siarczek amonu

MaH

siarczek amonu

Post autor: MaH »

Mam taki problem,ze nie wiem jak zapisac hydrolize siarczku amonu i prosilbym o pomoc
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

siarczek amonu

Post autor: ariadna »

\(\displaystyle{ (NH_{4})_{2}S+2H_{2}O --> 2NH_{3}\cdot H_{2}O + H_{2}S}\)
\(\displaystyle{ 2NH_{4}^{+} + S^{2-} + 2H_{2}O --> 2NH_{3}\cdot H_{2}O + H_{2}S}\)
MaH

siarczek amonu

Post autor: MaH »

Ale dlaczego tak?? To znaczy nie rozumiem dokładnie tego dlaczego tam jest to NH3 razy H2O ?? bo w innych hydrolizach tego nie ma , przebiega normalnie.
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

siarczek amonu

Post autor: ariadna »

Wodorotlenek amonu zapisujemy w taki sposób (tak mnie uczono), chociaż chyba możesz go zapisać jak zwykły wodorotlenek (jak KOH). Jest to normalna reakja hydrolizy soli słabego kwasu i słabej zasady.
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

siarczek amonu

Post autor: liu »

Wodorotlenku amonu NIE MA. Nie ma takiej cząsteczki, i tyle. Albo sa kationy NH4+ i OH- w roztworze, albo czasteczki amoniaku.
Możesz równie dobrze zapisać NH3*H2O, jak i NH3 + H2O, jak i tez NH3aq, co kto lubi;)
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

siarczek amonu

Post autor: bolo »

Ta reakcja jest bardzo kontrowersyjna jeżeli chodzi o zapis, bo zasada amonowa, czy jak kto woli - zhydratowany amoniak jest na tyle słabą zasadą, że też powinien przejść do formy gazowej. Ja bym to zapisał tak:

\(\displaystyle{ (NH_{4})_{2}S+H_{2}O\rightarrow 2NH_{3}+H_{2}O+H_{2}S}\)

Wiem, że ten zapis trochę dziwi, nie można jednak skrócić powtarzającej się wody. Moim zdaniem jest ona po prostu autokatalizatorem takiej hydrolizy. Wytrwarza się by ponownie wejść w reakcję. Podobnie to wygląda w reakcji kwasu szczawiowego z manganianem (VII) potasu, gdy to wytwarzające się \(\displaystyle{ Mn^{2+}}\) same katalizuję tą reakcję.

To jak będzie wyglądać powyższa reakcja zależy również ściśle od stężeń reagentów, w pewnym momencie któryś z produktów przechodzi do fazy gazowej. Przy niższym stężęniu pozostanie jeszcze w roztworze. Tak więc jak widać jest to sprawa bardzo dyskusyjna w przypadku hydrolizy takiej soli. Ja bym to zapisał tak jak wyżej, najwyżej tłumacząc się dlaczego tak a nie inaczej
ODPOWIEDZ