pierwiastki

MoDa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 9 sty 2009, o 13:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Orzesze
Podziękował: 3 razy

pierwiastki

Post autor: MoDa »

mam mały problem. mam na zadanie rozpisać pierwiastki i problem leży w wodorze i helu. jesli chodzi o wodór to jaka jest jego maksymalna wartościowość względem tlenu i maksymalna względem wodoru (i nazwy związków (z tlenem wiem że to nasze H2O)) A jeśli chodzi o Hel to te same pytania. czyli wartościowość względem tlenu + nazwa tego co wyjdzie i względem wodoru + nazwa tego co wyjdzie..
z góry wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
biolga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 203
Rejestracja: 8 wrz 2007, o 11:54
Płeć: Kobieta
Podziękował: 69 razy
Pomógł: 1 raz

pierwiastki

Post autor: biolga »

Hel nie tworzy związków z żadnym pierwiastkiem.

A wodór to jest jednowartościowy i jego związki z innymi pierwiastkami to np. wodorki, kwasy beztlenowe. Z tlenem, oprócz \(\displaystyle{ H_{2}O}\) może być jeszcze \(\displaystyle{ H_{2}O_{2}}\)(nadtlenek wodoru).
MoDa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 9 sty 2009, o 13:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Orzesze
Podziękował: 3 razy

pierwiastki

Post autor: MoDa »

a jeśli chodzi o gazy szlachetne takie jak Neon i Argon?
z tego co pamiętam Argon nie posiada największej wartościowości względem tlenu i wodoru
i nie tworzy przez to żadnych wodorków i tlenków, czy w wypadku Neonu jest to samo ?
Awatar użytkownika
Lonc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 298
Rejestracja: 19 sty 2009, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jarosław
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 43 razy

pierwiastki

Post autor: Lonc »

Wszystkie pierwiastki należące do 18 grupy (VIII grupy głównej) układu okresowego, czyli gazy szlachetne, są bierne chemicznie = nie reagują z żadnymi innymi pierwiastkami. Naukowcom udało się przereagować niektóre z nich, jednak udaje się to tylko w specyficznych warunkach (np. bardzo wysokie ciśnienie, specjalne katalizatory itd.). Ogólnie przyjmuje się, że te pierwiastki nie reagują, nie zapisuje się ich związków, równań reakcji, itd, a wartościowość uznaje się za 0 (brak). Dotyczy to również neonu, który jest jednym z tych gazów.



MoDa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 9 sty 2009, o 13:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Orzesze
Podziękował: 3 razy

pierwiastki

Post autor: MoDa »

dzięki wielkie..
ODPOWIEDZ