Alkany

slawcioo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 7 paź 2007, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy

Alkany

Post autor: slawcioo »

Witam. Proszę o pomoc w rozwiązaniu zadań.

1. Jedną z metod otrzymywania alkanów jest synteza Wurtza, przebiegająca wg schematu:
2R-X +2Na-> R-R + 2NaX
Uzupełnij równania reakcji następujących reakcji:

2\(\displaystyle{ CH_{3}-CH_{2}-CH_{2}Cl+ 2 Na -> C_{6}H_{14}+ 2NaCl}\) może być tez chyba tak: \(\displaystyle{ CH_{3}-CH_{2}-CH_{2}-CH_{2}-CH_{2}-CH_{3}}\)

\(\displaystyle{ C_{8}H_{20}+2Na -> CH_{3}-CH_{2}-CH_{2}CH_{3} + 2 NaCl}\)

2 Na \(\displaystyle{ C_{6}H_{14}--> CH_{3}-CH-CH-CH_{3} + 2 NaCl}\) i w tym przykładzie pod CH jest CH3 i pod CH drugim jest tez CH3. Sorry wiem powinienem wpisać poprawniej ale jakoś nie wiedziałem jak z Latexa podpowie mi ktoś?

2 Zadanie:

Uzupełnij i zbilansuj następujące równania reakcji spalania alkanów:

\(\displaystyle{ C_{5}H_{12}+8 O_{2}--> 5CO_{2}+6H_{2}O}\)
Trzeba było wpisać gdzie czad.

\(\displaystyle{ C_{7}H_{16}+ 11 O_{2}---> 7CO_{2}+ 8H_{2}O}\)
Trzeba było wpisać w 3 miejscu gdzie CO2.

\(\displaystyle{ C_{3}H_{8}+5 O_{2} --> 3 CO_{2}+ 4 H_{2}O}\)
Na początku trzeba było wpisać i na końcu.

\(\displaystyle{ C_{9}H_{20}+ 5 O_{2} -> 9C + 10 H_{2}O}\)
Na początku trzeba było wpisać i w tym drugim gdzie tlen.

Zad 3: Narysuj wzory półstrukturalne oraz zapisz nazwy wszystkich chloropochodnych o wzorze \(\displaystyle{ C_{4}H_{9}Cl}\) Nie wiem jak to zrobić.

Zad 4. Zaproponuj metodę otrzymywania bromoetanu z metanu z wykorzystaniem dowolnych związków nieorganicznych. Nie mam pojęcia..Nie mielismy takiego polecenia wczesniej bodajże..

Z góry dzięki;)
Ostatnio zmieniony 2 lut 2009, o 15:39 przez slawcioo, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Lonc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 298
Rejestracja: 19 sty 2009, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 43 razy

Alkany

Post autor: Lonc »

slawcioo pisze: Zad 4. Zaproponuj metodę otrzymywania bromoetanu z metanu z wykorzystaniem dowolnych związków nieorganicznych.
\(\displaystyle{ C_2H_6 + HBr \rightarrow C_2H_5Br \\
C_2H_6 + Br_2 \rightarrow C_2H_5Br + HBr \\}\)


-- 2 lut 2009, o 15:05 --
slawcioo pisze: 2\(\displaystyle{ CH_{3}-CH_{2}-CH_{2}Cl+ 2 Na -> C_{6}H_{14}+ 2NaCl}\) może być tez chyba tak: \(\displaystyle{ CH_{3}-CH_{2}-CH_{2}-CH_{2}-CH_{2}-CH_{3}}\)

\(\displaystyle{ C_{8}H_{20}+2Na -> CH_{3}-CH_{2}-CH_{2}CH_{3} + 2 NaCl}\)

2 Na \(\displaystyle{ C_{6}H_{14}--> CH_{3}-CH-CH-CH_{3} + 2 NaCl}\) i w tym przykładzie pod CH jest CH3 i pod CH drugim jest tez CH3. Sorry wiem powinienem wpisać poprawniej ale jakoś nie wiedziałem jak z Latexa podpowie mi ktoś?
Pierwsza reakcja jest dobrze i możesz zapisać wzór cząsteczkowy lub półstrukturalny, oba są dobrze, ja bym była za półstrukturalnym skoro autor zadania chloropropan zapisał w ten sposób. Natomiast w pozostałych dwóch coś się nie zgadza- skąd masz Cl w NaCl, skoro nie ma chloru w substratach?-- 2 lut 2009, o 15:16 --
slawcioo pisze:Zad 3: Narysuj wzory półstrukturalne oraz zapisz nazwy wszystkich chloropochodnych o wzorze \(\displaystyle{ C_{4}\(\displaystyle{ H_{9}Cl}\) Nie wiem jak to zrobić.}\)
slawcioo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 7 paź 2007, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy

Alkany

Post autor: slawcioo »

Dzięki już rozumiem.


