stężenie molowe

pentional
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 16 lis 2005, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łobez :)

stężenie molowe

Post autor: pentional »

Moze mi ktos pomoc w rozwiazaniu tego :]

1. Olicz stezenie molowe nasyconego roztworu azotanu V potasu o gestosci 1.16 g/cm\(\displaystyle{ ^3}\) jezeli rozpuszczalnosc wynosi 32 g

2. oblicz rozpuszczalnosc jodku potasu, jezeli nasycony w 293 Kelwinach roztwor ma stezenie 6 moli/ cm\(\displaystyle{ ^3}\) a jego gestosc wynosi 1.68 g/cm\(\displaystyle{ ^3}\)
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

stężenie molowe

Post autor: ariadna »

1) 100 cm � takiego roztworu waży 116 g.
Wiedząc, że rozpuszczalność wynosi 32 g soli w 100 g wody możemy ułożyć proporcję:
32 g soli-132 g roztworu
x g soli -116 g roztworu
x=28,1212.... g
Teraz tylko podstawiamy do wzoru \(\displaystyle{ C_{m}=\frac{m_{s}}{M\cdot{V}}}\).

P.S W zadaniu drugim to stężenie molowe ma chyba błędną jednostkę, czyż nie?
pentional
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 16 lis 2005, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łobez :)

stężenie molowe

Post autor: pentional »

ariadna pisze:P.S W zadaniu drugim to stężenie molowe ma chyba błędną jednostkę, czyż nie?
Tak na podała nauczycielka.

P.S. Wogole ona poda nam 5 zadan na poczatku lekcji i mam za zadanie rozwiazac je sobie. Nic nie wytłumaczy, a potem robi z tego sprawdziany Nawet jeśli ktoś chciałby sie nauczyc tej chemii, to przy takim podejściu nauczyciela w 90% chemii nauczyc sie nie da!
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

stężenie molowe

Post autor: ariadna »

Stężenie molowe podaje się ogólnie w \(\displaystyle{ \frac{(m)mol}{dm^{3}}}\) i taka jednostka wydaje mi się bardziej odpowiednia, bo \(\displaystyle{ cm^{3}}\) to przecież niewielka objętość.

2) Przyjmijmy, że drugiego roztworu mamy \(\displaystyle{ 0,1 dm^{3}}\), który waży 168 g.
Liczymy masę molową \(\displaystyle{ KI}\) i mając stężenie molowe oraz objętość przekształcamy wzór na stężenie molowe wyliczamy ile g soli znajduje się w roztworze. Potem obliczamy masę wody i układamy proporcję:
masa soli-masa wody
x(rozpuszczalność)- 100 g wody.
pentional
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 16 lis 2005, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łobez :)

stężenie molowe

Post autor: pentional »

ariadna pisze:Stężenie molowe podaje się ogólnie w i taka jednostka wydaje mi się bardziej odpowiednia, bo to przecież niewielka objętość.
To widocznie ja popełniłem błąd
ODPOWIEDZ