Alkeny wzory

lidunia17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 8 mar 2009, o 17:50
Płeć: Kobieta
Podziękował: 39 razy

Alkeny wzory

Post autor: lidunia17 »

Mój problem dotyczy alkenów poniewaz przygotowuje sie na spr. ja za bardzo to nie rozumiem ich. Chciałabym by ktos mi wytłumaczył je najbardziej interesuje mnie zagadanienie że mam narysowany wzór i musze go podpisać oraz musze wypisac rozne izomery alkenów. Nie wiem miedzy innymi czemu w niektorych nazwach jest np.but-1-en a w niiektorych nie ma liczby albo zamiast 1 jest 2. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyc jak mozna odczytywac i rysowac te wzory byłabym szalenie wdzieczna )

np. mam taki wzór \(\displaystyle{ CH _{3} - CH=C-CH _{3}}\)
i pod węglem jest dołaczone jest \(\displaystyle{ -CH _{2} -Ch _{3}}\)
i jest podpisany 3 metylopent-2-en
a dlaczego nie etylo???
nie rozumiem ;((
polosin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 7 wrz 2009, o 19:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy
Pomógł: 7 razy

Alkeny wzory

Post autor: polosin »

ten numerek we wzorze sumarycznym w przypadku izomerów oznacza atom węgla, przy którym występuje podwójne lub potrójne wiązanie.
Co do rysowania, rysowania związków ze wzorów - przez sam tekst na forum jest to wg mnie niewytłumaczalne :P

co do przykładu, który podałaś. Najdłuższy łańcuch węglowy przebiega właśnie przez ten dodatkowy, narysowany pod spodem fragment węglowodoru. A 'etylo', bo CH3 (to po prawej stronie) jest wtedy podstawnikiem. Pent-2-en - bo podwójne wiązanie jest obok 2. at. węgla.
Tyle :)
lidunia17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 8 mar 2009, o 17:50
Płeć: Kobieta
Podziękował: 39 razy

Alkeny wzory

Post autor: lidunia17 »

el własnie ja bym go podpisała ze etylo ale w zeszycie mam metylo. i mam pytanko jak podpisac te 2 izmoery heksenu bo zrobilam i podpisalam ale chyba zle.

\(\displaystyle{ Ch _{2} =C-CH _{2} -CH _{2}-CH _{3}}\)
i od samego węgla mam wizanie jeszcze \(\displaystyle{ -CH _{3}}\)
i podpisałam go 2 metylopent-1-en

i \(\displaystyle{ CH _{2} =CH-CH-CH _{2} -CH _{3}}\) i od trzeciego CH mam wiazanie \(\displaystyle{ -CH _{3}}\)
3 metylopent-1-en
ODPOWIEDZ