Chemia Nieorganiczna

dolores914
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2010, o 18:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Chemia Nieorganiczna

Post autor: dolores914 »

Prosze o pomoc w zadankach ... Bo z tego mam egzamin ustny . I prosze o wyjasnienia ..

1, Narysuj wzór Fischera dla dowolnej aldopentozy i ketopentozy.

2, Wyjaśnij za pomoca odpowiednich równań reakcji własciwości amfoteryczne glicyny. Nazwij produkty tej reakcji .

3, Napisz trzy różne reakcjie otrzymywania maślanu wapnia .

4,Napisz reakcjię chlorowania 3- metylopentu . Nazwij wszystkie możliwe produkty reakcji określ warunki jej przebiegu i wskaz te , które powstana w najmniejszej i najwiekszej ilości .
5, Zapisz przebieg reakcji chemicznej w próbie Trommera dla etanolu . Jakie towarzysza jej efekty barwne ?

Jeśli mógłby ktoś pomóc była bym wdzieczna ...
Piro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 15 lut 2009, o 19:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 11 razy

Chemia Nieorganiczna

Post autor: Piro »

1)
Ketopentoza (nr 2 i 3 na obrazku)


Aldopentoza (nr 2 i 3)


2)
Wyjaśnić to można dodając raz kwasu a raz zasady (amfoter reaguje ze wszystkim)
\(\displaystyle{ H_{2}N-CH_{2}-COOH + HCl \rightarrow H_{3}N-CH_{2}-COOH + Cl^{-}}\) - chlorowodorek kwasu amiooctowego

Tak naprawdę to przebiega to tak(nie wiem czy jest w programie bo ja chemii nie mam w 3 klasie):
\(\displaystyle{ H_{3}N^{+}-CH_{2}-COO^{-} + HCl \rightarrow H_{3}N^{+}-CH_{2}-COOH + Cl^{-}}\)

Druga reakcja to(która oczywiście jest nieprawdziwa tak jak pierwsza):
\(\displaystyle{ H_{2}N-CH_{2}-COOH + NaOH \rightarrow H_{2}N-CH_{2}-COONa + H_{2}O}\) - aminooctan sodu

3)
Pewnie chodzi o coś w stylu:
\(\displaystyle{ 2C_{3}H_{7}COOH + Ca \rightarrow (C_{3}H_{7}COO)_{2}Ca + H_{2}}\)
\(\displaystyle{ 2C_{3}H_{7}COOH + CaO \rightarrow (C_{3}H_{7}COO)_{2}Ca + H_{2}O}\)
\(\displaystyle{ 2C_{3}H_{7}COOH + Ca(OH)_2} \rightarrow (C_{3}H_{7}COO)_{2}Ca + 2H_{2}O}\)

4)
\(\displaystyle{ CH_{2}=CH-CH(CH_{3})-CH{2}-CH{3} + Cl_{2} \rightarrow CH_{2}Cl-CHCl-CH(CH_{3})-CH_{2}-CH{3}}\)
Może być jeszcze
\(\displaystyle{ CHCl_{2}-CH_{2}-CH(CH_{3})-CH_{2}-CH{3}}\)
\(\displaystyle{ CH_{3}-CCl_{2}-CH(CH_{3})-CH_{2}-CH{3}}\)
nie jestem pewny czy te dwa mogą powstać ale na 100% powstanie pierwszy
Więcej powstanie tego pierwszego
Dlaczego tak się dzieje wyjaśnia reguła Markownikowa
Katalizatorami mogą być światło, ciepło, nadtlenki
5)
Powinno być chyba dla etanalu ponieważ próba Trommera służy do wykrywania grup aldehydowych.

\(\displaystyle{ 2 Cu(OH)_{2} + CH_{3}CHO + OH- → Cu_{2}O + CH_{3}COO- + 2 H_{2}O}\)

Kolory:
na początku niebieski od \(\displaystyle{ Cu(OH)_{2}}\)
później ceglasty od \(\displaystyle{ Cu_{2}O}\)

To chyba wszystko mam nadzieję że się nie pomyliłem


Zapomniałbym od dopiskach:
1)
[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Projekcja_Fischera[/url] - jeżeli będziesz musiała tłumaczyć jak to się robi

2)
Tutaj musisz tylko powiedzieć że amfotery to związki które reagują z zasadami i kwasami (i przepisać wzory)

3)
Powiedz że sole kwasów organicznych otrzymuje się tak samo jak nieorganicznych (kwas + metal, kwas+tlenek, kwas+wodorotlenek)

4)
Powiedz że przy reakcjach z związkami w których występują wiązania podwójne atomu przyłączają się w pierwszej kolejności do tych wiązań

5)
Przeczytaj o próbie trommera
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Chemia Nieorganiczna

Post autor: Inkwizytor »

2) Pierwsza reakcja do małej korekty (a najlepiej wywalić ta pierwszą reakcję)
W drugiej reakcji napisać wersję bez chloru (tylko \(\displaystyle{ H^+}\))
Reakcja trzecia - najlepiej wywalić sód i po prostu "jechac" na jonach kluczowych dla własciwości amfoterycznych.

4) Niestety te dwa strzały odnośnie produktów ubocznych są nietrafione. Mechanizm reakcji addycji na to nie pozwala. Owszem istnieją przegrupowania wewnątrzcząsteczkowe przy niektórych mechanizmach, ale nigdy w ten sposób. Addycja obu podstawników nie następuje do jednego atomu.
Uwaga nr 2
Mogą być również katalizatory ukierunkowujące reakcje niezgodnie z regułą markownikowa, ale to już zupełnie inna historia

5) Przy próbie Trommera Obustronnie można "odjąć jedną wodę"
- Mozna zapisać CuO (bo \(\displaystyle{ de facto}\) wodorotlenek miedzi II ulega rozkładowi przedtem - gdy próba daje negatywny wynik to zostaje brunatny osad właśnie CuO)
- Albo zostawić wodorotlenek a wywalić OH- wtedy powstanie jedna woda mniej i cząsteczka kwasu karboksylowego (nawet bezpieczniejszy to zapis z uwagi na to że kwas ten jest słabym elektrolitem)
ODPOWIEDZ