Reakcje chemiczne

marcin777
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 20 lis 2009, o 10:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krak.
Podziękował: 4 razy

Reakcje chemiczne

Post autor: marcin777 »

Zadanie brzmi: "Uzupełnij współczynniki, napisz wnioski oraz jaki produkt otrzymasz."

1. \(\displaystyle{ Zn + HNO_{3} _{stęż}}\)
Uzupełniłem to tak:
\(\displaystyle{ Zn + 4HNO _{3} _{stęż} = Zn(NO _{3} ) _{2} + 2NO _{2} + 2H _{2} O}\)
Nazwa produktu: azotan (V) cynku, tlenek azotu (IV), woda
Obserwacje i wnioski: ???

2. \(\displaystyle{ NiSO _{4} + 2NaOH = Na _{2} SO _{4} + Ni(OH) _{2}}\)
Nazw. produktu: siarczan VI sodu, wodorotlenek niklu
Obserwacje i wnioski: ???

3. \(\displaystyle{ Ba(NO _{3}) _{2} + NaOH}\) - czy ta reakcja zajdzie ???

4.Tutaj trzeba podać jeszcze zmianę stopnia utlenienia:

\(\displaystyle{ Cu + CuSO _{4}}\)
Napisałem początkowo , że powstaje \(\displaystyle{ Cu _{2}SO _{4}}\) . Czy ta reakcja wogóle zajdzie?
Justynaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 29 paź 2009, o 21:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 3 razy

Reakcje chemiczne

Post autor: Justynaa »

1)Po prostu wydzieli się brązowy gaz \(\displaystyle{ NO_{2}}\) Azot się zredukuje czyli zmieni stopień utlenienia z V na IV
2) Sprawdź sobie w tablicy rozpuszczalności czy nie wydzieli się gdzieś osad, a jak tak to jaki kolor.
3) Ogólnie to czy to zajdzie to jeszcze zależy od środowiska, wg mnie na papierze zajdzie a w praktyce to już inna kwestia
\(\displaystyle{ Ba(NO3) _{2} + NaOH = Ba(OH)_{2} + 2NaNO _{3}}\)
4.)Jak Ci napisali, że się zmieni stopień utlenienia to Ci dali podpowiedz, więc zajdzie i prawdopodobnie zmieni się stopień utlenienia z II na I i powstanie \(\displaystyle{ Cu_{2}O}\) ...
marcin777
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 20 lis 2009, o 10:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krak.
Podziękował: 4 razy

Reakcje chemiczne

Post autor: marcin777 »

Justynaa pisze: 2) Sprawdź sobie w tablicy rozpuszczalności czy nie wydzieli się gdzieś osad, a jak tak to jaki kolor.
Nic za wiele mi ta tablica nie mówi
Justynaa pisze:3) Ogólnie to czy to zajdzie to jeszcze zależy od środowiska, wg mnie na papierze zajdzie a w praktyce to już inna kwestia
\(\displaystyle{ Ba(NO3) _{2} + NaOH = Ba(OH)_{2} + 2NaNO _{3}}\)
4.)Jak Ci napisali, że się zmieni stopień utlenienia to Ci dali podpowiedz, więc zajdzie i prawdopodobnie zmieni się stopień utlenienia z II na I i powstanie \(\displaystyle{ Cu_{2}O}\) ...
i co można zaobserwować zarówno podczas tej jak i wcześniejszej reakcji ?
Justynaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 29 paź 2009, o 21:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 3 razy

Reakcje chemiczne

Post autor: Justynaa »

2. Tablica mówi, że \(\displaystyle{ Ni(OH) _{2}}\) jest jasno zielone i nie rozpuszcza się w wodzie, więc to będzie taki mętny roztwór bardzo i nie będzie zasadą tylko wodorotlenkiem. (jak sprawdzasz coś w tablicy to po jednej stronie masz jony dodatnie metali , a na górze reszty kwasowe i zasadowe i patrzysz sobie na jon \(\displaystyle{ Ni ^{2+}}\) do jonu \(\displaystyle{ OH ^{-}}\) i jest ładnie napisane, zawsze tak sprawdzasz każdy produkt który Ci wyjdzie, bo korzystać z tablic rozpuszczalności nikt Ci nie zabroni.
4. \(\displaystyle{ 2Cu + CuSO _{4}= Cu _{2}O + CuSO _{3}}\)
Wniosek że się zmienił stopień utlenienia i tlenek miedzi(I) jest czerwony

Co do 3 ogólnie nie podoba mi się ta reakcja i nie jestem do niej przekonana, w sensie nic się tu nie zmienia, a oba się rozpuszczają...
ODPOWIEDZ