rozcieńczanie roztworów

olaola
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 12 lut 2009, o 00:11
Płeć: Kobieta
Podziękował: 10 razy

rozcieńczanie roztworów

Post autor: olaola »

w trakcie nauki do środowego egzaminu napotkałam problemy z dwom zadankami, zrobiłam już wiele zadań, ale z tymi nie mogę sobie poradzić, serdecznie proszę może nie o rozwiązanie ich ale o wskazówki w jaki sposób je wykonać:
1. Oblicz ile \(\displaystyle{ cm ^{3}}\) wody i ile \(\displaystyle{ cm ^{3}}\) 18M roztworu zasady sodowej należy użyć, aby przygotować roztwór 0,5M w kolbie o pojemności \(\displaystyle{ 200cm ^{3}}\)?
2.Ile należy odważyć czystego NaCl i ile użyć wody aby przygotować 5-molowy roztwór tej soli w kolbie na \(\displaystyle{ 500cm ^{3}}\) ?
z góry dziękuję i pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Hausa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 448
Rejestracja: 25 sty 2010, o 17:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szastarka
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 50 razy

rozcieńczanie roztworów

Post autor: Hausa »

1.
\(\displaystyle{ V _{r}=200 cm ^{3}=0,2 dm^{3}}\)

\(\displaystyle{ C _{m}= \frac{n}{V _{r} }}\)
\(\displaystyle{ n=C _{m}*V _{r}=0,5 \frac{mol}{dm ^{3} }*0,2dm^{3}=0,1 mola}\)
i taka jest masa substancji w drugim roztworze, trzeba z tego samego wzoru obliczyć objętość roztworu 18-molowego i wtedy wyjdzie V tego roztworu i potem to odjąć od 200 cm^3 i powinno być dobrze.

2.
W tym drugim to objętość roztworu jest taka jak objętość kolby, ze wzoru na stężenie policz liczbę moli NaCl i potem jego masę molową i z proporcji oblicz masę NaCl, która jest w roztworze.
olaola
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 12 lut 2009, o 00:11
Płeć: Kobieta
Podziękował: 10 razy

rozcieńczanie roztworów

Post autor: olaola »

dziekuje:) i masa NaCl wyszła 145g i jak obliczyć ile sie doda wody, chyba brakuje gęstości NaCl , czy trzeba poszukać w tablicach?:)
Awatar użytkownika
Hausa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 448
Rejestracja: 25 sty 2010, o 17:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szastarka
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 50 razy

rozcieńczanie roztworów

Post autor: Hausa »

Chyba trzeba poszukać w tablicach albo jest jakiś inny nieznany mi sposób
ODPOWIEDZ