reakcja jądrowa (chyba)

crank127
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 28 maja 2009, o 15:03
Płeć: Mężczyzna

reakcja jądrowa (chyba)

Post autor: crank127 »

Witam.
Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zadania, bo nie mam zielonego pojęcia o co tutaj chodzi.
Podejrzewam, że zadanie jest banalne, ale ja nie miałem ani jednej lekcji na ten temat i w ogóle musiałem się najpierw domyślić, że to zadanie jest powiązane z reakcją jądrową.

Zadanie.

Jaką cząstką jest element X, pojawiający się w procesie łańcuchowym, który przedstawia schemat: (odp. uzasadnij)

\(\displaystyle{ X+ \frac{235}{92} U \rightarrow \frac{141}{56}Ba+ \frac{92}{36}Kr+X+X+X}\)


Bardzo prosze o pomoc.
Oczywiście jeśli komuś chciałoby się to zadanie oprócz rozwiązania wytłumaczyć to byłbym naprawdę wdzięczny.
Te ułamki przed np. U to na górze liczba masowa pierwistka, a pod spodem liczba atomowa (nie wiedziałem, jak inaczej to zapisać)/
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

reakcja jądrowa (chyba)

Post autor: Adifek »

Zauważ, że musi być zachowana zasada liczby nukleonów. Czyli liczby masowe i atomowe po obu stronach muszą być równe.
Liczba masowa - A, liczba atomowa - Z
\(\displaystyle{ A+235=141+92+3A}\)
\(\displaystyle{ A+235=233+3A}\)
\(\displaystyle{ -2A=-2}\)
\(\displaystyle{ A=1}\)

\(\displaystyle{ Z+92=56+36+3Z}\)
\(\displaystyle{ Z+92=92+3Z}\)
\(\displaystyle{ Z=0}\)

Czyli jest to neutron \(\displaystyle{ {1 \choose 0}n}\)
Oczywiście można było się domyślić, że to będzie neutron, bo zazwyczaj bombarduje się neutronami Ale tak masz fajny schemat do liczenia podobnych reakcji.
crank127
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 28 maja 2009, o 15:03
Płeć: Mężczyzna

reakcja jądrowa (chyba)

Post autor: crank127 »

Ok, dzięki! Bardzo fajnie to wszystko rozpisałeś i już rozumiem o co chodzi w tego typu zadaniach.
ODPOWIEDZ