Nadczynność tarczycy illość leku

Bard91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 4 lis 2009, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 9 razy

Nadczynność tarczycy illość leku

Post autor: Bard91 »

Pajentowi choremu na nadczynność tarzycy podano preparat zawierający \(\displaystyle{ 0.14 g^{131} I}\)
Okres półtrwania tego radionuklidu wynosi 8dni
Narysuj wykres przedstawiający zmiany masy \(\displaystyle{ .^{131} I}\),jakie następują w ciągu 32 dni od odania preparatu. Z wykresu odczytaj masę \(\displaystyle{ ^{131} I}\), która pozostała po 20 dniach

i mam mały problem nie wiem jak wyznaczyć masy preparatu żeby starczyło na 32 dni :/ w odpowiedziach wykres miał że maksymalna masa preparatu wynosiła 0.150 ale niemam zielonego pojęcia jak do tego dojsc proszę o pomoc
gosx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 26 paź 2009, o 21:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Nadczynność tarczycy illość leku

Post autor: gosx »

W liceum jest kilka metod zrobienia tego zadania , na studiach już tylko jedna i to kompletnie inna.
Nie musisz wyznaczać ilości bo ją masz podaną!!!
ja w liceum najbardziej lubiłam metodę tabelkową czyli w tabelce umieszczasz odpowiednie wartości i tyle. Można także użyć wzoru co będzie potrzebne w tym zadaniu.
Tak więc liczysz po 8 dniach zostaje 0,07g substancji po 16 zostaje 0,035, po 24 zostaje 0,0175 a po 32 zostaje 0,00875g, na tej podstawie rysujesz wykres i możesz odczytać wartość w 20 dniu, ale radze to dokładnie policzyć bo każdy widzi inaczej plus jeszcze masz błąd w grubości ołówka, wszystko zależy od tego jak przybliżoną wartość potrzebujesz.
Możesz to policzyć dzięki wzorowi na czas połowicznego rozpadu:
\(\displaystyle{ N(t)= N(0) \cdot ( \frac{1}{2}) ^{ \frac{t}{t^ \frac{1}{2} } }}\)
N(0) to jest ilość substancji na początku przed rozpadem. Podstawiasz wartości i ci wychodzi ze w 20 dniu zostaje w przybliżeniu 0.024749.
Mam nadzieję że nie skomplikowałam Ci tego jeszcze bardziej.
Z którego zbioru zadań jest to zadanko??
ODPOWIEDZ