwizytor »

Orbitale px, py, pz są równocenne. Który podpiszesz jak jest bez znaczenia i jest kwestią czysto umowną. Po prostu na rysunku wzdłuz orbitali rysuje sie osie współrzędnych (by pokazać liniowe nałożenie się orbitali przy tworzeniu wiązania sigma typu p-p). No i TA oś jest najczęściej podpisywana jako x. Możesz równie dobrze zmienić kolejność oznaczeń a niczego to nie zmienia
Co do kolejności rozmieszczania to obowiązuje jedynie zasada iż pierwsze trzy elektrony "wskakują" do kolejnych orbitali. Na zasadzie czystej umowy (porządek alfabetyczny) opisuje sie to po kolei jako px, py, pz (ale pamiętaj że są one równocenne więc to tylko umowa). Czyli np.: Bor ma jeden elektron w px, węgiel w px i py, azot w px, py, pz.

Wiązania podwójne mają jedno wiązanie typu sigma drugie typu pi. Sigma występuje zawsze.
Dwa orbitale p nakładaja sie liniowo (wzdłuż jednej prostej - osi symetrii tych orbitali). Natomiast dwa orbitale py lub pz nakładaja się płaszczyznowo (posiadają płaszczyznę symetrii), tworząc wiązanie pi.

Gdy piszemy atomy wodoru OSOBNO (jeszcze nie związane) to spiny ich nie mają znaczenia. Mogą byc w tę samą stronę moga byc przeciwnych znaków. To są dwa niezależne byty.
ODPOWIEDZ