Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: cosinus90 »

Moja automatyczna odpowiedź na taki typ tematu jest "co już zrobiłeś w tych zadaniach, w którym miejscu pojawia się problem?"

Choć akurat temat w dziale całek jest jeszcze osobną sprawą, bo tam zawsze jest nasz niezmordowany mariuszm który musi za wszelką cenę pokazać swoje gotowe (ale koniecznie inne niż sugerowane przez kogoś innego) rozwiązanie.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: musialmi »

Dobrą sprawą byłoby chyba dodanie takiej funkcji, że autor nowego tematu w działach z rozwiązywaniem zadań musi wybrać jedną z dwóch opcji: chce gotowca/ chce wskazówkę.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: Jan Kraszewski »

Bez przesady.

JK
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: yorgin »

musialmi pisze:Dobrą sprawą byłoby chyba dodanie takiej funkcji, że autor nowego tematu w działach z rozwiązywaniem zadań musi wybrać jedną z dwóch opcji: chce gotowca/ chce wskazówkę.
Dobrą sprawą byłoby, gdyby autorzy zadań okazywali czasem trochę więcej wysiłku i poza zapisaniem łysych zadań dodawali jakieś komentarze. Dopisanie dwóch - trzech zdań o postępach w zadaniu albo miejscach, gdzie pojawiają się problemy, czy też napisanie o oczekiwaniach (wskazówki, podpowiedzi, początek rozwiązania, gotowiec itp) zajmie dwie-trzy minuty i oszczędziłoby dodatkowe pytania oraz sam wątek szybciej i sprawniej zostałby przedyskutowany. No ale na lenistwo nic nie poradzimy...
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

cosinus90 pisze:Choć akurat temat w dziale całek jest jeszcze osobną sprawą, bo tam zawsze jest nasz niezmordowany mariuszm który musi za wszelką cenę pokazać swoje gotowe (ale koniecznie inne niż sugerowane przez kogoś innego) rozwiązanie.
Zgadzam się dokładnie i w całości. Do tego dołączyć również można krytykowanie innych rozwiązań (notabene dobrych i prawidłowych).
Po takich ułańskich zachowaniach niektórych użytkowników człowiek trochę nabiera niechęci...
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: kruszewski »

Każdy ułan jest zagończykiem.
W.Kr.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

kruszewski pisze:Każdy ułan jest zagończykiem.
W.Kr.
Ułańska fantazja - to miałem na myśli. Myślę, że niektórym należałoby pokazać ową naszą dyskusję i może sami się wypowiedzą...
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: kruszewski »

Tylko jak zaprosić ich do dyskusji jeżeli nie czytają I-go rozdziału?
Może poprzez tygodniowy automatycznie dopisywany jednowiersz o tym by zaglądnęli tu ?
W.Kr.

Ułan bez fantazji to nawet nie taboryta.
Zagończyk, to ułan z fantazją.

Parafrazując żurawiejkę: " bo w taborach to hołota, tam wsiadają na koń z płota".
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: Dasio11 »

mortan517 pisze:No i teraz trzeba się zastanowić, czy autorowi tematu chodziło o samego gotowca, czy o zrozumienie. Możemy się domyślać, jak ktoś pisząc temat nie napisze nawet jednego zdania, tylko od razu samą treść to nie chce nic więcej jak gotowca.
Tak daleko, jak sięga moja wiedza o zagadnieniu obliczania całek nieoznaczonych, jest w nim bardzo niewiele do rozumienia. A i w skromnym zakresie metodyki autor, po otrzymaniu rozwiązania, zadał odnoszące się do niego pytanie i dostał odpowiedź.
Awatar użytkownika
mortan517
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3359
Rejestracja: 6 lis 2011, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 662 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: mortan517 »

Dasio11 pisze:
mortan517 pisze:No i teraz trzeba się zastanowić, czy autorowi tematu chodziło o samego gotowca, czy o zrozumienie. Możemy się domyślać, jak ktoś pisząc temat nie napisze nawet jednego zdania, tylko od razu samą treść to nie chce nic więcej jak gotowca.
Tak daleko, jak sięga moja wiedza o zagadnieniu obliczania całek nieoznaczonych, jest w nim bardzo niewiele do rozumienia. A i w skromnym zakresie metodyki autor, po otrzymaniu rozwiązania, zadał odnoszące się do niego pytanie i dostał odpowiedź.
Gdy pisałem, w przytoczonym temacie był wyłącznie jeden post.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

cosinus90 pisze:Moja automatyczna odpowiedź na taki typ tematu jest "co już zrobiłeś w tych zadaniach, w którym miejscu pojawia się problem?"

