Nowe forum

Sprawy techniczne; TeX, avatary, shoutbox, funkcje specjalne... O tym wszystkim tutaj.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34124
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Nowe forum

Post autor: Jan Kraszewski »

Nowe forum zostało uruchomione.

Tak, wiem, \(\displaystyle{ \LaTeX}\) w starych postach jest źle skonwertowany (i nawet wiem, co zadziałało źle).
Tak, mam nadzieję, że da się to systemowo (a nie ręcznie) poprawić.
Tak, wiem, że brakuje wam wielu funkcjonalności starego forum. Mnie też.
Tak, mam nadzieję, że uda się różne funkcjonalności dodać/przywrócić. Choć zapewne nie wszystkie.
Nie, nie mam ochoty wysłuchiwać, że można to było zrobić lepiej. Pewnie to prawda, ale nie ja to robiłem, więc nie zamierzam ani za to odpowiadać, ani tego oceniać.
Nie, nie zamierzam ograniczać swobody narzekania. Ale narzekamy nie tutaj, tylko w "Off-topicu...".

W tym wątku można zgłaszać, co nie działa, działa źle, wygląda źle, czego nie ma, a mogłoby być. Nie obiecuję, że da się coś z tym zrobić (a w każdym razie, że da się zrobić szybko), ale zawsze lepiej wiedzieć.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Nowe forum

Post autor: a4karo »

No to parę rzeczy do zrobienia

1. Jak wstawiać kolory w formułach?
2. Automat zastępujący $$ tagami latex byłby dużą pomocą
3. Zębatka zwykle oznacza „Ustawienia”. Tutaj z nieznanego powodu kryje się pod nią wyszukiwanie zaawansowane. Mylące.
4. Na pasku obok linku "powiadomienia" jest dużo miejsca. Można by tam umieścić linki do aktywnych tematów i "moich postów"
5. Moim numerem GG nie jest 0 (odszczekane - do ustawienia w profilu)
6. Po kliknięciu na nazwę użytkownika strona z jego profilem powinna wyświetlać się w osobnym oknie lub zakładce. Być może to samo po kliknięciu na kontakt WWW

Super jest podpowiadaczka kolorów (niestety, tylko w trybie tekstowym).
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Nowe forum

Post autor: VirtualUser »

wchodzenie w stare posty z poziomu wyszukiwarki googla nie działa.
Informacje
Nie znaleziono żądanej strony.
To zabije ruch zewnętrzny strony - kto podjął decyzję by wprowadzić nową wersję bez wytestowania jej na jakiejs kopii?
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Elayne »

1. Skoro mamy szaraka w smole to zmiana domyślnego języka MathJax, tak aby interfejs użytkownika również był w języku polskim.
2. Dodanie interfejsu graficznego do edytowania formuł matematycznych.
3. Dodanie obsługi jakiegoś pakietu graficznego np. TikZ.
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Elayne »

Kolorowanie:
\(\displaystyle{ \color{red}{\begin{gather}
a = a \tag{$*$}\\
\color{orange}{\text{if } a=b \text{ then } b=a \tag{$\dagger$}}\\
\color{blue}{\text{if } a=b \text{ and } b=c \text{ then } a=c\tag{3.1}}
\end{gather}}}\)

Kod: Zaznacz cały

\color{nazwa_koloru}{tekst}
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34124
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Jan Kraszewski »

Dzięki zaangażowaniu MichalProg w dużym stopniu został naprawiony \(\LaTeX\). W niektórych postach nie wszystko będzie wyglądać tak samo, jak onegdaj. Wynika to z dwóch powodów
- algorytm "odzyskujący" czasem mógł coś przegapić;
- na starym forum mieliśmy trochę inne wcielenie \(\LaTeX\)a.
Dlatego jeżeli traficie na post, w którym trzeba coś poprawić, to go raportujcie.

