strącanie osadu

jutro21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 11:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kace

strącanie osadu

Post autor: jutro21 »

witam , jestem tutaj nowa dlatego wszystkich pozdrawiam :)

szukam pomocy w rozwiązaniu prostych jakby sie wydawalo zadan

1 napisz reakcje strącania osadu czasteczkowo i jonowo Fe(OH)3

2 napisz reakcje strącania osadu czasteczkowo i jonowo Pb(NO3)2 + H2SO4


mam nadzieje ze mi pomoze
Awatar użytkownika
PawelJan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 971
Rejestracja: 18 sie 2005, o 12:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oleszyce/Kraków
Pomógł: 209 razy

strącanie osadu

Post autor: PawelJan »

Bierzesz tablicę rozpuszczalności związków chemicznych (np. ... lnosc.html) i szukasz dobrze rozpuszczalnych związków żelaza oraz dobrze rozpuszczalnego wodorotlenku tak, aby wytworzyć związek o który Ci chodzi oraz dobrze rozpuszczalny drugi produkt. Np. wszystkie związki sodu są świetnie rozpuszczalne, więc możesz wziąć np. wodorotlenek sodu i chlorek żelaza. Oba związki są dobrze rozpuszczalne, więc w wodzie pojawią się jony OH-, Na+, Fe3+ i Cl-. Jednak Fe3+ w połączeniu z OH- tworzy związek nierozpuszczalny, więc wytrąci się z roztworu, w którym nadal pozostaną rozpuszczone jony sodu i wodorotlenkowe.

Drugą reakcję pozostawiam na deser.
jutro21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 11:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kace

strącanie osadu

Post autor: jutro21 »

witam

niestety nie rozumie

prosiłabym o rozpisanie zadania krok po kroku

pozdrawiam

naprawwde mi na tym zależy

[ Dodano: 20 Wrzesień 2006, 10:12 ]
hej

jedyne cos wiem to ze:

Fe (OH)3 = Fe(3+) +3OH(-)
Awatar użytkownika
PawelJan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 971
Rejestracja: 18 sie 2005, o 12:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oleszyce/Kraków
Pomógł: 209 razy

strącanie osadu

Post autor: PawelJan »

Wytłumaczymy jonowo.

Bierzesz dwa rozpuszczalne związki: \(\displaystyle{ NaOH}\), \(\displaystyle{ FeCl_3}\). To, że są dobrze rozpuszczalne znaczy, że w wodzie ulegają dysocjacji na jony, więc w roztworze mamy błąkające się jony: \(\displaystyle{ Na^+, \; OH^-, \; Fe^{3+}, \; Cl^-}\)

Tylko że związek \(\displaystyle{ Fe(OH)_3}\) jest nierozpuszczalny - a więc jeśli tylko jony wodorotlenkowe spotkają się z kationem żelaza - wytrąca się osad - to jest istota strącenia. Pozostałe jony sodu i chloru pływają dalej, nie łączą się na stałe bo tworzą związek dobrze rozpuszczalny, a więc taki, który jest zdysocjonowany (rozerwany na jony).

Zapiszmy to jonowo: \(\displaystyle{ 3Na^+ +\, 3OH^- + \, Fe^{3+} + \, 3Cl^- \rightarrow \, Fe(OH)_3_\downarrow + \, 3Na^+ + \, 3Cl^-}\), w zapisie skróconym po prostu \(\displaystyle{ Fe^{3+}+ 3OH^- \rightarrow Fe(OH)_3}\), jak widać tylko te jony biorą 'znaczny' udział w reakcji.

Strzałeczka w dół przy wodorotlenku żelaza (III) oznacza właśnie strącenie tego osadu.

Cząsteczkowo: \(\displaystyle{ 3NaOH + FeCl_3 \rightarrow Fe(OH)_3+3NaCl}\)
jutro21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 11:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kace

strącanie osadu

Post autor: jutro21 »

dzieki wielkie


nikt jeszcze tego w tak prosty sposob mi nie wytłumaczyl

buziaki
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

strącanie osadu

Post autor: liu »

Tak w ogole to nie ma czegos takiego jak Fe(OH)3.

W roztworze pojawiaja sie kationy \(\displaystyle{ \textrm{[Fe(H_2O)_5(OH)]^{2+}}}\), \(\displaystyle{ \textrm{[Fe(H_2O)_5(OH)_2]^{+}}}\), kationy Fe3+ moga rowniez ulegac kondensacji w na przyklad \(\displaystyle{ \textrm{[(H_2O)_4Fe(\mu-OH)_2Fe(H_2O)_4]^{4+}}}\), kiedy zwiekszamy pH to pojawiaja sie coraz wieksze polimeryczne czastki, co prowadzi w koncu do stracenia koloidalnego ceglastoczerwonego osadu o zmiennym skladzie ktory mozemy wyrazic rownaniem \(\displaystyle{ n\textrm{Fe_2O_3}\cdot m\textrm{H_2O}}\).
ODPOWIEDZ