Opisanie izotopu - podanie liczby atomowej, masowej...

je?yk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:58
Płeć: Mężczyzna

Opisanie izotopu - podanie liczby atomowej, masowej...

Post autor: je?yk »

Witam!

Mam takie zadanie z chemii.
Liczba neutronów w pewnym izotopie europu jest równa liczbie atomowej radu. Korzystając z zapisu , opisz ten izotop.

Nie wiem czy dobrze to zrobiłem, ale wyszło mi, że jest to Pd pallad o liczbie masowej (A) 106, liczbie atomowej (Z) 88.

Jeśli wyszło źle, to proszę o pomoc jak to zrobić...

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Opisanie izotopu - podanie liczby atomowej, masowej...

Post autor: Szemek »

jeżyk pisze:Mam takie zadanie z chemii.
Liczba neutronów w pewnym izotopie europu jest równa liczbie atomowej radu. Korzystając z zapisu , opisz ten izotop.

Nie wiem czy dobrze to zrobiłem, ale wyszło mi, że jest to Pd pallad o liczbie masowej (A) 106, liczbie atomowej (Z) 88.
Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Przecież w zadaniu pytają Cię o izotop europu

Europ ma liczbę atomową 63 - jest to liczba protonów w jądrze.
Rad ma liczbę atomową 88.

63+88 = 151 - czyli tyle w jądrze europu znajduje się protonów i neutronów - i to jest liczba masowa izotopu europu.

Ostatecznie:
szukany izotop to: \(\displaystyle{ _{63}^{151}\hbox{Eu}}\)
je?yk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:58
Płeć: Mężczyzna

Opisanie izotopu - podanie liczby atomowej, masowej...

Post autor: je?yk »

Nie chce zakładać nowego tematu, dlatego pytam w tym.

Mam problem z kilkoma zadaniami. W książce nie ma o tym praktycznie nic, zero przykładów rozwiązywania.

Podam dwa zadania, na których (po waszej pomocy) rozwiązaniach będę się potem wzorował...

1. Podaj symbol pierwiastka oraz jego liczbę masową i atomową, jeżeli liczba atomowa jest równa iloczynowi między liczbą ładunków ujemnych atomu \(\displaystyle{ ^{39} _{19} \hbox{K}}\) i neutronów atomu \(\displaystyle{ ^{7} _{3} \hbox{Li}}\)

2. Liczba atomowa pewnego pierwiastka wynosi 53. Suma protonów, neutronów i elektronów zawartych w atomie tego pierwiastka jest równa 180. Ile wynosi liczba masowa tego pierwiastka? Podaj jego symbol i liczbę neutronów.

Z góry dziękuje za pomoc.
ODPOWIEDZ