JK
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Premislav »

Dziękujemy. Z moich obserwacji nie działają makra z poprzedniego forum typu \RR, \ZZ, więc na oko musiałbym zarapować \(\displaystyle{ \approx 1000}\) samych swoich postów, a tego mi się na razie nie chce robić (może kiedyś przy bezalkoholowym piwku). Z dziwniejszych rzeczy, to funkcje trygonometryczne:
\(\displaystyle{ \tg x}\) (\tg x) nie działa, trzeba by wszędzie poprawić np. na \(\displaystyle{ \tan x}\) (\tan x). Podobnie
\(\displaystyle{ \ctg x}\) (\ctg x), zamiast tego można (pewnie nie trzeba) używać \(\displaystyle{ \cot x}\) (\cot x). Tutaj niestety posty z błędami będą iść w tysiące, dział trygonometria welcome to. No ewentualnie można zrobić \(\displaystyle{ \mathrm{ctg } \ x}\).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34124
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Jan Kraszewski »

Premislav pisze: 14 wrz 2019, o 01:29Z dziwniejszych rzeczy, to funkcje trygonometryczne:
\(\displaystyle{ \tg x}\) (\tg x) nie działa, trzeba by wszędzie poprawić np. na \(\displaystyle{ \tan x}\) (\tan x). Podobnie
\(\displaystyle{ \ctg x}\) (\ctg x), zamiast tego można (pewnie nie trzeba) używać \(\displaystyle{ \cot x}\) (\cot x). Tutaj niestety posty z błędami będą iść w tysiące, dział trygonometria welcome to. No ewentualnie można zrobić \(\displaystyle{ \mathrm{ctg } \ x}\).
Tangens i cotangens to też były makra.

To są dość liczne usterki, ale na szczęście nie powodują nieczytelności tekstu. Może w przyszłości da się to załatwić systemowo. Bardziej chodzi mi o sytuacje, gdy pojawia się sytuacja typu \(\displaystyle{ \left\{...\right}}\).

JK
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34124
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Jan Kraszewski »

Premislav pisze: 14 wrz 2019, o 01:29 Dziękujemy. Z moich obserwacji nie działają makra z poprzedniego forum typu \RR, \ZZ, więc na oko musiałbym zarapować \(\displaystyle{ \approx 1000}\) samych swoich postów, a tego mi się na razie nie chce robić (może kiedyś przy bezalkoholowym piwku). Z dziwniejszych rzeczy, to funkcje trygonometryczne:
\(\displaystyle{ \tg x}\) (\tg x) nie działa, trzeba by wszędzie poprawić np. na \(\displaystyle{ \tan x}\) (\tan x). Podobnie
\(\displaystyle{ \ctg x}\) (\ctg x), zamiast tego można (pewnie nie trzeba) używać \(\displaystyle{ \cot x}\) (\cot x). Tutaj niestety posty z błędami będą iść w tysiące, dział trygonometria welcome to. No ewentualnie można zrobić \(\displaystyle{ \mathrm{ctg } \ x}\).
Makra zostały przywrócone i powinny działać.

JK
Belf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 10 lis 2017, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 113 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Belf »

Czy nadal są ( bo ich nie widzę ) przyciski ułatwiające pisanie w Latexie ( niektóre często używane znaki np. całka , granica , symbol Newtona itp) ?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34124
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Jan Kraszewski »

Nie, nie ma. Niedługo powinna pojawić się z powrotem poprawiona instrukcja LaTeX-a.

Kwestią przycisków zajmiemy się później.

JK
Belf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 10 lis 2017, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 113 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Belf »

Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Gosda »

Belf, \(\displaystyle{ \LaTeX}\) to nie lateks ;) Dlatego piszemy w \(\displaystyle{ \LaTeX}\)-u, a nie "w Latexie" - wielu początkujących się na tym myli.

A gdzie poradnik dla nowych użytkowników? Zniknął całkiem czy jest gdzieś dostępny na nowym forum?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34124
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Jan Kraszewski »

Gosda pisze: 19 wrz 2019, o 15:46A gdzie poradnik dla nowych użytkowników? Zniknął całkiem czy jest gdzieś dostępny na nowym forum?
Najpierw poprawimy instrukcję LaTeXa, potem zajmiemy się poradnikiem.

JK
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34124
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Nowe forum

Post autor: Jan Kraszewski »

MichalProg działa. Poprawione zostało wyświetlanie wzorów (zwłaszcza rozbudowanych) w LaTeXu. Od tej pory kod w tagach [latex][/latex] będzie składany i wyświetlany w trybie displaystyle, czyli ułamki, całki, sumy itd. znów będą wyglądać porządnie.

JK
ODPOWIEDZ