Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

To miejsce, gdzie można można porozmawiać na temat funkcjonowania forum, zachowania użytkowników i pracy moderatorów...
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: luka52 »

Jedyny sensowny komentarz jaki widzę, to:

Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: leszczu450 »

luka52, ten na desce to miodzio1988 ?
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: cosinus90 »

Widzę że dyskusja zaczęła się przeradzać we wzajemne zarzucanie sobie różnych rzeczy. Co prawda nie uważam stylu wypowiadania się oraz odpowiadania w różnych tematach użytkownika miodzio1988 za stosowny, ale tutaj bardziej zgadzam się z nim niż z rtuszynsem. Nic nie da podrzucanie tutaj wątków w których ktoś chciał gotowca lub chciał i go dostał, bo jak już powiedziało kilku moderatorów, to nigdy nie będzie karane. To takie bardziej biadolenie dla samego biadolenia.
Przechodząc do jedynych chyba rozsądnych wniosków w tej sprawie (ponieważ widzę, że moje wcześniejsze zdanie podziela m.in. użytkownik AiDi) - uważam, że przychodzenie i dawanie gotowców w trakcie gdy inny użytkownik męczy się aby coś komuś wytłumaczyć, jest zwykłym chamstwem i powinno być karane ostrzeżeniami. Takie posty należy raportować i moim zdaniem tutaj temat powinien się zakończyć bo nic nowego raczej w nim nie zaistnieje.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: rtuszyns »

cosinus90 pisze: Przechodząc do jedynych chyba rozsądnych wniosków w tej sprawie (ponieważ widzę, że moje wcześniejsze zdanie podziela m.in. użytkownik AiDi) - uważam, że przychodzenie i dawanie gotowców w trakcie gdy inny użytkownik męczy się aby coś komuś wytłumaczyć, jest zwykłym chamstwem i powinno być karane ostrzeżeniami. Takie posty należy raportować i moim zdaniem tutaj temat powinien się zakończyć bo nic nowego raczej w nim nie zaistnieje.
Szczególnie chodziło i chodzi mi właśnie o to. Zwracam jedynie uwagę na coraz bardziej rozwijający się preceder dawania gotowców. Jest to moja subiektywna ocena, lecz w oczach kilku jeszcze użytkowników jest to coś niedobrego. Nie naciskam na to, aby karać użytkowników lecz aby starać się zaradzić temu problemowi.
Podanie przeze mnie tego jednego tematu to jedynie przykład, który podaje jak można błagać o gotowca nie zdając sobie sprawy, że w przyszłości (matura, egzamin) nie da to nic.
miodzio1988

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: miodzio1988 »

luka52,
To takie bardziej biadolenie dla samego biadolenia.
Otóż to.
Nie naciskam na to, aby karać użytkowników lecz aby starać się zaradzić temu problemowi.
No i w jaki sposób niby? Żadnego sposobu na to nie podałeś.
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: Ania221 »

Mnie się wydaje, że podstawą do tej dyskusji powinno być określenie celów, jakie stawia przed sobą to forum.
Próbowałam coś takiego znaleźć, ale nie udało mi się, może źle szukałam.

Jeżeli celem forum jest ogólnie pojęte, wspólne rozwiązywanie zadań, to nikt nikomu nie może zabronić pisania gotowców, a nawet psucia innym "pracy edukacyjnej". Chociaż to, moim zdaniem, powinno być raportowane i jakoś karane (ale czy od razu ostrzeżeniem, to nie wiem, to już do dyskusji)
Powinno to być też jakoś ujęte w regulaminie, że "psucie" czyjejś pracy jest źle widziane.

Jeśli natomiast forum stawia sobie głównie cel edukacyjny, co w takim wypadku też powinno być jasno określone, no to powinny być jasno określone reguły pomagania, jak wolno, jak nie wolno, i kary za łamanie takich reguł.
Nie wiem, czy jest to a) wykonalne b) sensowne....bo wtedy forum stałoby się zdecydowanie mniej "przyjazne".
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: Chromosom »

Zamieszczenie komentarza, w którym wyrażamy brak zamiaru poświęcenia uwagi danemu użytkownikowi, jest w istocie podjęciem takiego działania. Zjawisko to nieraz występuje w publicznych debatach, jednakże nie przyczynia się ono do rozwiązania problemu. W związku z tym, uzasadnione było wydzielenie niektórych wypowiedzi.

Propozycja utworzenia zbioru gotowców ma cechy, które warto omówić. Istnieją grupy zadań podobnych, w przypadku których jako wzór może służyć określone rozwiązanie pochodzące z takiego zbioru. Inicjatywa taka może też przyczynić się do nawiązania współpracy - lub też zmniejszenia antagonizmu - pomiędzy osobami, które w niniejszym temacie wykazują odmienne poglądy.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: yorgin »

Ukryta treść:    
miodzio1988 pisze: No i w jaki sposób niby? Żadnego sposobu na to nie podałeś.
Ty natomiast podałeś trafny sposób. Ale zauważ też, że na tym forum w sekcji "rozwiązania zadań" jest bardzo wiele gotowych przykładów, które każdy może przeanalizować. Każdy użytkownik może tam zajrzeć, przeczytać gotowe już przykłady i na tej podstawie próbować coś robić samodzielnie. A mimo to wiele razy widziałem zadania, o których autorzy tematu nie mieli zielonego pojęcia, mimo iż gotowe rozwiązania zadań będących dla nich wskazówką mają dostępne pod ręką. Wystarczyło więc chwilę pomyśleć i przeczytać ze zrozumieniem. I potem postępować analogicznie. Możemy tworzyć nowe tematy w powyższym dziale, ale nie utworzymy w świadomości forumowiczów, że mają na forum dostęp do wielu gotowych przykładów czy to przez dział "rozwiązania zadań" czy też przez wyszukiwarkę na forum. Dlatego że chcą iść na łatwiznę.

