Entalpia + zadanka

Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

Entalpia + zadanka

Post autor: Marcin_Garbacz »

Czesc
Zachciało mi sie chemii rozsz a ze mialem podstawy to nie bardzo wiem jak sie za to zabierac. Przestudiowalem wiele ksiazek ale mam np takie zadanko:

1)

Na podstawie wartosci energii wiazan podanych w tabllicy na koncu zbioru oszacowac entalpie reakcjii przebiegajacych w fazie gazowej.

a) \(\displaystyle{ 2H_{2}+O_{2}->2H_{2}O}\)
b)\(\displaystyle{ N_{2}+O_{2}->2NH_{3}}\)

jest 6 przykładów, zrobiłem wszystkie i sie zgodziły ale kazdy wynnik ma przeciwny znak niz w odpowiedziach ... o co kaman? czy jest jakies prawo ktore mowi o tym jaki znak powinna miec entalpia? I co w przypadku zwiazku NO? tam jest jedno koordynacyjne uznałem to ze energia wiazania jest rowna 0, i wynik sie zgodzil. Czy tak nalezalo zrobic?
Czy w istocie jest inaczej ale przyjmujemy uproszczony schemat?

2)

Obliczyc entalpie reakcji:

\(\displaystyle{ 3C_{(s)}+4H_{2(g)}->C_{3}H_{8(g)}}\)

majac nastepujace dane:

\(\displaystyle{ C_{3}H_{8(g)} + 5O_{2(g)}->3CO_{2(g)}+ 4H_{2}O_{c}}\) \(\displaystyle{ \Delta H=-2220KJ}\)

\(\displaystyle{ 2H_{2(g)}+O_{2(g)}->2H_{2}O_{(c)}}\) \(\displaystyle{ \Delta H=-572KJ}\)

\(\displaystyle{ C_{(s)}+O_{2(g)}->CO_{2(g)}}\) \(\displaystyle{ \Delta H=-394KJ}\)

W odpowiedziach jest -106 KJ a mi wychodzi -406 i ni huhuh sie tego doliczyc nie moge. Moze ktos wie gdzie robie blad? YYyyy

i jeszcze pytanie tak leko po za tematem, czy tlen moze byc cialem stalym??? Bo w tych zadaniach jest przy tlenie O zawsze litera g :d po co to pisac jak tlen jest zawsze gazem?:D chyba ze sa jakies wodne rozwory

3)

Obliczyc entalpie tworzenia siarczku zelaza(II) FeS wiedzac ze w reakcji 10g zelaza z nadmiarem siarki wytworzylo sie 90% teoretycznej ilosci siarczku i wydzielilo sie 15,3 energii sposobem termicznym.

Tu licze na kilka sposobow i zawsze dochodze do wyniku -77 w przyblizeniu. A w odpowiedziach jest -95,2. Do obliczen wykorzystujemy zelazo bo zostalo uzyte w niedomiarze czyli calowicie przereagowalo. Prosze o wskazanie bledu mojego toku rozumowania.


Na razie tyle
Awatar użytkownika
Artist
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 865
Rejestracja: 27 sty 2008, o 21:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 239 razy

Entalpia + zadanka

Post autor: Artist »

2. Chyba tak:
\(\displaystyle{ 2 \cdot (-572)+3 \cdot (-394)-(-2220)=-1144-1182+2220=-2326+2220=-106}\)

A po tlen odsyłam tu:

Poszukaj czy ma temperature topnienia i wrzenia
Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

Entalpia + zadanka

Post autor: Marcin_Garbacz »

Masakra miałem tak samo, tylko ja wyniki cząstkowe zapisuje w zeszycie u mnie jedynka wyglada jak 4 i dlatego wyszło o 300 wiecej. Juz znalalzem odpowiedzi na swoje pytania i policzylem zadania. Temat mozna zamknac albo wywalic
ODPOWIEDZ