Wiązania elektronowe - rodzaje wiazań

lidunia17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 8 mar 2009, o 17:50
Płeć: Kobieta
Podziękował: 39 razy

Wiązania elektronowe - rodzaje wiazań

Post autor: lidunia17 »

Mam problem z chemią poniewaz robimy pewne zadania: o polecniu:
Narysuj wzory elektronowe nastepujacyh czasteczek i okresl rodzaje wiazan w nich wystepujacyh.
No i sa podane wzory np. Br \(\displaystyle{ a_{2}}\)
No i tam rysuje się jakies kropeczkinad tym ale ja nie wiem o co w tym chodzi. Starałam sie zrozumiec ale słyszalam jak nauczyciel mowil ze kazdy musi miec 8 elektronow ...ale potem w innym przykladach wychodzilo ze jednak nie.w ogle jakies wiazania gama byly ale jak sie je okresla? ktos jest w stanie mi pomoc? bylabym wdzieczna
Awatar użytkownika
Lonc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 298
Rejestracja: 19 sty 2009, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 43 razy

Wiązania elektronowe - rodzaje wiazań

Post autor: Lonc »

\(\displaystyle{ Br \ a_2}\)?

A jesteś pewna, że zapisane jest właśnie tak? Na jakim poziomie uczysz się chemii?
Konfiguracja powinna być zapisywana przy pomocy KLMN... ew. podpowłokowa spdf, nie wiem, skąd wzięłaś "a".
Chyba, że to miało być sigma, czyli \(\displaystyle{ \sigma}\) ?
lidunia17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 8 mar 2009, o 17:50
Płeć: Kobieta
Podziękował: 39 razy

Wiązania elektronowe - rodzaje wiazań

Post autor: lidunia17 »

Nie bez a powinno byc przepraszam bardzo...
Awatar użytkownika
Lonc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 298
Rejestracja: 19 sty 2009, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 43 razy

Wiązania elektronowe - rodzaje wiazań

Post autor: Lonc »

Aha, czyli \(\displaystyle{ Br_{2}}\)? ^^
Tego dużo tłumaczenia jest..
Zacznijmy od tego, że mamy generalnie dwa rodzaje wiązań międzyatomowych:
1. wiązanie kowalencyjne, zwane też atomowym.
2. wiązanie jonowe.

Wszystkie atomy (poza gazami szlachetnymi, których w ogóle nie bierzemy tu pod uwagę) dążą do uzyskania konfiguracji właśnie gazów szlachetnych, czyli zapełnienia ostatniej orbity atomowej (czyli posiadania na niej 8 elektronów, a w przypadku wodoru 2). Wówczas atomy mają najniższy potencjał energetyczny (są zaspokojone :D). Jednak poza gazami szlachetnymi żadne inne pierwiastki nie mają takiegoż potencjału (posiadają one 1-7 elektronów na orbicie walencyjnej, co ich wcale nie cieszy, bo chcą mieć ich 8, no a wodór 2).
Aby uzyskać pożądaną liczbę elektronów atomy łączą się w cząsteczki.. no i powstają wiązania. Zacznijmy od pierwszego rodzaju: wiązań kowalencyjnych.

Wiązania kowalencyjne dzielimy na kowalencyjne spolaryzowane i kowalencyjne niespolaryzowane. Różnią się one tym, że w przypadku niespolaryzowanych elektrony są 'odchylone' w stronę któregoś z pierwiastków - przy niespolaryzowanych atomy 'dzielą się nimi po równo'.
Generalnie wiązania niespolaryzowane występują w cząsteczkach utworzonych z jednego pierwiastka, np. \(\displaystyle{ H_2, \ Cl_2 ,\ P_4 , \ N_2 , \ S_8}\). Zdarzają się również w związkach organicznych. W praktyce najbezpieczniej przy ustalaniu rodzaju wiązań korzystać z skali Paulinga (znajdziesz ją ).
Wiązanie niespolaryzowane występuje wówczas, gdy elektroujemność pierwiastków jest równa. To by tłumaczyło wyżej podane przykłady, spójrz np. na tlen \(\displaystyle{ O_2}\):
3.44=3.44 => wiązanie kowalencyjne niespolaryzowane w cząsteczce \(\displaystyle{ O_2}\).

