hodowla krystzałów(BHP)

nirvana666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

hodowla krystzałów(BHP)

Post autor: nirvana666 »

Witam zaczynam hodowle kryształów i na opakowaniu soli przeczytałem te wszystkie ostrzeżenia,ale dalej nie wiem jednego, mam zamiar krystalizować KMnO4(Nadmanganian potasu) i nie wiem czy jest to bezpieczne? Czy nie będą się wydzielać żadne toksyczne substancje itp?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lonc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 298
Rejestracja: 19 sty 2009, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 43 razy

hodowla krystzałów(BHP)

Post autor: Lonc »

Powiem tak - manganian (VII) potasu jest jednym z środków, których używa się do odkażania wody, gdyż jest intensywnie grzybo- i bakteriobójczy - do tego celu raczej nie używałoby się substancji niebezpiecznej. Jego rozkład zachodzi dopiero w wysokiej temperaturze (ok.230*C), której raczej nie osiągniesz hodując kryształy;) A i ten rozkład jest częstym eksperymentem w szkole, jako metoda otrzymywania tlenu. Nie będzie ulegał hydrolizie, bo jon potasowy, jak i reszta kwasu pochodzą od związku mocnego. Nie jestem ekspertem, ale moim zdaniem spokojnie możesz hodować kryształy bez strachu o zdrowie;)
Awatar użytkownika
biolga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 203
Rejestracja: 8 wrz 2007, o 11:54
Płeć: Kobieta
Podziękował: 69 razy
Pomógł: 1 raz

hodowla krystzałów(BHP)

Post autor: biolga »

Zgadzam się z poprzedniczką. A gdybyś chciał jakieś inne kryształy wyhodować to pisz. Mam doskonałe ,,przepisy".
nirvana666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

hodowla krystzałów(BHP)

Post autor: nirvana666 »

To ja może napiszę jak zamierzam to zrobić i Wy to skorygujecie dobrze?
No więc w gorącej wodzie zamierzam zrobić przesycony roztwór,poczekać(w zacienionym miejscu) aż woda odparuje i zebrać największe(y) zarodek(zarodki) i przyczepić je do sznurka za pomocą wosku. Zrobić na nowo przesycony roztwór i czekać aż substancja wykrystalizuje się na zarodkach.
Dobrze?
Awatar użytkownika
biolga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 203
Rejestracja: 8 wrz 2007, o 11:54
Płeć: Kobieta
Podziękował: 69 razy
Pomógł: 1 raz

hodowla krystzałów(BHP)

Post autor: biolga »

Wydaje mi się, że wszystko ok jest. Powodzenia

A tak z ciekawości, doświadczenie do szkoły czy dla siebie?
nirvana666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

hodowla krystzałów(BHP)

Post autor: nirvana666 »

Na razie dla mnie,badam właściwości i budowę kryształów(środkami dostępnymi dla zwykłych ludzi) a potem zamierzam do wykorzystać do szkoły w jakimś projekcie.
ODPOWIEDZ