Etanol, Związki chemiczne, Kwas mrówkowy...

czaja12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 sty 2009, o 16:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rybnik
Podziękował: 12 razy

Etanol, Związki chemiczne, Kwas mrówkowy...

Post autor: czaja12 »

1. Na podstawie poniższych informacji odpowiedz jaki to związek:
Jestem bezbarwną, oleistą cieczą o słodkim smaku. Nie jestem trująca, mam właściwości higroskopijne. Dobrze mieszam się z wodą. Moja cząsteczka składa się z 14 atomów należących do 3 różnych pierwiastków chemicznych. Znajduję zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym do produkcji kosmetyków, tłuszczów syntetycznych oraz do produkcji materiałów wybuchowych.
(Wystarczy podać nazwę związku).
2. Podaj jakie działanie ma etanol na organizm ludzki. Opisz doświadczenie które jest dowodem na jego działanie.
3. Wyobraź sobie, że zostałeś ugryziony przez mrówkę. Czym posmarujesz miejsce ugryzienia, aby zobojętnić kwas mrówkowy zawarty w jadzie mrówki. Odpowiedź uzasadnij pisząc odpowiednie równanie reakcji chemicznej.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Etanol, Związki chemiczne, Kwas mrówkowy...

Post autor: Inkwizytor »

czaja12 pisze:1. Na podstawie poniższych informacji odpowiedz jaki to związek:
Jestem bezbarwną, oleistą cieczą o słodkim smaku. Nie jestem trująca, mam właściwości higroskopijne. Dobrze mieszam się z wodą. Moja cząsteczka składa się z 14 atomów należących do 3 różnych pierwiastków chemicznych. Znajduję zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym do produkcji kosmetyków, tłuszczów syntetycznych oraz do produkcji materiałów wybuchowych.
(Wystarczy podać nazwę związku).
Podpowiedzi:
- obecnie składnik większości kremów do rąk
- surowiec do produkcji popularnego materiału wybuchowego (otrzymywany w procesie nitrowania)
- związek należy do klasy trioli (nie mylić z trolami )
czaja12 pisze: 2. Podaj jakie działanie ma etanol na organizm ludzki. Opisz doświadczenie które jest dowodem na jego działanie.
no proszę Cię. Można grubą książkę na ten temat napisać. Czy wujek google nie może pomóc?
czaja12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 10 sty 2009, o 16:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: rybnik
Podziękował: 12 razy

Etanol, Związki chemiczne, Kwas mrówkowy...

Post autor: czaja12 »

Dobra coś znalazłem na google jak napisałeś ale nie mam jeszcze:
2. Opisz doświadczenie które jest dowodem na jego działanie.( o etanolu).
3. Wyobraź sobie, że zostałeś ugryziony przez mrówkę. Czym posmarujesz miejsce ugryzienia, aby zobojętnić kwas mrówkowy zawarty w jadzie mrówki. Odpowiedź uzasadnij pisząc odpowiednie równanie reakcji chemicznej.

Może ktoś pomóc?
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Etanol, Związki chemiczne, Kwas mrówkowy...

Post autor: bakala12 »

3. Najlepiej polać wodą amoniakalną
ODPOWIEDZ