Równania reakcji

damS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 24 wrz 2009, o 18:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 38 razy

Równania reakcji

Post autor: damS »

Są to równania z działu kwasy karboksylowe.

1.Napisz w formie cząsteczkowej, skróconej jonowej i jonowej.

a) \(\displaystyle{ C^{2}}\)\(\displaystyle{ H^{5}}\)\(\displaystyle{ COONa^{}}\) + \(\displaystyle{ H^{2}}\)\(\displaystyle{ O^{}}\)\(\displaystyle{ -->^{}}\)

b) \(\displaystyle{ C^{3}}\)\(\displaystyle{ H^{7}}\)\(\displaystyle{ COOK^{}}\) + \(\displaystyle{ H^{2}}\)\(\displaystyle{ O^{}}\)\(\displaystyle{ -->^{}}\)


2. Dokończ równania reakcji.

a)\(\displaystyle{ C^{2}}\)\(\displaystyle{ H^{5}}\)\(\displaystyle{ COOH^{}}\) + \(\displaystyle{ KOH^{}}\)\(\displaystyle{ -->^{}}\)

b)\(\displaystyle{ C^{4}}\)\(\displaystyle{ H^{9}}\)\(\displaystyle{ COOH^{}}\) + \(\displaystyle{ Ca(OH)^{2}}\)\(\displaystyle{ -->^{}}\)

c)\(\displaystyle{ C^{3}}\)\(\displaystyle{ H^{7}}\)\(\displaystyle{ COOH^{}}\) + \(\displaystyle{ MgO^{}}\)\(\displaystyle{ -->^{}}\)

d)\(\displaystyle{ HCOOH^{}}\) + \(\displaystyle{ Fe^{2}}\)\(\displaystyle{ O^{3}}\)\(\displaystyle{ -->^{}}\)

Pomylił mi się latex, ten kod i zamiast tych cyferek na dole wyszły na górze, no ale wszyscy wiedza o co chodzi.

Co do zadania "2.d" to nie wiem czy czasem nie będzie:

\(\displaystyle{ HCOOH_{}}\) + \(\displaystyle{ Fe_{2}}\)\(\displaystyle{ O_{3}}\)\(\displaystyle{ -->_{}}\)\(\displaystyle{ 2(HCOO) 3Fe_{}}\) + \(\displaystyle{ 3H_{2}}\)\(\displaystyle{ O_{}}\)


Bardzo bym prosił o rozwiązanie tych zadań bo jestem zielony z tego, mam taką nauczycielkę z chemii że nie nie tłumaczy a potem tylko wymaga od nas.A co do tych zadań to nie ma tego w książce, bo tak to bym sobie poradził.Nie ma żadnych przykładów.

Z góry dzięki.
laurelandilas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 6 kwie 2010, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: woj. śląskie
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 6 razy

Równania reakcji

Post autor: laurelandilas »

1.Dysocjacja.
2.Powstaną sole, analogicznie jak w chemii nieorganicznej

2d masz okej, tylko uzgodnij lewą strone.
damS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 24 wrz 2009, o 18:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 38 razy

Równania reakcji

Post autor: damS »

A czy może ktoś mi chociaż napisać dla przykładu po 1 rozwiązaniu z każdego zadania, bo tam na końcu będzie H2O wiem tyle.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Równania reakcji

Post autor: bakala12 »

laurelandilas pisze:1.Dysocjacja.
Wpierwszym to nie dysocjacja a hydroliza
damS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 24 wrz 2009, o 18:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 38 razy

Równania reakcji

Post autor: damS »

W piątek mam sprawdzian z tego, czy może mi ktoś zrobić chociaż po 1 przykładzie z każdego i dać jakąś wskazówkę jak to zrobić dalej ?-- 8 kwi 2010, o 15:59 --refresh
ODPOWIEDZ