Entalpia obliczenia

Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

Entalpia obliczenia

Post autor: Marcin_Garbacz »

Entalpia tworzenia addycji wody do etenu wynosi \(\displaystyle{ \Delta H_{1}=-45,8 kj/mol}\), entalpia towrzenia pary wodnej wynosi \(\displaystyle{ \Delta H_{2}=-242 kj/mol}\) a entalpia tworzenia etanolu wynosi \(\displaystyle{ \Delta H_{3}=-235,3 kj/mol}\). Oblicz entalpie tworzenia etenu.

Wyszedł mi wynik 431,5 ale nie jestem przekonany, prosiłbym o rozpisanie wszystkiego żeby to zrozumieć. Nie jarze sforumowania "entalpia tworzenia addycji wody do etenu wynosi \(\displaystyle{ \Delta H_{1}=-45,8 kj/mol}\)" to oznacza ze mamy dana entalpie etanolu?
Awatar użytkownika
bereta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 17 kwie 2009, o 13:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 40 razy

Entalpia obliczenia

Post autor: bereta »



Powyższy link jest odniesieniem do hasła wikipedii - wyjaśnienia opisanego przez Ciebie problemu.

Rozwiązanie:
\(\displaystyle{ \Delta H_{x}}\) - szukana przez nas entalpia tworzenia etenu

Entalpia tworzenia dla danej reakcji jest równa różnicy pomiędzy sumą entalpi tworzenia produktów a sumą entalpii tworzenia substratów. Zapiszemy to tak:

\(\displaystyle{ \Delta H_{1} = \Delta H_{3} - ( \Delta H_{2} + \Delta H_{x})
\\ \Delta H_{1} = \Delta H_{3} - \Delta H_{2} - \Delta H_{x}
\\ \Delta H_{x} = \Delta H_{3} - \Delta H_{2} - \Delta H_{1}
\\ \Delta H_{x} = -235,3 - (-242) - (-45,8)
\\ \Delta H_{x} = 52,5 \frac{KJ}{mol}}\)


"Entalpia tworzenia addycji wody do etenu" - też mnie się nie podoba to sformuowanie (zbyt zawiłe). Myśle, że można by pominąć słowo "tworzenia". W tym sformuowaniu pewnie chodzi po prostu o entalpię reakcji, czyli entalpię addycji wody do etenu.
ODPOWIEDZ