Choć akurat temat w dziale całek jest jeszcze osobną sprawą, bo tam zawsze jest nasz niezmordowany mariuszm który musi za wszelką cenę pokazać swoje gotowe (ale koniecznie inne niż sugerowane przez kogoś innego) rozwiązanie.
Chciałbym wrócić do tego tematu i ludzi notorycznie dających pełne odpowiedzi (czytaj gotowce). Co o takich użytkownikach można powiedzieć? Jak myślicie po co to robią?
Wytłumaczeniem może też być, że chcą być najlepsi i najszybsi nie zważając nawet na ciężką pracę innych. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: cosinus90 »

Nie wiem, najlepiej ich zapytać. Ale dość prawdopodobne że jest tak jak napisałeś, czyli są to ludzie którzy czują konieczność zabłyśnięcia swoją wiedzą.

Ogólnie to już chyba wszystko zostało powiedziane, więc raczej nie ma sensu wałkować tematu.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami lub propozycjami dziś zwróciłem uwagę poprzez PW jednemu z użytkowników, który po próbach wytłumaczenia przez innych pewnego zagadnienia w temacie (naprowadzenie na sposób rozwiązania, podpowiedzi), bez żadnych ogródek podał gotowca. Po mojej wiadomości prywatnej dostałem odpowiedź i w niej brak jakiegokolwiek szacunku. Moja wiadomość do tego użytkownika miała charakter przyjazny, proszący o nierobienie tego typu rzeczy, na co dostałem odpowiedź, że ów jegomość "nie przyjmuje uwagi za zasadną" do tego zasłaniając się brakiem merytorycznej i metodycznej pomocy ze strony innych piszących, odpowiadających na tamten temat.
Mogę powiedzieć jedno. Przez tego typu użytkowników forum traci na swojej wartości edukacyjnej stając się jedynie maszynką do generowania gotowców.
Zastanówmy się zatem jak temu zaradzić.
Moim zdaniem problem powoli, ale coraz bardziej staje się obszerniejszy i obawiam się, że może dojść do notorycznych dawań gotowców...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: Premislav »

Jak dla mnie "gotowce" wcale nie powodują automatycznie spadku wartości edukacyjnej forum.
Człowiek szuka zadanka podobnego do tych, które chce rozwiązać i znajduje pełne rozwiązanie, zamiast rozbitego na ileś tam wypowiedzi, często niepełnego, nawet po złożeniu kawałków (bo przecież nie każdy musi mieć problemy z tym samym elementem zadania, pytający nie wie czegoś tam, dostaje wskazówkę, bazgrze sobie w zeszycie/gdziekolwiek, a niekoniecznie zapisuje propozycję rozwiązania/część rozwiązania w poście na forum, coś mu nie wychodzi, to zadaje dalsze pytanie, etc.). Może je łatwo (bądź niełatwo ;p) przeanalizować bez zabawy w układanie puzzli.
Natomiast gotowe rozwiązania mogą nie służyć poszczególnym userom, proszącym o pomoc, gdyż "o, fajnie, gotowiec jest, to se przepiszę i idę na piwko". Ale jeśli komuś zależy na zrozumieniu zagadnienia, to raczej osoba taka nie przyjmie tego typu podejścia, prawdopodobnie będzie kontynuować samodzielne próby/pytać o wskazówki. W przeciwnym przypadku może być inaczej... Tylko czy forum jest od wychowywania ludzi, zmieniania ich priorytetów (co wydaje się i tak niewykonalne)? Moim zdaniem nie, choć moje zdanie ma tu niewielką wagę.
Rzeczywiście dość nie w porządku wydaje się sytuacja, w której osoba/grupa osób pomaga komuś w dojściu do rozwiązania, a inny user wyskakuje z gotowcem, ale jeśli nie przyjąć zwyczaju karania takich przypadków (a nie przyjęto; dyskusja na ten temat miała miejsce już co najmniej 2 razy), to nie ma co liczyć na to, że wszyscy będą robić tak, jak chcesz, bo "wypada". A prywatne wiadomości to "sprawa między użytkownikami" (przynajmniej, o ile się orientuję, na tym forum), zatem nie ma co oczekiwać wysokiej kultury i taktu.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: leszczu450 »

rtuszyns, to rzeczywiście budzi niepokój. Jednak może to tylko przypadek? Może po prostu trafił Pan na takiego niemiłego "gościa" ?
ODPOWIEDZ