Stężenia molowe

chocolate_m
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 3 sie 2009, o 13:08
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

Stężenia molowe

Post autor: chocolate_m »

Mam takie dwa zadania i nie wiem, jak je rozwiązać. Mógłby mi ktoś pomóc?

1) Zmieszano 25g 18,25% roztworu NaOH o d=1,2kg/dm3 i 250 cm3 wody. Obliczyć stężenie molowe otrzymanego roztworu.
2)Ile cm3 wody należy dodać do 25cm3 27% roztworu o d=1,25kg/dm3, aby otrzymać 0,20 molowy roztwór?
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Stężenia molowe

Post autor: Inkwizytor »

chocolate_m pisze:Mam takie dwa zadania i nie wiem, jak je rozwiązać. Mógłby mi ktoś pomóc?

1) Zmieszano 25g 18,25% roztworu NaOH o d=1,2kg/dm3 i 250 cm3 wody. Obliczyć stężenie molowe otrzymanego roztworu.
2)Ile cm3 wody należy dodać do 25cm3 27% roztworu o d=1,25kg/dm3, aby otrzymać 0,20 molowy roztwór?
Metoda "krzyżowa"

Ad.1
- przeliczasz początkowe stężenie procentowe na molowe \(\displaystyle{ (M_{NaOH}=40g/mol)}\)
- zamieniasz masę roztworu 1 na objętość (wykorzystujesz gęstość)
- stosujesz metodę krzyża gdzie początkowymi stężeniami są to wyliczone wcześniej i 0mol/dm3 (woda) a pośrodku stawiasz szukany x
dalej chyba już wiesz

Ad.2
W zasadzie podejście analogiczne tylko że masz wszystkie stężenia (jedno trzeba ponownie przeliczyć na molowe)
chocolate_m
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 3 sie 2009, o 13:08
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

Stężenia molowe

Post autor: chocolate_m »

Metoda krzyża do mnie nie przemawia... Nie można tego policzyć normalnie na proporcjach?
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Stężenia molowe

Post autor: Inkwizytor »

chocolate_m pisze:Metoda krzyża do mnie nie przemawia... Nie można tego policzyć normalnie na proporcjach? :(
1. Metoda krzyża działa. Wybacz że nie przedstawię dowodu ale AŻ TYLE czasu to ja nie mam (zabawa z tex'em)
2. A czemu na proporcjach? wybacz szczerość ale z doświadczenia wiem iż proporcje oduczają myślenia. Jeśli nie z krzyża to moge pokazac jak ze wzorów.
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Stężenia molowe

Post autor: czeslaw »

A czym się różnią proporcje od metody "na krzyż"? Zawsze myślałem, że to jest to samo, tylko nieco (bardzo nieco) inaczej zapisane na kartce. Ale z chemii nie śmigam.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Stężenia molowe

Post autor: Inkwizytor »

czeslaw pisze:A czym się różnią proporcje od metody "na krzyż"? Zawsze myślałem, że to jest to samo, tylko nieco (bardzo nieco) inaczej zapisane na kartce. Ale z chemii nie śmigam.
C1, C2 - stężenia wyjściowe
Cx - stężenie szukane
Niech C1<C2

C1......C2-Cx
......./
.....Cx
..../...
C2......Cx-C1

Gdy stęzenia procentowe to:
\(\displaystyle{ \frac{C2-Cx}{Cx-C1}= \frac{m1}{m2}}\)
Gdy molowe to:
\(\displaystyle{ \frac{C2-Cx}{Cx-C1}= \frac{V1}{V2}}\)
Czyli otrzymujemy stosunek ,w jakim trzeba zmieszać dane roztwory aby otrzymać roztwór o stężeniu Cx
chocolate_m
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 3 sie 2009, o 13:08
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

Stężenia molowe

Post autor: chocolate_m »

Wyliczyłam z metody krzyża, ale z proporcji wychodzą mi inne wyniki :/ Mogłabym prosić o wytłumaczenie wzorami? Ciemnota ze mnie :/
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Stężenia molowe

Post autor: Inkwizytor »

chocolate_m pisze:1) Zmieszano 25g 18,25% roztworu NaOH o d=1,2kg/dm3 i 250 cm3 wody. Obliczyć stężenie molowe otrzymanego roztworu.
2)Ile cm3 wody należy dodać do 25cm3 27% roztworu o d=1,25kg/dm3, aby otrzymać 0,20 molowy roztwór?
Przy rozcieńczaniu i zatężaniu obowiązuje jedna żelazna zasada:
Ilość substancji rozpuszczonej przed i po jest taka sama
Gdy mamy do czynienia ze stężeniem procentowym dotyczy to masy substancji, gdy ze stężeniem molowym dotyczy to liczby moli substancji. ZAWSZE!!!
oznaczenia indeksów dolnych:
w-woda
1-roztwór "przed"
2-roztwór "po"
Ad.1
Zakładam że przeliczyłaś już stężenie procentowe na molowe
Z powyższej reguły wynika że: \(\displaystyle{ n_1=n_2}\)
a ponieważ n=CV stąd
\(\displaystyle{ C_1V_1=C_2V_2 \\
C_2 = \frac{C_1V_1}{V_2}}\)

w tym miejscu jedno słowo komentarza:
W przypadku zadań na rozcieńczanie roztworów molowych*) dopuszczamy się pewnego uproszczenia. Zaniedbujemy zjawisko kontrakcji objętościowej i zakładamy że \(\displaystyle{ V_2=V_1+V_w}\) co w rzeczywistości nie jest prawdą zwłaszcza gdy różnice w gęstościach roztworu początkowego i wody są znaczne.
Ad.2
W zasadzie robimy tak samo tylko inna niewiadoma, a cały tok myślenia analogiczny.

*) Dla zadań ze stężeniami procentowymi tego problemu nie ma bo zawsze \(\displaystyle{ m_2=m_1+m_w}\)
ODPOWIEDZ