Skąd się wzieło Cl pytasz? no bo tam już było wpisane..

W tym zadaniu metodzie Wurtza w tym 1 trzeba bylo wpisac tylko \(\displaystyle{ C_{6}H_{14}}\) a reszta była
w drugim podpunkcie wpisać trzeba było \(\displaystyle{ C_{8}H_{20}}\) reszta była
i w trzecim \(\displaystyle{ C_{6}H_{14}}\) i reszta była..

Wiec nie wiem jak to mam zrobić.. wpisałem bo myslalem ze tak jest dobrze..

A reszta zadań jest dobrze zrobionych ,że nie poprawiłes???
Awatar użytkownika
Lonc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 298
Rejestracja: 19 sty 2009, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 43 razy

Alkany

Post autor: Lonc »

slawcioo pisze: Skąd się wzieło Cl pytasz? no bo tam już było wpisane..

W tym zadaniu metodzie Wurtza w tym 1 trzeba bylo wpisac tylko \(\displaystyle{ C_{6}H_{14}}\) a reszta była
w drugim podpunkcie wpisać trzeba było \(\displaystyle{ C_{8}H_{20}}\) reszta była
i w trzecim \(\displaystyle{ C_{6}H_{14}}\) i reszta była..
Aha, czyli Cl jest już wpisane w reakcji? Nie przepisałeś w zadaniu, więc myślałam, że nie ma. W takim razie pierwsza reakcja metodą Würtza jest dobrze,
Druga:
Nie istnieje taki związek jak C8H20, ew. C8H18
a reakcja wygląda tak:

\(\displaystyle{ 2CH_3-CH_2Cl + 2Na \rightarrow Ch_3-Ch_2-CH_2-CH_3 + 2NaCl}\)

trzecia:

\(\displaystyle{ 2Na + 2CH_3-CHCl \rightarrow CH3-CH-CH-CH_3 + 2NaCl \\
.\quad.\quad.\quad.\quad.\quad.\quad|\quad.\quad.\quad.\quad.\quad.\quad|.\quad.\quad| \\
.\quad.\quad.\quad.\quad.\quad.\quad CH_3\quad.\quad.\quad.\quad CH_3.\quad CH_3}\)


Nie wiem, czemu w pierwszym przypadku bierzesz dobry substrat, a potem zły. Do metody Würtza z reguły używasz związku o o połowę mniejszej ilości węgla (czyli gdy masz C6H14, to bierzesz C3...), a jeden wodór podmieniasz chlorem. Dwie cząsteczki i wszystko się zgadza (czyli w przytoczonym przykładzie potrzebne by było 2C3H7Cl)-- 2 lut 2009, o 17:16 --
slawcioo pisze:\(\displaystyle{ C_{5}H_{12}+8 O_{2}--> 5CO_{2}+6H_{2}O}\)
Trzeba było wpisać gdzie czad.
Domyślam się, że chodzi ci o CO2. Nie jest to czad, tylko dwutlenek węgla (tlenek węgla (IV)). Czad ma wzór: CO. Jeśli chodziło o CO2 to równanie jest dobrze zbilansowane.
slawcioo pisze:\(\displaystyle{ C_{7}H_{16}+ 11 O_{2}---> 7CO_{2}+ 8H_{2}O}\)
Trzeba było wpisać w 3 miejscu gdzie CO2.
Dobrze.
slawcioo pisze:\(\displaystyle{ C_{9}H_{20}+ 5 O_{2} -> 9C + 10 H_{2}O}\)
Na początku trzeba było wpisać i w tym drugim gdzie tlen.
Dobrze.
slawcioo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 7 paź 2007, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy

Alkany

Post autor: slawcioo »

Dzięki;] Ostatnie już zadanie jeszcze mam :

Uzupełnij schematy , wpisując w miejsce liter A,B,C wzory odpowiednich związków organicznych:

\(\displaystyle{ A --> B---> heksan}\)

na strzałce 1 Cl2,hv, na drugiej Na


\(\displaystyle{ Al_{4}C_{3}}\) --> A --> B--> C [/latex]
\(\displaystyle{ Al_{4}C_{3}+12HCl ->3CH_{4} (A)+4AlCl_{3}}\)
na 1 strzałce HCL, na 2 Cl2,hv, na 3 Na
ODPOWIEDZ