zobojętnianie roztworów

olaola
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 12 lut 2009, o 00:11
Płeć: Kobieta
Podziękował: 10 razy

zobojętnianie roztworów

Post autor: olaola »

dzień dobry,
pojutrze kolokwium z alkacymetrii, zrobiłam mnóstwo zadań a te 2 sprawiają mi kłopot, na pierwszy rzut oka wydają się proste ,ale mnie przysporzyły troszkę trudności, mogłabym prosić o pomoc w ich rozwiązaniu:
1. oblicz procentową zawartość \(\displaystyle{ Na_{2}CO _{3}}\) w próbce zanieczyszczonej sody, jeśli na zobojętnienie odważki tej sody wynoszącej 0,2648g zużyto \(\displaystyle{ 24,45 cm^{3}}\)
0,1970-molowego roztworu HCl
odp:ma wyjść 96,4%
2.Próbkę \(\displaystyle{ H_{2} SO_{4}}\) rozcieńczono wodą do objętości 100 \(\displaystyle{ cm^{3}}\).
Pobrano 20 \(\displaystyle{ cm^{3}}\) tego r-ru i zmiareczkowano 0,1057 molowym r-rem NaOH , zuzywając go \(\displaystyle{ 11,25 cm ^{3}}\). Oblicz zawartość kwasu siarkowego w wyjściowej próbce..
ma wyjść odp: 0,2913g-- 3 sty 2010, o 20:40 --mogłabym prosić może nie o rozwiazanie ale o wskazówki odnośnie zad1:)
makan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 429
Rejestracja: 13 gru 2009, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Takla Makan
Pomógł: 92 razy

zobojętnianie roztworów

Post autor: makan »

Ad 1.
Mój "przepis" wygląda tak:
1. zapisać reakcję i uzgodnić współczynniki
2. obliczyć ilość moli kwasu zawartą w \(\displaystyle{ 24,45 cm^3}\) jego roztworu
3. na podstawie reakcji i wyniku z p. 2 wyznaczyć ilość moli \(\displaystyle{ Na_2CO_3}\) w badanej próbce (w tym przypadku wystarczy podzielić przez 2 ilość moli z p.2)
4. mole zamienić na gramy i dalej już chyba nie muszę tłumaczyć.

Ad. 2.
Tu podobnie:
1. zapisać reakcję i uzgodnić współczynniki
2. wyznaczyć ile moli \(\displaystyle{ NaOH}\) było w \(\displaystyle{ 11,25 cm ^{3}}\) roztworu
3. na podstawie reakcji i ilości moli z poprzedniego punktu, otrzymujemy ilość moli kwasu siarkowego w \(\displaystyle{ 20 cm^3}\) roztworu
4. ustaloną w p.3 ilość moli pomnożyć przez 5 (bo w p. 3 dostaliśmy ile było kwasu w \(\displaystyle{ 20 cm^3}\) a nas interesuje ilość w \(\displaystyle{ 100 cm^3}\))
5. zamienić mole z p. 4 na gramy
olaola
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 12 lut 2009, o 00:11
Płeć: Kobieta
Podziękował: 10 razy

zobojętnianie roztworów

Post autor: olaola »

serdecznie dziękuję za pomoc, rozwiązałam te zadania:) pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