różnice gęstości

agniesiaaaaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2009, o 10:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krk

różnice gęstości

Post autor: agniesiaaaaaa »

Zostałam obdarowana chemicznym problemem przez dziewczynkę z pierwszej gimnazjum i szczerze mówiąc chciałabym sie po prostu skonsultować żeby nie palnąć jakiejś głupoty...

Robiła ona doświadczenie i miała dwa naczynia z jednakową objętością wody; do jednego naczynia dała 4 łyżeczki soli, do drugiego barwnik spożywczy. Wlewając 2 roztwór do pierwszego okazało się że powstały 2 warstwy, roztwory się rozdzieliły.

Ja też próbowałam zrobić to doświadczenie tyle że nie miałam barwnika i dałam farbę plakatową ale mi nie wyszlo...

Stąd moje wątpliwości...
Na pierwszy rzut oka nasunęły mi się wnioski takie;
Zjawisko oddzielania się warstw wynika z różnic gęstości w mieszanych roztworach, woda słona ma większą gęstość niż woda słodka (ta z barwnikiem), większą gęstość ma ciało, które przy tej samej objętości ma większy ciężar.Masa wody słonej jest większa od masy wody słodkiej, a gęstość jest wprost proporcjonalna do masy. d=m/V

Jeżeli się mylę bardzo proszę o wyprowadzenie z błędu
lozd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 8 lis 2009, o 20:07
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Częstochowa
Pomógł: 1 raz

różnice gęstości

Post autor: lozd »

wnioski wydają się poprawne;)

-- 12 lis 2009, o 14:46 --

ah, jeszcze wszystko (w tym wypadku) zależy od sposobu wprowadzenia jednego roztworu do drugiego. warto zaznaczyć że jeśli są roztwory nawzajem nie rozpuszczające się w sobie (np. woda i olej) to nawet po dokumentnym wzajemnym wymieszaniu ich kiedyś się rozwarstwią- ten o mniejszej gęstości pojdzie do góry. tu, widać, H2O i H2O, więc powinno się ostrożnie wlać ten 'lżejszy' na ten 'cięższy' to pozostaną rozdzielone, inaczej siłą rzeczy wymieszają się (no chyba że ten barwnik nadaje jakieś właściwości roztworowi 2 że nie jest już rozpuszczalny w wodzie:))
gw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 11 wrz 2005, o 12:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice

różnice gęstości

Post autor: gw »

Tak, masz racje.
Nie muszą być to całkiem różne substancje, ważna jest różnica gęstości.
Nawet mieszaniny z takim samym rozpuszczalnikiem (w twoim wypadku wodą) mogą się rozwarstwiać.
Później co prawda woda przejdzie do jednego z roztworów, ale to już całkiem inna bajka
ODPOWIEDZ