Elektrony w metodzie kropkowej zaznaczamy jako kropeczki wokół symbolu pierwiastka (mogą być kółeczka, gwiazdki, trójkąciki - cokolwiek, o ile nauczyciel nie ma nic przeciwko ;), natomiast metodą kreskową jedna kreseczka służy nam za dwa elektrony.
Na pewno wiesz, jak odczytać ilość elektronów walencyjnych przynajmniej pierwiastków grup głównych. Numer okresu to liczba powłok elektronowych (nam niepotrzebna), numer grupy głównej to liczba elektronów, a w przypadku grup 13-17 numer grupy pomniejszony o 10 (czyli np. dla grupy 14 jest to 14-10= 4 el. walencyjne).
Wracając do tlenu: leży on w 16 grupie => ma 6 el. walencyjnych. Rysujemy więc:

A gdy chcemy cząsteczkę tlenu, musimy przedstawić jak połączyły się te atomy. Tlen ma 6 elektronów = do oktetu (czyli 8) brakuje mu dwóch. Gdy spotka drugi atom tlenu każdy z nich uwspólnia więc 2 elektrony (i kolokwialnie mówiąc - 4 zostają na miejscu, a 2x2 biegają sobie wkoło obu atomów, więc każdemu z atomów wydaje się, że ma 8 elektronów). Na rysunku przedstawiamy to:




(na razie nie piszę dalej, bo nie wiem, czy tam jesteś ;) )
lidunia17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 8 mar 2009, o 17:50
Płeć: Kobieta
Podziękował: 39 razy

Wiązania elektronowe - rodzaje wiazań

Post autor: lidunia17 »

mam takie pytanie co do wiazan bo nie umiem ich okreslac
jesli to ze skali Paulinga po odejmowaniu wyjdzie powyzej 1,8 to jest wiazanie jonowe a jesli ponizej to spolaryzowane tak? mam jeszcze pytanie co do wiazania pi i sigma. Kiedy sie okresla we wzorze to wiazanie sigma i pi?? bo nieraz w zeszycie mam ze jest tylko napisane ze wiazanie jonowe a przy innym przykladzie tylko ze wiazanie pi

\(\displaystyle{ H^{2}}\)\(\displaystyle{ CO^{3}}\)
Jak mam obliczyc to ze skali paulinga w tym przykladzie? bo H=2,1 O=3,0 c=2,5
kiedy mam np. CO to wiem ze wystarczy odjac 3,0-2,5 i wyjdzie 0,5 i jest to wiazanie atomowa słabo spolaryzowane... a w tym mam az 3 liczby.
Awatar użytkownika
Lonc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 298
Rejestracja: 19 sty 2009, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 43 razy

Wiązania elektronowe - rodzaje wiazań

Post autor: Lonc »

O wiązaniach sigma lub pi decyduje ogólna liczba wiązań pomiędzy atomami. Jeżeli są one związane tylko jednym wiązaniem (czyli jedna kreseczka we wzorze kreskowym, dwie kropki we wzorze kropkowym), to jest to na pewno wiązanie sigma, np.:

siarka ma 6 elektronów walencyjnych, tlen ma 6 elektronów walencyjnych, wzór kropkowy tlenku siarki (IV) \(\displaystyle{ SO_2}\):



Jak widzisz, pomiędzy każdym atomem siarki i tlenu są tylko dwie kropeczki (=jedna kreseczka). Są to wiązania sigma.

Wiązania pi występują wówczas, gdy między atomami występuje dwa i więcej wiązań. Wówczas jedno z nich jest sigma, a wszystkie pozostałe są pi, np:

azot ma 5 el. walencyjnych, wzór kropkowy tlenku azotu (IV) \(\displaystyle{ NO_2}\):



Między atomami są cztery kropeczki (=dwie kreseczki = dwa wiązania). Jedno wiązanie jest sigma, drugie pi (oznaczyłam na schemacie - oczywiście to, czy 'górne' czy 'dolne' jest sigma, jest dowolne, ważne, że jedno jest sigma, a pozostałe pi).


Wiązań jonowych nie oznaczamy jako sigma/pi, gdyż nie jest to nakładanie się orbitali elektronowych, z czego wynika, że gdy masz napisane sigma lub pi, to jest to wiązanie kowalencyjne.


Przy \(\displaystyle{ H_2CO_3}\), jak i przy innych kwasach nie musisz obliczać, generalnie wszystkie są związane wiązaniem kowalencyjnym spolaryzowanym ;) Jak widzisz tlen ma tu największą elektroujemność, więc w jego stronę spolaryzowane będą elektrony. A obliczasz to tak, jak i przy wzorach dwuskładnikowych:
wiązanie O C : 3,0-2,5 = 0,5 -=> słabo spolaryzowane,
wiązanie H O: 3,0-2,1=0,9 => spolaryzowane,
(oczywiście H C nie liczymy, bo nie są one połączone wiązaniem: wynika to z wzory elektronowego związku:



, jeśli nie jesteś pewna który atom się z którym łączy, a który nie, musisz sobie narysować wzór kropkowy lub kreskowy ;) )
ODPOWIEDZ