Instrukcja rysowania w LaTeX

Sprawy techniczne; TeX, avatary, shoutbox, funkcje specjalne... O tym wszystkim tutaj.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Instrukcja rysowania w LaTeX

Post autor: Janusz Tracz »

Cześć. Forum ma dobrą instrukcję zwykłego LaTeX-a a instrukcji jak rysować nie znalazłem. Z tego co widzę to rysować potrafi tylko garstka użytkowników więc może warto by było pomyśleć nad stworzeniem takiej instrukcji. Widzę póki co same plusy. Niektórzy przestaną wrzucać zabronione obrazki. Tłumaczenie niektórych działów będzie dużo łatwiejsze i w ogóle dużo ludzi dowie się dużo nowych rzeczy. Więc jeśli takiej instrukcji nigdzie nie ma to niezobowiązująco proszę chętnych użytkowników którzy znają temat żeby pomyśleli nad stworzeniem takiej.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22203
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3752 razy

Re: Instrukcja rysowania w LaTeX

Post autor: a4karo »

W portalu dostępna jest ograniczona wersja pakietu pgf.
Pisanie instrukcji o tyle mija się z celem, że na sieci jest dostępny bardzo dobry dokument PGF Manual v. 3.0 z licznymi przykładami.

Problem największy to to, że forum nie pokazuje błędów kompilacji, więc lepiej testować obrazki na lokalnym Latexu
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Re: Instrukcja rysowania w LaTeX

Post autor: athame »

Co chcesz rysować?

Do większości rysunków wystarczą proste linie, łuki i strzałki, czyli coś takiego:
\(\displaystyle{ \tikz[thick,->]{\draw (0,0) -- (5,0) arc (-90:0:2cm);}}\)
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Instrukcja rysowania w LaTeX

Post autor: Janusz Tracz »

W portalu dostępna jest ograniczona wersja pakietu pgf.
I właśnie dlatego instrukcja była by przydatna, tu na forum.
Co chcesz rysować?
To jest ogólniejsze od tego co chce rysować na chwilę obecną. Po prostu ogólnie taka instrukcja by się przydała niezależnie od togo co teraz chce narysować. Czasami jest potrzeba wykreślenia wykresu funkcji, czasem przyda się jakiś graf, czasem trzeba zaznaczyć obszar na płaszczyźnie zespolonej itp.
Do większości rysunków wystarczą proste linie, łuki i strzałki, czyli coś takiego:

Wiem jak wyglądają proste linie i łuki. Problem w tym że nie wszyscy (ja też) potrafią je wykreślać w LaTeX. A nawet nie ma instrukcji kreślenia tych najprostszych rzeczy.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Instrukcja rysowania w LaTeX

Post autor: kerajs »

O ile mi wiadomo, to taka podstawowa instrukcja do TikZ, a przynajmniej jej 90%, powstała 10 miesięcy temu. Przypuszczam, że to nieobecność Yorgina, który był jej współautorem, sprawiła że nie została ona udostępniona, jednak jedynie moderacja może podać faktyczne przyczyny oraz przewidywany czas jej pojawienia się na Forum.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Re: Instrukcja rysowania w LaTeX

Post autor: athame »

Janusz Tracz pisze:Wiem jak wyglądają proste linie i łuki. Problem w tym że nie wszyscy (ja też) potrafią je wykreślać w LaTeX. A nawet nie ma instrukcji kreślenia tych najprostszych rzeczy.
Jeśli najedziesz myszką na rysunek, to zobaczysz kod z jakiego powstał. Te instrukcje wystarczą do narysowaniu układu kartezjańskiego, zaznaczenia kąta i narysowania prostych figur. Celowo uprościłem to do minimum, by nie były potrzebne jakiekolwiek dalsze wyjaśnienia. Jeśli jeszcze jakieś prymitywy (lub bardziej zaawansowane elementy) chcesz zobaczyć, to napisz konkretnie o co chodzi.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Re: Instrukcja rysowania w LaTeX

Post autor: yorgin »

kerajs pisze:O ile mi wiadomo, to taka podstawowa instrukcja do TikZ, a przynajmniej jej 90%, powstała 10 miesięcy temu. Przypuszczam, że to nieobecność Yorgina, który był jej współautorem, sprawiła że nie została ona udostępniona, jednak jedynie moderacja może podać faktyczne przyczyny oraz przewidywany czas jej pojawienia się na Forum.
Przyczyną "zawieszenia" publikacji była moja nieobecność.

Instrukcja jest upubliczniona pod adresem 422914.htm
Można się do niej dostać przez główną instrukcję LaTeX-a lub przez forum "Co każdy user wiedzieć powinien".

Jeśli macie jakieś uwagi do instrukcji, najlepiej prześlijcie mi je na PW.
ODPOWIEDZ