Ania221 pisze: Jeżeli celem forum jest ogólnie pojęte, wspólne rozwiązywanie zadań, to nikt nikomu nie może zabronić pisania gotowców, a nawet psucia innym "pracy edukacyjnej". Chociaż to, moim zdaniem, powinno być raportowane i jakoś karane (ale czy od razu ostrzeżeniem, to nie wiem, to już do dyskusji)
Powinno to być też jakoś ujęte w regulaminie, że "psucie" czyjejś pracy jest źle widziane.
Psucie innym "pracy edukacyjnej" wpisuje się w netykietę forum. Podstawowe zasady to "myśl" oraz "nie działaj na szkodę innych". Jak już wcześniej pisałem, jeżeli ktoś czuje się pokrzywdzony opisaną przez Ciebie sytuacją, niech ten fakt raportuje. Fakt - nie jest to ujęte oddzielnym punktem regulaminu, gdyż każdy ma prawo do pisania w każdym temacie (o ile nie narusza to przyjętych zasad).
Ania221 pisze: Jeśli natomiast forum stawia sobie głównie cel edukacyjny, co w takim wypadku też powinno być jasno określone, no to powinny być jasno określone reguły pomagania, jak wolno, jak nie wolno, i kary za łamanie takich reguł.
Edukacja to podstawowy cel. Jak wiadomo można go realizować różnymi sposobami. Każdy ma też inne oczekiwania co do rodzaju pomocy więc nie można zabronić żądania o gotowe rozwiązanie, jak i nie można zabronić, by kilka osób czynnie brało udział w tłumaczeniu zagadnień w jednym temacie.
miodzio1988

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: miodzio1988 »

A mimo to wiele razy widziałem zadania, o których autorzy tematu nie mieli zielonego pojęcia, mimo iż gotowe rozwiązania zadań będących dla nich wskazówką mają dostępne pod ręką.
Im więcej przykładów tym większa szansa, że dana osoba skorzysta z tych gotowych rozwiązań, większa szansa, że trafi na podobne zadanie. I o kompendium nie wszyscy wiedzą
Możemy tworzyć nowe tematy w powyższym dziale, ale nie utworzymy w świadomości forumowiczów, że mają na forum dostęp do wielu gotowych przykładów czy to przez dział "rozwiązania zadań" czy też przez wyszukiwarkę na forum.
Im więcej tematów będzie z linkami do kompendium tym (znowu) większa szansa, że ludzie zaczną tam zaglądać. I tyle w tym temacie można zrobić.
luka52, ten na desce to miodzio1988 ?
Chmastwo użytkownika miodzio1988 jest odrażające. Jego brak szacunku do innych użytkowników, starszych ludzi również świadczy o tym, że nie warto z nim dyskutować.
źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: yorgin »

miodzio1988 pisze:
A mimo to wiele razy widziałem zadania, o których autorzy tematu nie mieli zielonego pojęcia, mimo iż gotowe rozwiązania zadań będących dla nich wskazówką mają dostępne pod ręką.
Im więcej przykładów tym większa szansa, że dana osoba skorzysta z tych gotowych rozwiązań, większa szansa, że trafi na podobne zadanie. I o kompendium nie wszyscy wiedzą
Możemy tworzyć nowe tematy w powyższym dziale, ale nie utworzymy w świadomości forumowiczów, że mają na forum dostęp do wielu gotowych przykładów czy to przez dział "rozwiązania zadań" czy też przez wyszukiwarkę na forum.
Im więcej tematów będzie z linkami do kompendium tym (znowu) większa szansa, że ludzie zaczną tam zaglądać. I tyle w tym temacie można zrobić.
Tak! I właśnie dlatego dobrze jest uświadamiać ludzi, że mają dostęp do takiej pomocy. Można ich zawsze odesłać do kompendium/rozwiązań zadań gdzie czasem mogą znaleźć znacznie więcej niż by oczekiwali. I dlatego linkowanie odpowiednich tematów z kompendium/rozwiązań zadań jest jednym z dobrych środków zaradczych, do którego gorąco zachęcam wszystkich
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: leszczu450 »

miodzio1988, poczucia humoru nie masz? : ) Nie dajmy się zwariować tutaj wszyscy : )
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: norwimaj »

leszczu450 pisze:Ja uważam, że im więcej ludzi pozna ten temat i zobaczy przykładowe linki, które wkleił rtuszyns tym lepiej.
Komu będzie lepiej? Mnie wcale się nie polepszyło.
leszczu450 pisze: Niech każdy wie co się dzieje i jak wygląda pomoc.
To lepiej powklejaj linki pokazujące, jak wygląda pomoc. Byłyby ciekawsze i może chętniej ludzie by w nie klikali. Poza tym byłoby to bardziej pożyteczne niż wklejanie aż do znudzenia linków do tematów z prośbami o gotowce, co zresztą nie wnosi nic nowego do tematu.
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Rozwiązywanie zadań na matematyka.pl

Post autor: leszczu450 »

norwimaj, masz rację. Lepiej zakończyć temat i się tutaj nie wypowiadać : ) Chyba nikomu to nie pomogło.
ODPOWIEDZ